Δραματική νίκη του ΠΑΟΚ κόντρα στη Ναντέρ σε... νεκρό χρόνο

Δραματική νίκη πήρε ο ΠΑΟΚ επί της Ναντέρ με 83-82 στο «PAOK SPORTS ARENA», για το Basketball Champions League, χάρη σε εύστοχη βολή του Βαγγέλη Μαργαρίτη τρία δέκατα πριν το τέλος του αγώνα.

Οι Θεσσαλονικείς φλέρταραν με την τέταρτη νίκη της (σε ισάριθμες αγωνιστικές) στο BCL αλλά η εξαιρετική εμφάνιση του Θόδωρου Ζάρα σε συνδυασμό με την απερισκεψία του Αμερικανού της Ναντέρ, Τζούλιαν Γκαμπλ, να κάνει φάουλ σε διεκδίκηση επιθετικού ριμπάουντ – 0.3 δέκατα του δευτερολέπτου πριν το τέλος – έδωσε το δικαίωμα στον Μαργαρίτη να δώσει το φιλί της ζωής στην ομάδα του.

Ο έλεγχος του μακρινού σουτ της Ναντέρ και κυρίως των Γιουσκεβίτσιους, Πάλσον ήταν τα μόνιμα προβλήματα για τον ΠΑΟΚ στο πρώτο ημίχρονο. Ο πρώτος σημείωσε 10 πόντους στην πρώτη περίοδο καθώς δεν βρέθηκε λύση στο μαρκάρισμά του. Για την ελληνική ομάδα, ο Γιανίκ Μορέιρα άρχισε τον αγώνα με οκτώ πόντους στα πρώτα πέντε λεπτά (10-10). Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 20-18 καθώς στην εξίσωση του αγώνα μπήκε και ο Λίνος Χρυσικόπουλος.

Ο Τζαμάλ Τζόουνς άλλαξε τις ισορροπίες του αγώνα στη δεύτερη περίοδο, γενικώς ο ΠΑΟΚ σούταρε καλύτερα από μακρινή απόσταση και προηγήθηκε με 28-20 μετά τη συμπλήρωσε τριών λεπτών. Εκεί χρειαζόταν την άμυνα, αλλά δεν την είχε. Με 16 πόντους και 4/5 τρίποντα στο πρώτο μέρος, ο Γιουσκεβίτσιους συνέχισε να προκαλεί προβλήματα, ομοίως και οι Πάλσον, Σένγκλιν. Ο ΠΑΟΚ δεν κατάφερε να χτίσει πάνω στη διαφορά και το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 41-35.

Ο ΠΑΟΚ δεν κατάφερε να διαχειριστεί την αθλητικότητα των Γάλλων στο τρίτο δεκάλεπτο. Η Ναντέρ χρησιμοποίησε ψηλό σχήμα με δύο σέντερ, έτσι κατάφερε να ελέγξει την επιθετική δραστηριότητα της ελληνικής ομάδας και αφού μείωσε σε 46-45 στα μισά της περιόδου, προηγήθηκε με 49-54 λίγο πριν το τελευταίο δίλεπτο. Και θα μπορούσε να είχε πάρει ξεκάθαρο προβάδισμα αλλά με 3/3 τρίποντα και 11 πόντους συνολικά σ’ αυτή την περίοδο, ο Θόδωρος Ζάρας κράτησε όρθιο τον ΠΑΟΚ (53-54).

Χρειάστηκε να περάσουν 33 λεπτά για να βρει ο Φιλ Γκος το πρώτο του καλάθι και είναι αλήθεια ότι το βρήκε στο πιο κρίσιμο σημείο. Εκεί που η Ναντέρ ξέφυγε με επτά πόντους (57-64). Μετά το τρίποντο του Αμερικανού ο ΠΑΟΚ βρήκε ένα ακόμη από τον Θόδωρο Ζάρα και λίγο μετά την είσοδο του αγώνα στα τελευταία τέσσερα λεπτά, η ελληνική ομάδα πλησίασε στους δύο πόντους (67-69). Ο Πάλσον έβαλε μεγάλα σουτ για τη Ναντέρ, ομοίως όπως και οι Γκος, Ζάρας για τον ΠΑΟΚ. Ο Ισλανδός της γαλλικής ομάδας της έδωσε αέρα τριών πόντων (76-79). Ο Γκος συνέχισε να πυροβολεί και όλα κρίθηκαν στα τελευταία 48 δευτερόλεπτα. Από τη γραμμή των βολών, η Ναντέρ προηγήθηκε με 79-82 για να ακολουθήσει ένα ανόητο φάουλ του Πάλσον πάνω στην προσπάθεια του Ζάρα για τρεις πόντους ο οποίος με 3/3 βολές ισοφάρισε σε 82-82, 11’’ πριν το τέλος. Ο Ντόμινικ Ουότερς αστόχησε στην τελευταία επίθεση της ομάδας του και ο Γκαμπλ έκανε το μοιραίο λάθος καθώς έκανε φάουλ στον Μαργαρίτη 0.3 δέκατα του δευτερολέπτου πριν το τέλος. Ο Βαγγέλης Μαργαρίτης έβαλε τη μία βολή και ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 83-82.

Οι Θεσσαλονικείς πλέον στρέφουν την προσοχή τους στον αγώνα του Σαββάτου με τη «Βασίλισσα», για τα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδος.

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 41-35, 53-54, 83-82.