Δράμα η ΑΕΚ, ανέστησε τον ΠΑΟΚ!

Εικόνες από το ΠΑΟΚ-ΑΕΚ

Η ΑΕΚ δεν παρουσιάστηκε όπως έπρεπε στο κλειστό της Πυλαίας κόντρα στον ΠΑΟΚ και γνώρισε την ήττα με 88-79 για την 15η αγωνιστική της Betshop Basket League.

Η «Ένωση» ηττήθηκε μετά από 4 συνεχόμενες νίκες εντός και εκτός συνόρων και πλέον έχει ρεκόρ 10-5 στο πρωτάθλημα κάτι που την διατηρεί στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα αφού δεν χάθηκε η διαφορά της νίκης του πρώτου γύρου (91-71).

Καλή εμφάνιση από τον Γιόνας Ματσιούλις παρά την ήττα με τον Λιθουανό να έχει 20 πόντους και 6 ριμπάουντ με τον Τζόρνταν Θίοντορ να ακολουθεί με 15 πόντους.

Στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής της Betshop Basket League, η ΑΕΚ είχε να αντιμετωπίσει τον ΠΑΟΚ στη Θεσσαλονίκη. Η «Βασίλισσα» προερχόταν από την εύκολη επικράτηση κόντρα στη Φουενλαμπράδα (90-82) για τη 12η αγωνιστική του Basketball Champions League και είχε ως στόχο να πάρει την 5η συνεχόμενη νίκη της σε Ελλάδα και Ευρώπη και ταυτόχρονα να εδραιωθεί στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Ο Λούκα Μπάνκι ταξίδεψε στη Θεσσαλονίκη όπως και στη Μαδρίτη, δηλαδή με… 11άδα αφού δεν υπολόγιζε στον Βασίλη Καββαδά που παραμένει τραυματίας ενώ οι Δημήτρης Μωραΐτης και Νίκος Ρογκαβόπουλος συνέχισαν να έχουν προβλήματα υγείας και παρέμειναν στην Αθήνα προκειμένου να αναρρώσουν. Ο Ιταλός κόουτς παρέταξε την «κιτρινόμαυρη» πεντάδα με τους Τζόρνταν Θίοντορ, Χάουαρντ Σαντ-Ρος, Γιόνας Ματσιούλις, Ντελρόι Τζέιμς, Βινς Χάντερ.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν εφιαλτικό για την «Ένωση» η οποία πραγματοποίησε τη χειρότερη περίοδο της στη σεζόν. Συγκεκριμένα, το σύνολο του Λούκα Μπάνκι μπήκε αρκετά μουδιασμένο στο κλειστό της Πυλαίας με το πρώτο πεντάλεπτο να περνάει και τους «κιτρινόμαυρους» να είναι ιδιαίτερα άστοχοι και να είναι στο -7 (11-4, 5′). Η κακή εικόνα της ΑΕΚ συνεχίστηκε φτάνοντας στο -15 (21-6, 8′) με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με σκορ 21-9.

Στη δεύτερη περίοδο η εικόνα της «Ένωσης» δεν άλλαξε δραματικά ωστόσο ήταν πιο ισορροπημένα τα πράγματα αφού έβρισκε λύσεις στο επιθετικό κομμάτι ενώ η άμυνα της δούλευε λίγο καλύτερα. Μετά το πέρας των πρώτων τεσσάρων λεπτών, η διαφορά ήταν στο -18 (34-16, 14′), ωστόσο η «Βασίλισσα» έτρεξε ένα σερί 10-0 που «μάζεψε» τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό, -8 (34-26, 17′), ωστόσο οι γηπεδούχοι βρήκαν λύσεις με σημαντικά καλάθια και το ματς να πηγαίνει στα αποδυτήρια στο -14 για την ΑΕΚ (44-31, 20′).

Ενώ το τρίτο δεκάλεπτο της είχε δώσει μεγάλα προβαδίσματα στα τελευταία ματς κάτι τέτοιο δεν επαναλήφθηκε στην Πυλαία αφού η διαφορά ανέβηκε στο -16 (51-35, 22′), ενώ λίγο αργότερα πήγε στο -19 (67-48) με τους γηπεδούχους να έχουν πλήρως τα ηνία της αναμέτρησης σε εκείνο το σημείο. «Ανάσα» για τους «κιτρινόμαυρους» ήταν τα δύο συνεχόμενα τρίποντα του Γιόνας Ματσιούλις λίγο πριν το φινάλε που πήγε την διαφορά στο -13 με το δεκάλεπτο να λήγει στο 71-58.

Οι σημαντικοί πόντοι του Λιθουανού φόργουορντ έδωσαν λίγη ψυχολογία στο σύνολο του Λούκα Μπάνκι αφού με οδηγό τον ίδιο η διαφορά πήγε στο -10 (77-67, 34′). Η καλή εικόνα της ομάδας δεν συνεχίστηκε με τους γηπεδούχους να βρίσκουν λύσεις στο επιθετικό κομμάτι και η διαφορά να πηγαίνει στο -13 (86-73, 38′). Δύο λεπτά πριν από το τέλος, ο Βαγγέλης Μαργαρίτης χτύπησε με τον αγκώνα του τον Βινς Χάντερ με τους διαιτητές της αναμέτρησης να δίνουν τεχνική ποινή στον Αμερικανό σέντερ της ΑΕΚ (!) επειδή σύμφωνα με αντέδρασε… υπερβολικά μετά το χτύπημα. Ο Ματσιούλις πάλεψε λίγο ακόμα μόνος του φτάνοντας τους 20 πόντους και την διαφορά στο -9 και το σκορ 88-79 ήταν και το τελικό της αναμέτρησης.

Τα δεκάλεπτα: 21-9, 44-31, 71-58, 88-79.

ΠΑΟΚ (Ηλίας Παπαθεοδώρου): Χρυσικόπουλος 13 (1 τρίποντο, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Κόνιαρης 3 (1), Τέπιτς 10 (2/3 τρίποντα, 10 ριμπάουντ), Γκος 2, Τζέφερσον 10, Ζάρας 6 (2), Μαργαρίτης 3, Σχίζας 5, Γκάρετ 9 (8 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο, 4 κοψίματα), Χάτσερ 27 (3/6 δίποντα, 6/11 τρίποντα, 3/8 βολές, 4 ασίστ), Τζόουνς.

ΑΕΚ (Λούκα Μπάνκι): Ματσιούλις 20 (2/7 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 4/5 βολές, 6 ριμπάουντ), Χάντερ 12 (9 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 κόψιμο), Τζέιμς 6, Σαντ-Ρος 10 (2/8 σουτ, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Θίοντορ 15 (4/6 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 4/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Ξανθόπουλος, Σάκοτα 6, Λαρεντζάκης 4 (3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γκρίφιν 6 (1).