Αργησε να ξυπνήσει η ΑΕΚ, δεν έφταναν οι λύσεις και έχασε από τον Ολυμπιακό (1-2)

Η ΑΕΚ πέταξε ένα ημίχρονο στα σκουπίδια, πήρε μπροστά στο δεύτερο αλλά δεν είχε πια λύσεις και γνώρισε την ήττα

Με την πλάτη στον τοίχο βρίσκεται η ΑΕΚ έπειτα από την τέταρτη στροφή των πλέι οφ.

Στο πρώτο μεγάλο ντέρμπι της διαδικασίας, η ΑΕΚ άργησε χαρακτηριστικά να ξυπνήσει και να μπει στο παιχνίδι και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-0 από το ημίχρονο. Όταν η ΑΕΚ αποφάσισε να μπει στο ματς, αποδείχθηκε πως δεν έφταναν οι λύσεις που είχε διαθέσιμες και έτσι δεν μπόρεσε τίποτε περισσότερο από το να μειώσει απλά το σκορ και γνώρισε την ήττα με 2-1.

Το ζήτημα για την ΑΕΚ είναι πως αποδείχθηκε ξανά πως δεν είχε την πρέπουσα ψυχολογική προετοιμασία για ένα τέτοιο παιχνίδι. Ετσι, έκανε ένα εφιαλτικό πρώτο ημίχρονο, όπου δεν υπήρχε στο γήπεδο και έδωσε τη δυνατότητα στον αντίπαλο της να μοιάζει με…Μπαρτσελόνα και να προηγηθεί με δύο γκολ. Η ΑΕΚ έκλεισε όλο το ημίχρονο δίχως τελική, αλλά στο δεύτερο μέρος έβγαλε αντίδραση. Πίεσε, έβγαλε φάσεις, αλλά δεν μπόρεσε να αποφύγει την ήττα.

Σε…άλλο γήπεδο

Το παιχνίδι εκ προοιμίου, ήταν εξαιρετικά δύσκολο. Η ΑΕΚ πήγε σε ένα ιδιαίτερα σημαντικό παιχνίδι, με μισή ντουζίνα απουσίες βασικών παικτών. Αλλά ακόμα και έτσι, ο Καρέρα παρέταξε την 11άδα με ό,τι καλύτερο διέθετε. Ο Αλμπάνης πήρε θέση αριστερά, ο Λιβάγια μεταφέρθηκε στον άξονα πίσω από τον Αραούχο, δίδυμο Σιμάνσκι και Κρίστισιτς στα αμυντικά χαφ. Αλλά αυτό που εμφανίστηκε στο γήπεδο, σαφώς και απείχε πάρα πολύ από την κανονική ΑΕΚ.

Δίχως μυαλό, χωρίς συγκέντρωση, η ΑΕΚ πήρε από το ξεκίνημα παθητικό ρόλο στο παιχνίδι. Οι «κιτρινόμαυροι» έχασαν κατά κράτος τη μεσαία γραμμή, δεν μπορούσαν να κυκλοφορήσουν την μπάλα και λύγιζαν στην πίεση που ασκούσε ψηλά ο Ολυμπιακός. Η ΑΕΚ αδυνατούσε να κρατήσει την μπάλα, δεν μπορούσε ούτε καν να δε την περιοχή του Σα και είχε μοιρολατρικό ρόλο στο ματς. Τα πρώτα κακά μαντάτα ήρθαν από τα δοκάρια που είχε ο Ολυμπιακός με Ελ Αραμπί (14’) και Φορτούνη (19’).

Παρεμβάσεις από τον Καρέρα

Ο Καρέρα έψαχνε τρόπο να αλλάξει την εικόνα της ομάδας του. Στη διακοπή του ματς, έδωσε εντολή να μεταφερθεί ο Λιβάγια αριστερά, ο Αλμπάνης δεξιά και ο Βέρντε να παίξει στον άξονα, με στόχο να γίνει πιο ισχυρός στα άκρα και να βρει έναν επιπλέον παίκτη στον άξονα. Εκεί όπου κυριαρχούσε απόλυτα ο Ολυμπιακός με την τριάδα στη μεσαία γραμμή, ενώ έκανε σπουδαίο ματς ο Φορτούνης. Η κατάσταση δεν βελτιώθηκε και ο Ιταλός προχώρησε στην επόμενη κίνηση.

Με τη συμπλήρωση μισής ώρας, έριξε στο ματς τον Οικονόμου αντί του Αλμπάνη (που ήταν εξαιρετικός και ο μόνος που κρατούσε μπάλα) και μετέτρεψε το σχηματισμό σε 3-5-2. Ο Οικονόμου έγινε τρίτος στόπερ, ο Βέρντε οπισθοχώρησε κοντά στους Σιμάνσκι, Κρίστισιτς και η ΑΕΚ έδειχνε να βρίσκει λύσεις. Πρόσκαιρα όπως αποδείχθηκε, καθώς ο Ολυμπιακός χτύπησε πλέον από τα άκρα και εκεί φάνηκε πως η ΑΕΚ κατέρρευσε.

Εγινε η ζημιά

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με γκολ του Ελ Αραμπί στο 38’ έπειτα από γύρισμα του Μασούρα από δεξιά. Και πριν κλείσει το ημίχρονο, απέναντι σε μια ΑΕΚ που δεν είχε αρχή, μέση και τέλος, έφτασε και σε δεύτερο γκολ, με τον Φορτούνη αυτήν τη φορά να δημιουργεί ρήγμα από δεξιά και ο Καμαρά να τελειώνει τη φάση. Η ΑΕΚ πήγε με 2-0 στα αποδυτήρια, σε ημίχρονο που δεν κατέγραψε ούτε μια τελική προσπάθεια και δεν μπόρεσε να σταθεί στο ύψος των προσδοκιών.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο ρυθμός έπεσε. Η ΑΕΚ συνέχισε να βρίσκεται σε πανικό κάθε φορά που ο Ολυμπιακός έβαζε την μπάλα κάτω και έφτανε με ταχύτητα προς την περιοχή, ενώ παρέμενε ευνουχισμένη επιθετικά. Εκείνος που ανέλαβε ξανά να «αφυπνίσει» την Ενωση, ήταν ο Μάρκο Λιβάγια. Ο Κροάτης άρχισε να παίρνει πάνω του φάσεις και έκανε την ΑΕΚ επικίνδυνη. Μπορεί στο 53’ να μη βρέθηκε κανείς στο γύρισμα του και ο Σα να απέκρουσε τη σέντρα σουτ του Χουλτ στο 64’, αλλά με τον Αραούχο δεν είχε απάντηση.

Η αντίδραση της ΑΕΚ

Στην πρώτη πραγματική στιγμή πίεσης της ΑΕΚ, υπήρξαν αλλεπάλληλα κόρνερ με εκτελεστή τον Λιβάγια. Ο Αραούχο ήταν εκείνος που έβαλε όλη την άμυνα του Ολυμπιακού στα δίχτυα, ο Σα έκανε απίστευτη απόκρουση, αλλά ο Αργεντινός με δεύτερη προσπάθεια την κάρφωσε στα δίχτυα (65’). Η ΑΕΚ μπήκε ξανά στο παιχνίδι και από εκεί και έπειτα, ήταν ένα άλλο ματς. Η ΑΕΚ πίεζε, έδειχνε πλέον πως είχε σχέδιο στο παιχνίδι της και χτυπούσε με άξονα τον Λιβάγια και με έμφαση στις στημένες μπάλες.

Η ΑΕΚ ήταν αυτή πλέον που ήλεγχε το ματς. Ο Βέρντε έδωσε σημαντικές βοήθειες στη μεσαία γραμμή, η ΑΕΚ είχε πλέον τον έλεγχο του ματς και με τη φοβερή κατάσταση του Λιβάγια πίεζε την άμυνα του Ολυμπιακού. Ο Μαρτίνς φρέσκαρε την ομάδα του και έψαξε τρόπο να πιέσει και πάλι ψηλά, για να κόψει το ρυθμό της Ενωσης. Ακόμα και έτσι πάντως, η ΑΕΚ συνέχισε να έχει τον πρώτο λόγο στο ματς και να ψάχνει την ισοφάριση.

Ο Καρέρα έριξε στο ματς τον Μαχαίρα και στη συνέχεια τον Χριστόπουλο. Στα τελευταία λεπτά τα έπαιξε όλα για όλα, παίζοντας με 4-3-3 και έχοντας στην επίθεση Αραούχο, Λιβάγια και Χριστόπουλο. Η ΑΕΚ είχε κυριαρχήσει στο γήπεδο, αλλά έλειπαν οι τελικές προσπάθειες. Υπήρχε διάθεση, αλλά πλέον δεν υπήρχαν εναλλακτικές επιλογές και δυνάμεις για να διεκδικήσει κάτι περισσότερο από το παιχνίδι και τελικά τελείωσε με ήττα 2-1 και απόσταση τριών βαθμών από τον ΠΑΟΚ.

Δείτε πως μετέφερε και σχολίασε ζωντανά την αναμέτρηση το enwsi.gr πατώντας εδώ

ΑΕΚ (Μ. Καρέρα, 4-2-3-1): Τσιντώτας, Παουλίνιο, Σβάρνας (89’ Χριστόπουλος), Τσιγκρίνσκι, Χουλτ, Κρίστισιτς, Σιμάνσκι, Βέρντε (83’ Μαχαίρας), Λιβάγια, Αλμπάνης (31’ Οικονόμου), Αραούχο

Ολυμπιακός (Π. Μαρτίνς, 4-3-3): Σα, Ελαμπντελαουί, Σεμέδο, Μπα, Τσιμίκας, Καμαρά (90’+ Λοβέρα), Μπουχαλάκης, Γκιλιέρμε, Μασούρας (77’ Καφού), Φορτούνης (71’ Ρατζέλοβιτς), Ελ Αραμπί (77’ Χασάν)

Ο Γάλλος Τουρπέν χρέωσε με κίτρινη κάρτα τους Λιβάγια (7’) – Σεμέδο (55’), Μπουχαλάκη (83’).