ΑΕΚ δυναμίτης για... Ρίο!

Σε ένα ματς με δραματικό φινάλε, η ΑΕΚ πήρε τη νίκη κόντρα στην Αντβέρπ με 77-76 για την 14η αγωνιστική του Βasketball Champions League και τερμάτισε πρώτη και… καλύτερη στον Γ’ Όμιλο.

Για άλλη μια φορά, ο Βινς Χάντερ ήταν για ακόμη μια φορά ο κορυφαίος αφού σημείωσε 19 πόντους «αγγίζοντας» το νταμπλ-νταμπλ με 9 ριμπάουντ, ενώ ταυτόχρονα είχε 5 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 τάπα σε 25 λεπτά συμμετοχής. Παράλληλα, διψήφιο αριθμό πόντων σημείωσαν οι Τζόρνταν Θίοντορ (11π.), Μάλκολμ Γκρίφιν (10π.) και Ντούσαν Σάκοτα (10π.).

Για την 14η και τελευταία αγωνιστική του Basketball Champions League, η ΑΕΚ υποδέχθηκε την Αντβέρπ στο ΟΑΚΑ, στην τελευταία της αναμέτρηση πριν «φύγει» για τη Βραζιλία για να παλέψει για το Διηπεριωτικό Κύπελλο. Η «Βασίλισσα» προερχόταν από τη νίκη κόντρα στο Ρέθυμνο (82-62) για την 16η αγωνιστική της Betshop Basket League και με ανεβασμένη ψυχολογία είχε ως στόχο να διατηρηθεί στην 1η θέση του βαθμολογικού πίνακα, ενόψει των Play-Offs του θεσμού.

Ο Λούκα Μπάνκι είχε μία ευχάριστη έκπληξη πριν από το τζάμπολ αφού μπορούσε να υπολογίζει στον Ντούσαν Σάκοτα, ενώ αντίθετα ο Βασίλης Καββαδάς ακολούθησε θεραπευτική αγωγή και παρέμεινε εκτός. Ο Ιταλός κόουτς παρέταξε την «κιτρινόμαυρη» πεντάδα με τους Τζόρνταν Θίοντορ, Χάουαρντ Σαντ-Ρος, Γιόνας Ματσιούλις, Γιώργος Τσαλμπούρης και Βινς Χάντερ.

Η ΑΕΚ έκανε ένα πολύ δυνατό ξεκίνημα κόντρα στους Βέλγους και πήρε γρήγορα μία διαφορά με +6 (6-0, 3′). Το σύνολο του Λούκα Μπάνκι είχε διαρκώς ανοδική πορεία στο παιχνίδι του και ήθελαν να πάρουν από νωρίς τα ηνία του ματς προκειμένου να μην μπουν σε… περιπέτειες όσον αφορά την πρώτη θέση. Χαρακτηριστικό, είναι το 14-6 στο 6ο λεπτό, ενώ λίγο αργότερα (9′) η διαφορά πήγε σε διψήφιο αριθμό και το +10 (22-12). Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με την ΑΕΚ να είναι μπροστά στο +12 (25-13).

Το δεύτερο δεκάλεπτο κινήθηκε στον ίδιο ρυθμό με την Ένωση να θέλει να διατηρήσει τη διψήφια διαφορά και να το καταφέρνει με μεγάλη επιτυχία (29-19, 12′). Ωστόσο, οι Βέλγοι επιχείρησαν να… πατήσουν γκάζι και μείωσαν στους 7 (34-27, 16′). Οι παίκτες του Λούκα Μπάνκι δεν μπορούσαν να… δεχθούν κάτι τέτοιο και με 6 διαδοχικούς πόντους από Σάκοτα και Γκρίφιν ανέβασαν τη διαφορά στο +13 (42-29, 19′). Οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με σκορ 46-32 υπέρ της «Βασίλισσας» που είχε ένα μαξιλαράκι ασφαλείας 14 πόντων.

Στο δεύτερο ημίχρονο, το σύνολο του Ρόελ Μορς μπήκαν λίγο πιο… δυνατά στο παρκέ του ΟΑΚΑ αφού κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά στους 10 (49-39, 24′). Για άλλη μια φορά, η ΑΕΚ βρήκε τις απαντήσεις κόντρα στην Αντβέρπ και πήγε τη διαφορά στο +13 (57-44, 26′) κάτι που συνεχίστηκε με μεγαλύτερη ένταση αφού έφτασε μέχρι το +16 λίγο αργότερα (61-45, 28′). Το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με τον «Δικέφαλο» να είναι μπροστά στο +11 (61-50).

Όπως σε κάθε περίοδο έτσι και στην τελευταία, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά και η ΑΕΚ δεν έδειξε ανάλογα καλή εικόνα δίνοντας το… δικαίωμα να «ψαλιδιστεί» η διαφορά σημαντικά. Στο 32ο λεπτό του ματς ο Ντονκόρ ευστόχησε σε τρίποντο ρίχνοντας το διαφορά στους 6 (63-57), η «Βασίλισσα» βρήκε λύσεις στους 4 διαδοχικούς πόντους του Τζέιμς και το τρίποντο του Σάκοτα κάνοντας τη διαφορά στο +12 (71-59, 34′). Η Ένωση αρκετά μουδιασμένη έμεινε στάσιμη στο σκορ με του Βέλγους να επιστρέφουν δυναμικά και να μειώνουν μόλις στους 3 (73-70, 37′). Τα τελευταία λεπτά μετατράπηκαν σε… ντέρμπι χωρίς λόγο αφού με το σκορ στο 77-76 ο Σαντ-Ρος με τον Λαρεντζάκη δεν μπόρεσαν να σκοράρουν με τον Λι να παίρνει την τελευταία επίθεση για τους Βέλγους, αστοχώντας και την ΑΕΚ να παίρνει τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 25-13, 46-32, 61-50, 77-76.