Αστανά - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 2-1: Με «μοιραίο» τον Τσονγκ

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ υπέστη την πρώτη της ήττα στο φετινό Europa League, από την Αστανά. Από την πλευρά της η ομάδα από το Καζακστάν πέτυχε την πρώτη της νίκη στην διοργάνωση.

Ο Σόλτσκιερ παρέταξε της «κόκκινους διάβολους» με την νεότερη ενδεκάδα που έχει αγωνιστεί στο Europa League. Ακόμα και έτσι η διαφορά δυναμικής ήταν εμφανή. Ο Λίνγκαρντ στο 10ο λεπτά έκανε το 0-1 και όλα έδειχναν ότι θα έχουν ένα εύκολο απόγευμα. Στο 55ο λεπτό ο Τσονγκ είχε την ευκαιρία να «καθαρίσει» το ματς, αλλά από πλεονεκτική θέση και με άδεια εστία έστειλε την μπάλα άουτ!

Δευτερόλεπτα αργότερα ο Σάμκα «τιμώρησε» την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ κάνοντας το 1-1, ενώ η ολική ανατροπή ολοκληρώθηκε στο 63′ με τον Μπέρναρντ. Η ομάδα της Αγγλίας μπαίνει σε μπελάδες για της 1η θέση στον όμιλο, έπειτα απ’ αυτή την ήττα.