Από εποχή Καρέρα έχει να κερδίσει την Γιουβέντους η Αταλάντα!

Η κακή παράδοση της Αταλάντα απέναντι στη ΓΙουβέντους συνεχίζεται καθώς μετράει 31 ματς χωρίς νίκη, δηλαδή από την εποχή που έπαιζε ποδόσφαιρο ο Μάσιμο Καρέρα!

Από την εποχή που έπαιζε ποδόσφαιρο ο Μάσιμο Καρέρα έχει να κερδίσει τη Γιουβέντους η Αταλάντα! Μετά τη χθεσινή ισοπαλία με 2-2, οι «μπεργκαμάσκι» μετράνε 31 ματς δίχως νίκη απέναντι στη «Γηραιά Κυρία» στην Serie A.

Η τελευταία χρονική επιτυχία της Αταλάντα κόντρα στη Γιούβε ήταν το 3-0 στις 30 Ιανουαρίου για το Κύπελλο, αλλά στο πρωτάθλημα βλέπουν στο πρόσωπο των «μπιανκονέρι» τον κακό τους δαίμονα. Συγκεκριμένα, δεν έχοει γευτεί τη νίκη στα 31 τελευταία ματς του πρωταθλήματος, μετρώντας 25 ήττες και έξι ισοπαλίες.

Είχαν νικήσει με 2-1 στο πρωτάθλημα στις 4 Φεβρουαρίου του 2001 εντός έδρας. Εκείνη την περίοδο, ποδοσφαιριστής στην Αταλάντα ήταν ο πρώην «γιουβεντίνος», αλλά και νυν τεχνικός της ΑΕΚ, Μάσιμο Καρέρα, ο οποίος έπαιξε ως βασικός και έγινε αλλαγή στο 72’, με το ματς στο 0-0.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 74’ με αυτογκόλ του Παγκανίν, ο Λορέντζι ισοφάρισε ένα λεπτό μετά και ο Βέντολα πέτυχε στο 81’ το νικητήριο γκολ. Μάλιστα, τελευταία εκτός έδρας νίκη της Αταλάντα για το πρωτάθλημα ήταν το 1989.

Ο Καρέρα αγωνίστηκε στη Γιουβέντους από το 1991 έως το 1996 και στη συνέχεια πήγε στην Αταλάντα στην οποία παρέμεινε μέχρι το 2003.