Ασταμάτητη η ΑΕΚ του Μπάνκι, νίκησε και την Μπάνβιτ!

Εικόνες από το φιλικό Μπάνβιτ-ΑΕΚ

Πετυχημένο το πρώτο «τεστ» της ΑΕΚ στην Τουρκία!

Στην πρώτη από τις δύο φιλικές αναμετρήσεις που θα δώσει επί τουρκικού εδάφους, η ΑΕΚ επικράτησε της Μπάνβιτ με 83-78. Η ομάδα του Λούκα Μπάνκι ήταν σταθερά καλύτερη από την αντίπαλο της σε όλη τη διάρκεια του αγώνα με τον Ιταλό κόουτς να δοκιμάζει τους παίκτες του κόντρα σε έναν πολύ δυνατό και δύσκολο αντίπαλο.

Η Ένωση μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και κατάφερε να προηγηθεί από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, επιβάλλοντας τον ρυθμό της στην τουρκική ομάδα (8-12, 5′). Ωστόσο η Μπάνβιτ προσπάθησε να… φέρει στα μέτρα της τον αγώνα και να μείνει κοντά στο σκορ, «ροκανίζοντας» τη διαφορά στον πόντο και στο 18-19 για το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα από την Πάνορμο προσπάθησε να μείνει κοντά στο σκορ και το κατάφερε, όμως οι παίκτες του Λούκα Μπάνκι βρήκαν εκ νέου ρυθμό στο παιχνίδι τους και δεν επέτρεψαν στον τουρκικό σύλλογο να τους προσπεράσει (24-28, 5′). Η εικόνα του δεκαλέπτου δεν άλλαξε πολύ στη συνέχεια, με την ΑΕΚ να παραμένει μπροστά στο σκορ μέχρι και το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (33-36).

Οι «κιτρινόμαυροι» στο δεύτερο μέρος είχαν επιβάλλει το παιχνίδι τους στους αντιπάλους τους και αυτό τους βοήθησε να φτάσουν τη διαφορά στους 10 πόντους (40-50, 25′). Η ομάδα του Αχμέτ Γκουρκέν δεν μπορούσε να ακολουθήσει τον ρυθμό της Ένωσης, με τη διαφορά να παραμένει σε διψήφια επίπεδα για το 50-61 της τρίτης περιόδου.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η διαφορά παρέμενε σε υψηλά επίπεδα, καθώς η ΑΕΚ κρατούσε τα ηνία του αγώνα, διατηρώντας τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων (62-72, 35′). Η Μπάνβιτ προσπάθησε να μαζέψει τη διαφορά, όμως η ΑΕΚ είχε τον έλεγχο της κατάστασης μέχρι το τέλος, επικρατώντας των γηπεδούχων στο πρώτο της φιλικό επί τουρκικού εδάφους.

Η «Βασίλισσα» είχε σε εξαιρετική βραδιά τον Τάιλερ Ρόμπερσον, που με 14 πόντους και 5 ριμπάουντ έκανε τη διαφορά, με τους Σάκοτα (12 π.), Γιαννόπουλο (11 π.) και Λαρεντζάκη (10π.) να ακολουθούν.

Τα δεκάλεπτα: 18-19, 33-36, 50-61, 78-83.

Μπάνβιτ (Γκουρκέν): Πέρεζ 10, Θόρτον 3, Ουλουσόι, Γκετσίμ 12, Οντσέλ 7, Ακιέλ 7, Μπίρσεβιτς 10, Χαζέλ 11, Ατάρ 18.

ΑΕΚ (Μπάνκι): Ξανθόπουλος, Σάκοτα 12, Ματσιούλις 9, Μέις 7, Λαρεντζάκης 10, Μωραϊτης 1, Γκρίφιν 8, Σαντ Ρος, Ρογκαβόπουλος 5, Ρόμπερσον 14, Γιαννόπουλος 11, Χάντερ 6.