Basket League: Στην τετράδα το Περιστέρι!

Στα ημιτελικά της Basket League το Περιστέρι!

Η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη υπέταξε τον Ηφαιστο Λήμνου στο Περιστέρι και πήρε τη νίκη με 74-64, κάνοντας το 2-1 στη σειρά και θα αντιμετωπίσει στα ημιτελικά τον Παναθηναϊκό με πλεονέκτημα έδρας.

Σφιχτό ήταν το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά του, με τις δύο ομάδες να ήταν κοντά (6-8). Εκεί, το Περιστέρι πίεσε ακόμη περισσότερο στην άμυνα και τρέχοντας στο ανοικτό γήπεδο, κατάφερε να κάνει ένα 9-0 για το +7 (15-8), στο 7’. Η απάντηση του Ηφαίστου ήρθε με τον Χαριτόπουλο, ο οποίος ξεκίνησε την αντεπίθεση για το προβάδισμα (15-16), με το καλάθι του Μπέντιλ στο τέλος να διαμορφώνει το 17-16 της πρώτης περιόδου.

Ξανά με «όπλο» την άμυνά τους, αλλά με μπροστάρη τον Γκρέι αυτή τη φορά επιθετικά, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάνε στο +7 (25-18), στο 14’. Όμως, πάλι ο Χαριτόπουλος ήταν αυτός που είχε την απάντηση για την ομάδα της Λήμνου, η οποία αρχικά μείωσε στον πόντο (27-26), ενώ με τρίποντο του Φρεϊμάνις ισοφάρισε (29-29), στο 19’. Στο τελευταίο λεπτό, ακολούθησαν καλάθια των Καράμπελα και Μούρτου και έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια ισόπαλες 31-31.

Με τους Σκορδίλη και Αγραβάνη, το Περιστέρι μπήκε με σερί 5-0 στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά ο Ήφαιστος αντέδρασε άμεσα και με πολυφωνία στην επίθεση έκανε ένα επιμέρους σκορ 1-8 για το δικό του προβάδισμα (36-39). Στη συνέχεια, πήρε τη… σκυτάλη ο Σμιθ και έτσι οι φιλοξενούμενοι πήγαν στο +8 (40-48), στο 27’. Ωστόσο, στα τελευταία λεπτά, η απάντηση των γηπεδούχων ήρθε από τον πάγκο και ήταν ο Καράμπελας, ο οποίος έφερε το ματς στον πόντο (47-48), με τη μία βολή του Γουίγκινς να διαμορφώνει το 47-49 της τρίτης περιόδου.

Η άμυνα της ομάδας του Πεδουλάκη έπαιρνε πολύ καλό βαθμό και στην αρχή του τέταρτου δεκαλέπτου, με την τριπλέτα Καράμπελα, Μπέντιλ και Ντάνιελ να την σπρώχνει σε ένα 13-0 για το +11 (60-49), στο 34’. Ο Σμιθ προσπάθησε για άλλη μία φορά να βάλει τον Ήφαιστο στο ματς (60-54), αλλά ο Μπέντιλ έκανε… πάρτι στη ρακέτα και έτσι έστειλε το Περιστέρι σε μία απόσταση ασφαλείας (66-54), στο 37’. Έκτοτε, οι γηπεδούχοι έκαναν σωστή διαχείριση του χρόνου, φτάνοντας στη νίκη με το τελικό 74-64.

Τα δεκάλεπτα: 17-16, 31-31, 47-49, 74-64