Η ατυχία και η αστοχία δεν της επέτρεψαν να πάρει… κεφάλι (VIDEO)

Πριν από πέντε χρόνια ακριβώς η ΑΕΚ δεν κατάφερνε να κάμψει την αντίσταση του Παναθηναϊκού για τη 2η αγωνιστική των πλέι οφ της σεζόν 2010-2011 χάνοντας μοναδική ευκαιρία να μείνει στην κορυφή του «μίνι» πρωταθλήματος και να γίνει το φαβορί για την πρωτιά.

Οι δύο ομάδες αναμετρήθηκαν στο ΟΑΚΑ με γηπεδούχο το «τριφύλλι». Η «Ένωση» ξεκίνησε το παιχνίδι με γκολ από τα… αποδυτήρια με τον Λεονάρντο να ανοίγει το σκορ μόλις στο 2’ με ωραίο σουτ μέσα από την περιοχή. Λίγα λεπτά αργότερα όμως και συγκεκριμένα στο 24’, ο Μπλάνκο στην προσπάθειά του να διώξει σε εκτέλεση κόρνερ των «πράσινων» έστειλε με κεφαλιά την μπάλα στα δίχτυα του Σάχα διαμορφώνοντας το τελικό 1-1. Το ματς είχε αρκετές ευκαιρίες ακόμη με την ΑΕΚ να αγγίζει το «τρίποντο» στα τελευταία λεπτά.

Ο «Δικέφαλος» που είχε κερδίσει στην πρεμιέρα τον Ολυμπιακό Βόλου «έπεσε» στη 2η θέση με τον ΠΑΟΚ να την προσπερνάει μετά το «διπλό» μέσα στην πρωτεύουσα της Μαγνησίας επί των «ερυθρόλευκων» (2-1).