Αυτός είναι ο όμιλος της ΑΕΚ στο Basketball Champions League! (ΦΩΤΟ)

Δείτε τις ομάδες που θα κονταροχτυπηθεί η «Βασίλισσα» στον Β’ Όμιλο

Με μεγάλη επιτυχία ολοκληρώθηκε η διαδικασία της κλήρωσης του Βasketball Champions League της σεζόν 2019-20.

Η μεγάλη εκδήλωση πραγματοποιήθηκε στο «House of Basketball» της Γενεύης εκεί όπου η ΑΕΚ έμαθες τους αντιπάλους που θα αντιμετωπίσει στη φάση των ομίλων.

Πιο συγκεκριμένα, η «Βασίλισσα» θα βρεθεί στον Β’ Όμιλο της διοργάνωσης της FIBA, εκεί όπου θα «κονταροχτυπηθεί» με τις Χάποελ Ιερουσαλήμ (Ισραήλ), Μπάνβιτ (Τουρκία), Ορτέζ (Γαλλία), Ράστα Βέχτα (Γερμανία), Άνβιλ Βλόκλαβεκ (Πολωνία) και τους νικητές των ζευγαριών, Σεντερτάλιε Κινγκς (Σουηδία)/Μπάλκαν Μπότεβγκραντ (Βουλγαρία)-Αντβέρπ Τζάιαντς (Βέλγιο) και Κάπφενμπεργκ (Αυστρία)/Κίεβο Μπάσκετ (Ουκρανία)-Σαν Πάμπλο Μπούργος (Ισπανία).

Η κληρωτίδα είχε… κέφια αφού έφερε στον δρόμο της Ένωσης κάποιες… παλιές γνωστές, με την Χάποελ Ιερουσαλήμ και την Μπάνβιτ να έχουν αντιμετωπίσει κατά το παρελθόν ξανά την ΑΕΚ.

Παράλληλα, οι «Γίγαντες» της Αμβέρσας, αντιμετώπισαν  ξανά τον «Δικέφαλο» στους ομίλους του θεσμού της Παγκόσμιας Ομοσπονδίας την περσινή περίοδο, ωστόσο πρέπει να ξεπεράσουν το εμπόδιο μίας εκ των Σεντερτάλιε Κινγκς (Σουηδία) και Μπάλκαν Μπότεβγκραντ (Βουλγαρία) στον δεύτερο προκριματικό για να δώσουν ξανά το «παρών» στην κανονική περίοδο.

Στην κανονική περίοδο, οι «κιτρινόμαυροι» θα βρεθούν αντιμέτωποι με τις  Ορτέζ (Γαλλία), Ράστα Βέχτα (Γερμανία) και Άνβιλ Βλόκλαβεκ (Πολωνία) οι οποίες βρίσκονται απευθείας στου ομίλους.

Τέλος, από τη φάση των προκριματικών, οι Κάπφενμπεργκ (Αυστρία) και Κίεβο Μπάσκετ (Ουκρανία) θα «κονταροχτυπηθούν» στον πρώτο γύρο, με τον νικητή να αντιμετωπίζει την Σαν Πάμπλο Μπούργος (Ισπανία), με τον νικητή να περνάει στη φάση των ομίλων.

Να θυμίσουμε πως η πρεμιέρα των ομίλων είναι προγραμματισμένη για τις 15 Οκτωβρίου.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της κλήρωσης έχουν ως εξής:

Α’ Όμιλος

  • Οστάνδη
  • Ντιναμό Σάσαρι
  • Στρασμπούρ
  • Τουρκ Τέλεκομ
  • Μανρέσα
  • Χάποελ Χολόν
  • Κάρχου/Τσμόκι -Τορούν
  • Κεραυνός/Μπάκεν Μπέαρς – Λιετκαμπέλις

Β΄ Όμιλος

  • ΑΕΚ
  • Χάποελ Ιερουσαλήμ
  • Μπάνβιτ
  • Ράστα Βέχτα
  • Ορτέζ
  • Άνβιλ Βλόκλαβεκ
  • Σοντερτάλια/Μπότεβγκαρντ – Άντβερπ
  • Κάπφενμπεργκ/Κίεβ – Σαν Πάμπλο Μπούργος

Γ’ Ομίλος

  • Μπάμπεργκ
  • Τενερίφη
  • Νίμπουρκ
  • Ρίγα
  • Περιστέρι
  • Γκαζιάντεπ
  • Μπενφίκα/Γκρόνιγκεν – Μόρναρ Μπαρ
  • Πρίστινα/Λέγκια – Νίζνι

Δ’ Όμιλος

  • ΠΑΟΚ
  • Νεπτούνας
  • Μπεσίκτας
  • Μπρίντιζι
  • Ντιζόν
  • Σαραγόσα
  • Ίντερ/Φρίμπουργκ – Βόννη
  • Σομπατέλι/Οραντέα – Βέντσπιλς

Α’ Προκριματικός:  Ίντερ Μπρατισλάβας – Φρίμπουργκ, Κάρχου – Τσμόκι Μίνσκ, Σοντερτάλιε – Μπότεβγκαρντ, Κάπφενμπεργκ Μπουλς – Κίεβ, Σομπατέλι – Οραντέα, Πρίστινα – Λέγκια, Μπενφίκα – Γκρόνινγκεν, Κεραυνός – Μπάκεν Μπέαρς.

Β΄ Προκριματικός: Κεραυνός/Μπάκεν Μπέαρς – Λιετκαμπέλις, Μπενφίκα/Γκρόνιγκεν – Μόρναρ Μπαρ,  Κάρχου/Τσμόκι -Τορούν, Σομπατέλι/Οραντέα – Βέντσπιλς, Σοντερτάλια/Μπότεβγκαρντ – Άντβερπ, Κάπφενμπεργκ/Κίεβ – Σαν Πάμπλο Μπούργος, Πρίστινα/Λέγκια – Νίζνι, Ίντερ/Φρίμπουργκ – Βόννη.

Η ανάρτηση του BCL στο Twitter:

Δείτε επίσης

Εικόνες από το φιλικό Παρτιζάν-ΑΕΚ

Φωτογραφικό υλικό από την αναμέτρηση της «Βασίλισσας» στην «Stark Arena»

One comment

  1. μοναχά ΕΝΩΣΙΣ

    Όλες αυτές οι ομάδες, στο ΚΑΤΑΜΕΣΤΟ κλειστό των Λιοσίων θα δεινοπαθήσουν.

    Όλοι δίπλα Της. Στήριξη σε αθλητές και Αγγελόπουλο.

    ΑΕΚ ΕΝΩΣΙΣ

Αφήστε μια απάντηση

Η ηλ. διεύθυνση σας δεν δημοσιεύεται. Τα υποχρεωτικά πεδία σημειώνονται με *