Η ΑΕΚ αφήνει υποσχέσεις...

ΑΕΚ - ΤΣΣΚΑ Μόσχας 78-69 (ΤΕΛΙΚΟ)

Η ΑΕΚ έδωσε το πρώτο φιλικό επί ελληνικού εδάφους και άφησε υποσχέσεις. Η Ένωση κατά διαστήματα έπιασε πολύ καλή απόδοση και κατάφερε να φτάσει στη νίκη με 78-69, κόντρα στην ΤΣΣΚΑ Μόσχας η οποία είχε απουσίες. Πολύ καλά δείγματα γραφής από τη νέα ΑΕΚ του Σωτήρη Μανωλόπουλου, που είχε ενέργεια από το 1ο ως το 40ο λεπτό και είχε σε πολύ καλή βραδιά τους Λαρεντζάκη, Σάκοτα και Μαυροειδή, που ηγήθηκαν της προσπάθειας.

Η ΑΕΚ μπήκε με διάθεση να… τρέξει τον ρυθμό από τα πρώτα λεπτά του αγώνα. Ο Γιώργος Τσαλμπούρης ήταν ο κύριος εκφραστής των επιθετικών προσπαθειών της Ένωσης και παρά τα καλάθια των Χριάπα και Χάντερ, η Ένωση πήρε τα ηνία (11-9, 5’). Λαρεντζάκης και Ελόνου μπήκαν στο… κλίμα του αγώνα και η ΑΕΚ διατήρησε το προβάδισμα (19-15, 8’). Οι παίκτες του Σωτήρη Μανωλόπουλου κράτησαν μέχρι τέλους το προβάδισμα, χάρη στον Λαρεντζάκη για το 23-16 της πρώτης περιόδου.

Με την ίδια σοβαρότητα και τον ίδιο ρυθμ΄μπήκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Σάκοτα και Ελόνου έδωσαν λύσεις και η διαφορά αυξήθηκε (28-20, 13’). Ο Βασίλης Ξανθόπουλος έβγαλε ενέργεια στην άμυνα και με διαδοχικά κλεψίματα η ΑΕΚ ανέβασε τη διαφορά (32-20, 14’). Το σκηνικό έμεινε ίδιο χάρη στον Δημήτρη Μαυροειδή (35-23, 15’). Η Ένωση διατήρησε τον έλεγχο, χάρη στην καλή άμυνά της και με τον Μαυροειδή να παίρνει προσπάθειες δεν επέτρεψε στους Ρώσους να πλησιάσουν στο σκορ (40-28, 18’). Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με τρόπο ιδανικό, καθώς ο Σάκοτα με τρίποντο στην εκπνοή έγραψε το 43-29, με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο μέρος.

Στο δεύτερο μέρος η ΑΕΚ συνέχισε στον ίδιο ρυθμό. Η ενέργεια στο αμυντικό κομμάτι βρισκόταν σε υψηλά επίπεδα και χάρη σε Τζέιμς και Τσαλμπούρη το «κιτρινόμαυρο» προβάδισμα έφτασε στους 18 πόντους (49-31, 22’). Οι παίκτες του Μανωλόπουλου έβγαλαν νευρικότητα και με προσπάθειες του Χίγκινς η διαφορά μειώθηκε (53-43, 27’). Ο Ντελρόι Τζέιμς έδωσε λύσεις στην ΑΕΚ και αμέσως η διαφορά ανέβηκε σε διψήφια επίπεδα (60-43, 29’). Ένα καλάθι του Χάινς μάζεψε τη διαφορά για το 60-45 της τρίτης περιόδου.

Η κατάσταση έμεινε ίδια και στα πρώτα λεπτά του δευτέρου δεκαλέπτου. Η ΑΕΚ έβρισκε πόντους με Λαρεντζάκη και Μωραϊτη η διαφορά ανέβηκε (67-50, 32’). Οι Ρώσοι είχαν υπομονή στο παιχνίδι τους και μάζεψαν τη διαφορά (67-58, 34’). Η ΑΕΚ διατήρησε τον έλεγχο, όμως, χάρη στον Σάκοτα (73-62, 36’). Στα τελευταία λεπτά οι παίκτες του Δημήτρη Ιτούδη πίεσαν. Ο Κλάιμπερν φώναξε παρών και η διαφορά μειώθηκε (73-69, 38’). Στα τελευταία λεπτά, όμως, η ΑΕΚ κράτησε τον έλεγχο. Χάρη σε προσπάθειες του Μαυροειδή η ΑΕΚ κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμα και να πάρει τη νίκη με 78-69.

Τα δεκάλεπτα: 23-16, 43-29, 60-45, 78-69.
ΑΕΚ (Σωτήρης Μανωλόπουλος): Ελονού 8, Τζέιμς 7, Ξανθόπουλος 6, Σάκοτα 14 (2), Άτιτς 3 (1), Αγραβάνης 2, Μπάρλοου 1, Τσαλμπούρης 8, Μωραΐτης 5 (1), Μαυροειδής 13, Λαρεντζάκης 11.
ΤΣΣΚΑ (Δημήτρης Ιτούδης): Γκαβρίλοφ 1, Κατσίβελης 10 (2), Αστάπκοβιτς 8 (1), ΜαλέικοΚορόμπκοφ 1, ΧομένκοΚλάιμπερν 13 (1), Χίγκινς 15, Χριάπα, Βοστρίκοφ, Χάινς 13, Χάντερ 8.