Αντετοκούνμπο: Μία… ανάσα από τα ημιτελικά οι Μπακς!

Οι βελτιωμένοι στην τέταρτη περίοδο Μπακς κατέβαλαν την αντίσταση των Μάτζικ

Οι βελτιωμένοι στην τέταρτη περίοδο Μπακς κατέβαλαν την αντίσταση των Μάτζικ και επικρατώντας 121-106 των Μάτζικ, έκαναν το 3-1 στη σειρά, θέλοντας πλέον μία νίκη για την πρόκριση για τα ημιτελικά της Ανατολής.

Ηγετικός για ακόμη μία φορά ο Γιάννης Αντετοκούνμπο, ο οποίος πλησίασε το τριπλ-νταμπλ με 31 πόντους, 15 ριμπάουντ και 8 ασίστ. Νταμπλ-νταμπλ και για τον Μίντλετον με 21π. και 10 ριμπάουντ.

Από την ομάδα του Ορλάντο, ξεχώρισε ο Βούτσεβιτς με 31 πόντους και 11 ριμπάουντ, με τον Ρος να προσθέτει 19π.

Ισορροπημένο ήταν το ματς από την αρχή του, με τους Μπακς, όμως, να είχαν ένα μικρό και σταθερό προβάδισμα και να το διατηρούν μέχρι το τέλος της πρώτης περιόδου (18-22). Στο ίδιο μοτίβο συνεχίστηκε η αναμέτρηση και στο δεύτερο δωδεκάλεπτο (41-41), αλλά τα σουτ του Μάθιους προς το τέλος του ημιχρόνου, έστειλαν τα «ελάφια» με το +6 (52-58) στα αποδυτήρια.

Ορεξάτοι μπήκαν στο δεύτερο μέρος οι Μάτζικ, με αποτέλεσμα να περάσουν ακόμη και μπροστά (66-65). Η ομάδα του Ορλάντο είχε το προβάδισμα μέχρι περίπου δύο λεπτά πριν το τέλος της τρίτης περιόδου (76-75). Εκεί οι Μπακς έκαναν ένα σερί 6-0 (76-81), με τον Ρος να ισοφαρίζει, αλλά το τρίποντο του Αντετοκούνμπο στο τέλος να βάζει ξανά μπροστά (81-84), τα «ελάφια».

Πολύ φορτσάτοι ξεκίνησαν στην τέταρτη περίοδο οι Μπακς και με πρωταγωνιστές τους Γιάννη και Μίντλετον εκτόξευσαν την υπέρ τους διαφορά στο +19 (83-102). Η απάντηση των Μάτζικ ήρθε από τον Βούτσεβιτς, ο οποίος πήρε «φωτιά» και έριξε τη διαφορά σε μονοψήφια τιμή (100-107). Εκεί, επέστρεψε ο Αντετοκούνμπο στο παρκέ και παρέχοντας την απαραίτητη… ασφάλεια στην ομάδα του Μιλγουόκι, εκείνη έφτασε στη νίκη.

Τα δωδεκάλεπτα: 18-22, 52-58, 81-84, 106-121