Σούπερ Κισσαμικός... σκόρπισε με 3-0 εκτός έδρας τον Απόλλωνα Λάρισας

Μεγάλη νίκη σημείωσε ο ΑΟΧ Κισσαμικός, που πέρασε… αέρα από τη Λάρισα, νικώντας με 3-0 τον τοπικό Απόλλωνα. Πρωταγωνιστής για τον προσεχή αντίπαλο της ΑΕΚ στο Κύπελλο ο Φινλανδός Ρίσκι, ο οποίος σημείωσε χατ-τρικ.

Το σκορ άνοιξε στο 19′ ο Ρίσκι με κεφαλιά μετά από σέντρα του Βρεττού. Ο ίδιος στο 36′ έκανε το 0-2 με προβολή με το σκορ αυτό να δίνει το προβάδισμα στην ομάδα του ΑΟΧ Κισσαμικού στο πρώτο ημίχρονο. Οι γηπεδούχοι φώναξαν για πέναλτι στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους με τον ρέφερι να μη δείχνει κάτι.

Στην επανάληψη ο ρυθμός έπεσε αισθητά, αλλά ο Φινλανδός άσος είχε ακόμα ένα γκολ! Συγκεκριμένα, στο 82′ ο Ρίσκι έγινε κάτοχος της μπάλας από τον Καραγιάννη και σκόραρε για το 0-3 και το προσωπικό χατ τρικ. Μια νίκη που έδωσε… ανάσα στον ΑΟΧ Κισσαμικό, ενώ αντίθετα ο Απόλλων Λάρισας έχασε κι άλλο έδαφος.

Οι συνθέσεις:

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΑΡΙΣΑΣ (Μαρσέλο Τροΐζι): Μαντζάρης, Σκούπρα, Κουρτεσιώτης, Κοντοές (31′ Γαρυφαλλόπουλος, 68′ Καμπέρης), Χατζής, Σουλιώτης, Λουκάο, Καρατάσιος, Πολέτο, Μαρκολίνο, Τασιούλης (80′ Γκουντρουμπής).

ΑΟΧ ΚΙΣΣΑΜΙΚΟΣ (Αλέκος Βοσνιάδης): Λαζαρίδης, Σισέ, Καραγεώργης, Τόλι, Φαζός, Γκίνη, Σελινιωτάκης (87′ Χαλκιαδάκης), Ρίσκι, Αποστολόπουλος (71′ Καραγιάννης), Αρναρέλλης (81′ Τεγούσης), Βρεττός.