Εκοψε τη…γλώσσα του Προμηθέα η ΑΕΚ, 73-68 με άμυνα που «δάγκωνε»

Τις πιο καλές απαντήσεις, τις δίνεις μέσα στο γήπεδο.

Ο Προμηθέας, σαν άλλος κακομαθημένος νεόπλουτος, έβγαζε γλώσσα επί μήνες. Εκανε θόρυβο, προσπαθούσε να αποκτήσει ύπαρξη. Αυτήν τη θρασύτατη γλώσσα…δάγκωσε η ΑΕΚ. Με συγκλονιστική άμυνα που έκανε θραύση, η Ενωση πήρε με τσαμπουκά μεγάλη νίκη με 73-68 και έφτασε για πρώτη φορά με θετικό ρεκόρ και στο πρωτάθλημα, όπου πλέον έχει 5-4.

Ο Παπαθεοδώρου ξεκίνησε το ματς έχοντας και πάλι σε ρόλο οργανωτή τον Σαντ Ρος, ενώ η έκπληξη αφορούσε την παρουσία του Κακλαμανάκη κάτω από τα καλάθια. Ο Προμηθέας έδειξε εξ αρχής τις προθέσεις του, που αφορούσαν την εξουδετέρωση του υπερόπλου της ΑΕΚ, Κιθ Λάνγκφορντ. Με προσαρμοσμένες άμυνες, με παγίδες, αλλά και παιχνίδι στα όρια του φάουλ, οι Πάτρινοι προσπάθησαν – και πέτυχαν σε σημαντικό βαθμό – να βγάλουν το αστέρι της Ενωσης εκτός ρυθμού.

Αρχικά, αυτό δεν επηρέασε. Ο Γιάνκοβιτς με 2/2 τρίποντα, έδινε λύσεις και χτύπαγε τον Προμηθέα που τον άφηνε ελεύθερο. Αν και παρά τις προσπάθειες ο Λάνγκφορντ δεν μπήκε ποτέ στο ματς, η ΑΕΚ έβρισκε λύσεις επιθετικά και κρατούσε σταθερά το προβάδισμα. Ωστόσο, τα εύκολα λάθη και η χαμηλή συγκέντρωση στην άμυνα, έδιναν ελεύθερα τρίποντα στους Πατρινούς και τους επέτρεπαν να είναι μέσα στο ματς (25-22 στο τέλος της πρώτης περιόδου).

Τα πράγματα έγιναν ακόμα χειρότερα στη δεύτερη περίοδο. Η ΑΕΚ είχε πολλά ζητήματα στην άμυνα. Ο Προμηθέας έπαιρνε επιθετικά ριμπάουντ, χτυπούσε συνεχώς μέσα στη ρακέτα και – ειδικά όταν έλειπε ο Σλότερ – έπαιρνε πόντους από εκεί. Η κατάσταση έγινε ακόμα χειρότερη, όταν ο Γιατράς αποφάσισε να παίξει άμυνα ζώνης που μπλόκαρε την ΑΕΚ. Η είσοδος του Ρέι (για πρώτη φορά μετά τον τραυματισμό του) δεν έδωσε λύσεις.

Ετσι, με την ΑΕΚ να μη βρίσκει λύσεις, ήταν θέμα χρόνου το προσπέρασμα του Προμηθέα (για πρώτη φορά 7:20 πριν το ημίχρονο, 28-27 με σερί 8-0). Η Ενωση έβρισκε περιστασιακά λύσεις, πότε με τον Γιάνκοβιτς, πότε με ατομικές προσπάθειες και μεγάλα σουτ του Λάνγκφορντ. Το ζήτημα παρέμενε στην άμυνα, όπου η ΑΕΚ δεχόταν καλάθι πολύ εύκολα. Ο Προμηθέας έφτασε τη διαφορά ακόμα και στους επτά (37-44), με το ημίχρονο να κλείνει στο 40-44.

Καθοριστική άμυνα

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους, ο Λάνγκφορντ άρχισε να παίρνει προσπάθειες και να μπαίνει στο ρυθμό του ματς. Ο Αμερικανός σούπερ σταρ οδηγούσε την ΑΕΚ επιθετικά, αλλά το ζήτημα παρέμενε στην άμυνα. Ο Προμηθέας έβρισκε συνεχώς δεύτερες ευκαιρίες (πήρε δέκα πόντους συνολικά από τέτοιες φάσεις). Όταν η άμυνα έσφιξε, οδήγησε τους Πατρινούς σε αβίαστα λάθη και ήταν θέμα χρόνου το προσπέρασμα, που ήρθε με τρίποντο του Σαντ Ρος (54-53, τρία λεπτά πριν το τέλος της περιόδου).

Η ΑΕΚ έπαιζε εκπληκτική άμυνα, με καθοριστική την παρουσία Σαντ Ρος, Σλότερ και Γιαννόπουλου. Εχτισε σερί 14-0 παίζοντας με φοβερό πάθος και μυαλό στην άμυνα, είχε τον Λάνγκφορντ να κάνει θραύση και να γεμίζει τον αντίπαλο με φάουλ και έτσι έφερε ξανά το ματς στα μέτρα της. Η Ενωση δέχτηκε μόλις 11 πόντους σε όλη την τρίτη περίοδο και έτσι κατάφερε να ανακτήσει τα ηνία του αγώνα και να μπει στην τελευταία περίοδο με προβάδισμα έξι πόντων (61-55).

Η αδυναμία της ΑΕΚ να βρει επιθετικές λύσεις και δύο «φτηνά» λάθη του Κακλαμανάκη, έβαλαν τον Προμηθέα ξανά στο ματς, καθώς μείωσε στους τρεις με βολές του Ελις (61-58). Για την ΑΕΚ είχε πάρει μπροστά ο Λάγκφορντ, αλλά τα κενά στην άμυνα εμφανίστηκαν ξανά και έτσι οι Πατρινοί ισοφάρισαν σε 63-63 (5’) και πήραν προβάδισμα στην επόμενη φάση (63-65). Η απάντηση του Γκίκα με τρίποντο, έδωσε εκ νέου προβάδισμα στην Ενωση (66-65).

Η ΑΕΚ δεν ήταν εύστοχη, αλλά έμενε ζωντανή με διαδοχικά ριμπάουντ από Ματσιούλις και Σλότερ. Μέχρι να αναλάβει ξανά δράση ο Γκίκας, που με τεράστιο τρίποντο τρελάθηκε και προκάλεσε πανηγυρισμούς στον κόσμο της Ενωσης (71-65). Η άμυνα της ΑΕΚ δεν άφησε στον Προμηθέα ούτε να πλησιάσει στο καλάθι, ο Σλότερ καθάριζε τα πάντα κάτω από τα καλάθι και η Ενωση πανηγύρισε μια πολύ σημαντική νίκη.