Διαστημικό δίδυμο Χάντερ-Γκριφιν ισοπέδωσε το Ρέθυμνο

Η ΑΕΚ πραγματοποίησε μία καλή εμφάνιση κόντρα στο Ρέθυμνο και πήρε τη νίκη με 82-62 κάνοντας το ρεκόρ της 11-5 στην Betshop Basket League το οποίο την διατηρεί την 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα ενώ συνέχισε να διατηρεί αλώβητη την έδρα της φτάνοντας στο 8-0.

Τρομερή εμφάνιση για ακόμα μια φορά από τον Βινς Χάντερ που είχε 20 πόντους και ήταν ο πρώτος σκόρερ ενώ πολύ καλή εμφάνιση έκανε και ο Μάλκολμ Γκρίφιν με 19 πόντους.

Πλέον, η «Βασίλισσα» κοιτάζει μπροστά στην επόμενη αναμέτρηση κόντρα στην Αντβέρπ Τζάιαντς (06/02, 21:30) στο φινάλε των ομίλων του Basketball Champions League, στο τελευταίο ματς προτού φύγει για Βραζιλία και το Διηπειρωτικό Κύπελλο.

Για την 16η αγωνιστική της Betshop Basket League, η ΑΕΚ υποδέχθηκε το Ρέθυμνο στο ΟΑΚΑ. Η «Βασίλισσα» προερχόταν από τη νίκη κόντρα στην Λιετικαμπέλις (84-65) για την 13η αγωνιστική του Basketball Champions League και με ανεβασμένη ψυχολογία είχε ως στόχο να διατηρηθεί στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Ο Λούκα Μπάνκι για άλλο ένα ματς δεν υπολόγιζε στους Ντούσαν Σάκοτα και Βασίλη Καββαδά οι οποίοι ακολουθούν θεραπευτική αγωγή ενώ αντίθετα είχε «ετοιμοπόλεμο« τον Δημήτρη Μωραΐτη. Ο Ιταλός κόουτς παρέταξε την «κιτρινόμαυρη» πεντάδα με τους Τζόρνταν Θίοντορ, Μάλκολμ Γκρίφιν, Χάουαρντ Σαντ-Ρος, Γιώργος Τσαλμπούρης και Βινς Χάντερ.

Με την έναρξη του ματς οι δύο ομάδες μπήκαν «μουδιασμένες» στο παρκέ του ΟΑΚΑ και στις πρώτες τους επιθέσεις ήταν αρκετά άστοχες. Στη συνέχεια, η ΑΕΚ κατάφερε να βρει τον ρυθμό της και στα μέσα στης πρώτης περιόδου ήταν μπροστά με +4 (10-6, 5′). Οι Κρητικοί δεν μπορούσαν να ακολουθήσουν το σύνολο του Λούκα Μπάνκι που λίγο αργότερα πήγε τη διαφορά στο +10 (16-6, 8′). Λίγο πριν από την λήξη του δεκαλέπτου η διαφορά πήγε στη μέγιστη τιμή της +12 (20-8, 9′), ενώ ολοκληρώθηκε με 20-10.

Στην δεύτερη περίοδο, οι «κιτρινόμαυροι» θέλησαν να συνεχίσουν στον ίδιο ρυθμό και τυπικά να «καθαρίσουν» από νωρίς το ματς για να μην μπουν σε περιπέτειες. Μετά τα πρώτα λεπτά είχε ένα μεγάλο προβάδισμα στο +14 (27-13, 13′), ενώ λίγο αργότερα οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μειώσουν στο -10 γι’ αυτούς (31-21, 15′). Λίγο αργότερα ο Σαντ-Ρος με ένα όμορφο λέι-απ πήγε την διαφορά στο +11 (38-27, 18′) ωστόσο μία μικρή… χαλάρωση οδήγησε το ματς στα αποδυτήρια με σκορ 38-33 υπέρ της «Ένωση».

Το συγκρότημα του Βαγγέλη Ζιάγκου μπήκε δυνατά και στο δεύτερο ημίχρονο δείχνοντας την δίψα που έχει για βαθμούς μιας και ο κίνδυνος του υποβιβασμού ελλοχεύει. Χαρακτηριστικό ήταν που η διαφορά στα πρώτα 2 λεπτά έπεσε στους 2 (38-35, 22′) ωστόσο έπειτα από τις φωνές του Λούκα Μπάνκι οι παίκτες του πήραν μπρος και πήγαν την διαφορά ξανά σε διψήφιο αριθμό (47-37). Έπειτα, οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να κρατούν μια επαφή με το σκορ (50-44. 27′) με την περίοδο να ολοκληρώνεται με τη «Βασίλισσα» μόλις στο +6 (57-51).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, η ΑΕΚ απέδειξε πως ήταν το απόλυτο αφεντικό της αναμέτρησης και πως θα ήταν εκείνη που θα έπαιρνε το «ροζ φύλλο» στο τέλος της βραδιάς. Στα μέσα του δεκαλέπτου (35′) ο Ντελρόι Τζέιμς έγραψε το +12 (66-54). Οι Κρητικοί… λύγισαν αφού είχαν μόλις 8 πόντους μέχρι 2 λεπτά από την λήξη (38′) με την… ψαλίδα να έχει ανοίξει (75-59). Το τελικό σκορ βρήκε την ΑΕΚ στο +20 σε μία εύκολη επικράτηση (82-62).

Τα δεκάλεπτα: 22-12, 38-33, 57-51, 82-62.

ΑΕΚ (Μπάνκι):  Τσαλμπούρης 2, Χάντερ 20 (8/12 δίποντα, 4/6 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 μπλοκ), Γκρίφιν 19 (8/8 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Σαντ-Ρος 5 (4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Θίοντορ 4 (1/4 σουτ), Μωραΐτης 3, Ξανθόπουλος 6 (2), Λαρεντζάκης 5, Γιαννόπουλος 2, Ματσιούλις 10 (5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Τζέιμς 4, Ρογκαβόπουλος 2

ΡΕΘΥΜΝΟ (Ζιάγκος): Χριστοδούλου 6 (1), Μπαρτ 15 (2), Κλάντον 6, Χίκι 7 (1/6 τρίποντα), Ντάνιελς 8 (1), Οικονομόπουλος, Σιγκούνας 3 (1), Καλογιαννίδης 6 (1), Ραζής, Κουρέπης 2, Τζόουνς 9 (1)