Αήττητος έρχεται στο ΟΑΚΑ ο Ατρόμητος

Με καλή ψυχολογία θα αγωνιστεί την Τρίτη κόντρα στην ΑΕΚ ο Ατρόμητος, μετά την ισοπαλία που απέσπασε στην Τρίπολη από τον Αστέρα (1-1), με γκολ του Ουάρντα στο 82′.

Ο Αστέρας έχασε ένα σημαντικό τρίποντο, μιας και ο Αιγύπτιος ισοφάρισε το γκολ του Καλτσά και το 1-1 σφράγισε τις προσπάθειες των δύο ομάδων. Δύο πρόσωπα έδειξαν οι δυο ομάδες, με τον Αστέρα να κυριαρχεί στο πρώτο 45λεπτό και τον Ατρόμητο να ανεβαίνει και να βρίσκει την ισοφάριση στην επανάληψη…

Η ομάδα της Τρίπολης μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και από τα πρώτα λεπτά επέβαλε τον ρυθμό της. Στο 5′ το σουτ του Φερνάντεζ έφυγε άουτ, το ίδιο και στο 12′ το πλασέ του ολομόναχου Καλτσά. Κάπου εκεί ο ρυθμός της αναμέτρησης έπεσε, με τον Αστέρα όμως να συνεχίζει να έχει την πρωτοβουλία και να πιέζει.

Στο 23′ το σουτ του Καλτσά κόντραρε στον Ούμπιδες κι έφυγε κόρνερ, από το οποίο προήλθε και το τέρμα του πιο κινητικού ποδοσφαιριστή της αναμέτρησης. Μετά την εκτέλεση ο Μαρτίνεζ πήρε την κεφαλιά, ο Μέγιερι έσωσε, αλλά η μπάλα έφτασε στον Καλτσά που σούταρε κι έκανε το 1-0 στο 24′. Από το γκολ και μετά ο Αστέρας έριξε τον ρυθμό του παιχνιδιού και ήταν εκείνος που είχε και την επόμενη καλή στιγμή στο 38′, με τον Πασαλίδη να πιάνει μια κεφαλιά και την μπάλα να περνά άουτ με το 1-0 να μένει μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους.

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με τον Αστέρα να μπαίνει κάπως πιο καλά και πάλι στο παιχνίδι, αλλά τον Ατρόμητο από το 60′ και μετά να ισορροπεί και να παίρνει τα ηνία της αναμέτρησης. Πριν οι Περιστεριώτες πάρουν τον έλεγχο του αγώνα, οι γηπεδούχοι απείλησαν με ένα μακρινό σουτ του Καλτσά στο 62′ που προσπάθησε να αιφνιδιάσει τον Θεοδωράκη ο οποίος στο ημίχρονο πήρε την θέση του τραυματία Μέγιερι.

Η ομάδα του Κάναντι, έχασε την πρώτη της ευκαιρία στο 67′. Κουλούρης και Βασιλακάκης συνεργάστηκαν όμορφα, ο δεύτερος πέρασε στον πρώτο, αλλά εκείνος βρήκε την μπάλα με το χέρι στην προσπάθειά του να πλασάρει. Επόμενη καλή στιγμή στο ματς ήταν και πάλι για τον Ατρόμητο ο οποίος πλέον έψαχνε για τα καλά την ισοφάριση. Στο 79′ ο Μανούσος έπιασε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα κατέληξε στην αγκαλιά του Παπαδόπουλου.

Δεν έγινε το ίδιο όμως και στο 82′. Τότε και πάλι μετά από ένα κόρνερ, ο Ουάρντα στην πρώτη φάση που συμμετείχε σε όλο το παιχνίδι, κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα! Εκτέλεση κόρνερ του Ούμπιδες, ο Ουάρντα έπιασε ψηλοκρεμαστή κεφαλιά και ισοφάρισε για τον Ατρόμητο.

Μάλιστα, οι Περιστεριώτες λίγο έλειψε να πάρουν και το διπλό! Αυτό παραλίγο να γινόταν, όταν στο 90′ πάλι μετά από κόρνερ, ο Κουλούρης από κοντά πλάσαρε άουτ και το 1-1 έμεινε μέχρι τέλους.

Οι συνθέσεις:

Αστέρας Τρίπολης (Γιώργος Παράσχος): Παπαδόπουλος, Κώτσιρας, Τριανταφυλλόπουλος, Πασαλίδης, Ορτέγκα, Κυριακόπουλος, Μπέλοκ, Καλτσάς (90+1′ Δουβίκας), Φερνάντεζ, Αραβίδης (75′ Μανιάς), Ρόλε (69′ Τσιλιανίδης)

Ατρόμητος (Νταμίρ Κάναντι): Μέγιερι (46′ Θεοδωράκης), Κιβρακίδης (74′ Μανούσος), Χατζηισαΐας, Ούμπιδες, Κατράνης, Ουάρντα, Ενσικουλού (46′ Βασιλακάκης), Κουλούρης, Μπρούνο, Μάντσον, Καρασαλίδης