Είδε αδυναμίες ο Παπαθεοδώρου, νέα ήττα για την ΑΕΚ στο Βελιγράδι

Δεύτερη συνεχόμενη ήττα για την ΑΕΚ στην Σερβία, αυτή την φορά με 90-73 από την Μέγκα Μπέμαξ.

Λίγες ώρες μετά την ήττα από την Παρτιζάν, η «Βασίλισσα» δεν τα κατάφερε για ακόμα μία φορά, σε ένα δυνατό ντέρμπι.

Όσον αφορά στο ματς, το σύνολο του Ηλία Παπαθεοδώρου, μπήκε με μεγάλη διάθεση για να πάρει τα ηνία του αγώνα, με πολύ καλούς τους Δημήτρη Κακλαμανάκη και Κέντρικ Ρέι, ωστόσο οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι και κυριάρχησαν από τα πρώτα λεπτά (12-9, 5′) και στην συνέχει ανέβασε και άλλο την διαφορά, με το δεκάλεπτο να λήγει με double score (26-13, 10′).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Χάρης Γαννόπουλος και Κιθ Λάνγκφορντ μπήκαν στην… εξίσωση του αγώνα, με την «Βασίλισσα» να προσπαθεί να… μαζέψει τη διαφορά (33-23, 15’), ωστόσο παρέμενε σταθερά πίσω.
Οι Σέρβοι βρήκαν λύσεις γα ακόμη μια φορά λύσεις, διατηρώντας το προβάδισμα σε διψήφια επίπεδα (39-27, 18’). Στη συνέχεια, η ΑΕΚ αντέδρασε, με… όπλο την άμυνά της μείωσε σε 41-32 στο τέλος του ημιχρόνου.
Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, η «Βασίλισσα» ήθελε να μαζέψει και άλλο την διαφορά, κάτι που το κατάφερε φτάνοντας στο -6 (48-42, 24′), με τον Κιθ Λάνγκφορντ να βοηθάει στα μέγιστα και να φτάνει το σκορ στο σουτ (50-47, 26′). Οι γηπεδούχοι δεν το άφησαν όμως έτσι και ανέβασαν την επίδοση του και χάρη σε ένα επί μέρους σκορ 13-4, η διαφορά έφτασε και πάλι σε διψήφια επίπεδα (63-51, 29’), ενώ το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 67-51.
Η Μέγκα Μπέμαξ συνέχισε να κρατάει τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα, παρά τις προσπάθειες της Ένωσης (79-66, 37’). Το σκηνικό έμεινε ίδιο ως το τέλος, με την Μέγκα να φτάνει στη νίκη και την ΑΕΚ να ολοκληρώνει τα φιλικά επί σερβικού εδάφους με ήττα.

Τα δεκάλεπτα: 26-13, 41-32, 67-51, 90-73.

Μέγκα Μπέμαξ (Μιλόγιεβιτς): Μίσκοβιτς 14 (2), Τριφούνοβιτς 9 (1), Άτιτς 16 (1), Μαριάνοβιτς 6, Άσκεριτς 10, Κάραπιτς 12 (1), Σιμόνοβιτς 15 (1), Μακούρα 1, Τανάσκοβιτς, Στάνιτς 7.

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Ρέι 5 (1), Λάνγκφορντ 15, Τσαλμπούρης 5 (4 ταπ.), Ματσιούλις 8 (5 ασ – 4 κλεψ. – 7 ριμπ,), Κακλαμανάκης 4, Χρυσικόπουλος, Γκίκας 5, Μαυροειδής, Σαντ Ρος 11, Γιαννόπουλος 13 (2), Γιάνκοβιτς 7.