Αμυνα που... καταπίνει -Η ΑΕΚ «έπνιξε» την Λιετκαμπέλις στο τέλος και νίκησε!

Η ΑΕΚ μπήκε στο τελευταίο 10λεπτο με -4, αλλά τότε ενεργοποιήθηκε η ψυχή και η άμυνα της. Και τότε η Λιετκαμπέλις… τσακίστηκε στην άμυνα της Βασίλισσας που κέρδισε τελικά με 65-59 μέσα στο κλειστό του ΟΑΚΑ στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής του Basketball Champions League και πλέον έχει ρεκόρ 5-1 που την διατηρεί στην κορυφή του Γ’ Ομίλου.

Ο Βινς Χάντερ ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής της ΑΕΚ και στις δύο άκρες του γηπέδου, ενώ διψήφιο αριθμό πόντων σημείωσε και ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης (12). Πολλές βοήθειες έδωσε επίσης και ο Δημήτρης Μωραΐτης στην “Ένωση”, η οποία σούταρε με ποσοστό 31,0% και έχασε 17 από τα 20 τρίποντα που επιχείρησε, ωστόσο έπαιξε τρομερή άμυνα στην τέταρτη περίοδο.

Η «Βασίλισσα» των πολλών απουσιών (σ.σ. Ντούσαν Σάκοτα, Βασίλης Ξανθόπουλος, Βασίλης Καββαδάς, Ξαβιέ Ρατάν-Μέις) έδειξε το… μέταλλο της και πήρε την 5η της νίκη στο BCL και με σκορ 5-1 πλέον έχει κάνει ένα μεγάλο βήμα πρόκρισης στην επόμενη φάση.

Οι «κίτρινοι» δεν άφησαν την Λιετκάμπελις να σημειώσει καλάθι στα τελευταία 7 λεπτά, τελείωσαν το παιχνίδι με επιμέρους 17-5 στο συγκεκριμένο χρονικό διάστημα.

«Λαβωμένη» αλλά και ορεξάτη ήταν η ΑΕΚ στην 6η αγωνιστική του Basketball Champions League κόντρα στην Λιετκαμπέλις. Ο νέος τραυματισμός που έπληξε την «Βασίλισσα» με τον Ξαβιέ Ρατάν-Μέις να μένει εκτός για τουλάχιστον 3 εβδομάδες, έφερε τον Λούκα Μπάνκι σε θέση να ξεκινήσει την αναμέτρηση με τους Δημήτρη Μωραΐτη, Χάουαρντ Σαντ-Ρος, Χάρη Γιαννόπουλο, Γιόνας Ματσιούλις και Βινς Χάντερ.

H Ένωση ήθελε να δείξει από νωρίς πως είναι το αφεντικό στην αναμέτρηση και πως ήθελε να πάρει αυτήν πολυπόθητη νίκη που θα την διατηρούσε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Το σύνολο του Λούκα Μπάνκι έφτασε σε νταμπλ σκορ (14-7, 7′) κάτι που δεν διατήρησε αφού οι Λιθουανοί έκαναν ένα… σπριντ με σκοπό να μην χάσουν το ματς από το πρώτο ματς κλείνοντας την περίοδο με επιμέρους σκορ 1-5 και την διαφορά στο -4 (17-13).

Ο «Δικέφαλος» για ακόμη μία αναμέτρηση μετά τον Χολαργό είχε ως στόχο αρχικά την καλή και συμπαγή άμυνα η οποία δεν φάνηκε στο δεύτερο δεκάλεπτο. Η αντίπαλος της ΑΕΚ κατάφερε να προσπεράσει και να… προβληματίσει τον Λούκα Μπάνκι για πρώτη φορά (19-22, 14′) κάτι που κατάφερε να διατηρήσει. Έπειτα, το «κιτρινόμαυρο» σύνολο πήρε… μπρος με ένα σερί 9-2 όπου ολοκληρώθηκε με τρίποντο του Μωραΐτη (28-26, 18′) με τα χαμόγελα να μην κρατάνε για πολύ αφού με 4 σερί πόντους μπήκαν πάλι μπροστά (28-30, 19′). Εν τέλει, οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με το σκορ να είναι ισόπαλο 31-31.

Με την επιστροφή τους στο παρκέ του Ολυμπιακού Σταδίου για το δεύτερο μισό του αγώνα οι δύο ομάδες συνέχισαν να είναι ισόπαλες και να πηγαίνουν στο σκορ σώμα με σώμα (34-34, 22′ και 38-38, 24′). Έπειτα, η ΑΕΚ έκανε την γνωστή… κοιλιά με τους Λιθουανούς να το εκμεταλλεύονται αφού έφτασαν αρχικά στο +3 (38-41, 25′) και στη συνέχεια +5 (38-43, 26′) με την Ένωση να μειώνει προς στιγμή (42-43, 27′) όμως δεν κατάφερε να το κρατήσει για πολύ (44-49, 28′). Η τρίτη περίοδος τελείωσε με την ΑΕΚ να κρατάει την διαφορά σε αναστρέψιμο σημείο (47-51, 30′).

Το τέταρτο και κρίσιμο δεκάλεπτο είχε ξεκινήσει με την Ένωση να μην παίρνει γρήγορα κεφάλι στο σκορ και τους Λιθουανούς να ψάχνουν ολοένα και περισσότερους τρόπους να… ροκανίσουν τον χρόνο με σκοπό να πάρουν το «διπλό». Η «Βασίλισσα» μείωνε σιγά-σιγά και σταθερά χωρίς να κάνει ιδιαίτερο ξέσπασμα και κρατώντας την άμυνα της «τσιμέντο». Πέντε λεπτά πριν το τέλος η ΑΕΚ έφτασε στο -2 (52-54, 35′) ενώ λίγο αργότερα δια χειρός Χάντερ το ματς ισοφαρίστηκε και ανατράπηκε (56-54, 37′) με την αρμάδα να τρέχει μέχρι εκείνο το σημείο ένα σερί 10-0. Τα τελευταία λεπτά κυλούσαν δραματικά αφού ύστερα από μία τρομερή άμυνα του Μωραΐτη, ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης ευστόχησε σε βολές και λίγο αργότερα με οδηγό τον… διαστημικό Χάντερ κλείδωσε το ματς με 65-59 που ήταν το τελικό σκορ.

Τα δεκάλεπτα: 17-13, 31-31, 47-51, 65-59.

ΑΕΚ (Μπάνκι): Τσαλμπούρης, Ματσιούλις 0/6 σουτ, Λαρεντζάκης 12, Μωραΐτης 7, Γκρίφιν4 (2/8 σουτ), Σαντ-Ρος 5 (7 ριμπάουντ), Ρόμπερσον 4, Γιαννόπουλος 5, Χάντερ 28 (8/11 δίποντα, 12/16 βολές, 9 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα).

ΛΙΕΤΚΑΜΠΕΛΙΣ (Τσάνακ): Ταρόλις 5 (9 ριμπάουντ), Σίνοβετς 2 (5 λάθη), Πίλεπιτς, Κουλβιέτις 8 (7 ριμπάουντ), Γιασάιτις 8, Μόρισον 9, Μάβρα 10, Γουίλσον 6, Κούπσας 7, Βαλίνσκας 4 (1/8 σουτ), Ρουμπστάβιτσους.