Αποκλεισμός «ντροπή» από τον Διαγόρα Δρυοπιδέων για τον ΠΑΟΚ!

Ο ΠΑΟΚ αποκλείστηκε από τον Διαγόρα Δρυοπιδέων και έτσι δεν θα δώσει το «παρών» στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας.

Ο ΠΑΟΚ παρασύρθηκε στον ρυθμό του Διαγόρα στο πρώτο ημίχρονο, χαρακτηρίστηκε από την απελπιστική αστοχία του στο μακρινό σουτ αλλά και από τη γραμμή των βολών, σε αντίθεση με τους γηπεδούχους οι οποίοι πήγαν το παιχνίδι εκεί που ήθελαν.

Οι γηπεδούχοι είχαν 5/14 προσπάθειες τριών πόντων και παρότι είχαν λιγότερες κατοχές, ήταν στο +10 (37-27) στο τέλος του ημιχρόνου καθώς η ομάδα του Κώστα Χαραλαμπίδη περιορίστηκε στους δύο πόντους στα τελευταία πέντε αγωνιστικά λεπτά!

Ο ΠΑΟΚ πήρε διαδοχικούς πόντους από τον Άνταμ Σμιθ στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου, μάζεψε τη διαφορά (43-39, 24’), αλλά δεν είχε λογική στο παιχνίδι του δίνοντας όλες τις… μπάλες στον Αμερικανό.

Τέλος, ο ΠΑΟΚ δεν εμφανίστηκε στα πρώτα πέντε λεπτά της τελευταίας περιόδου. Συνέχισε να… σπάει τα καλάθια από μακρινή απόσταση, σε αντίθεση με τον Διαγόρα ο οποίος διατήρησε την εξαιρετική επαφή με το αντίπαλο καλάθι. Το επιμέρους σκορ έφτασε το 16-3 και και η διαφορά εκτοξεύτηκε στο +20 (71-51)! Και το τέλος έγραψε διαφορά… 15 πόντων!