ΑΕΚ: Ανάσα σωτηρίας στην παράταση (VIDEO)

Αγχώδης πρόκριση για την ΑΕΚ που βρέθηκε να χάνει από το πρώτο λεπτό αλλά ισοφάρισε με πέναλτι που κέρδισε ο Εϊντούρ Γκούντγιονσεν και εκτέλεσε ο Λεονάρντο στο 111

Το καλοκαίρι του 2011, η ΑΕΚ επιχειρούσε μία νέα προσπάθεια. Η μεταγραφή του μεγάλου Εϊντούρ Γκουντγιόνσεν είχε προκαλέσει ενθουσιασμό, αλλά το πρώτο σημαντικό τεστ ήταν η είσοδος στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ. Η Ντιναμό Τυφλίδας δεν έδειχνε μεγάλο εμπόδιο, αλλά στη ρεβάνς της Γεωργίας η ΑΕΚ τα χρειάστηκε και απαιτήθηκε η κλάση του Γκουντγιόνσεν και η ποιότητα του Λεονάρντο για να έρθει η πρόκριση.

Η ΑΕΚ είχε παρακαταθήκη το 1-0 του πρώτου αγώνα με το γκολ του Χοσέ Κάρλος. Ωστόσο, οι «κιτρινόμαυροι» μπήκαν υπνωτισμένοι στο γήπεδο και απώλεσαν το πλεονέκτημα του γκολ από το πρώτο κιόλας λεπτό! Ο Κασκάντζε μπήκε στην περιοχή του Κωνσταντόπουλου και με διαγώνιο δυνατό σουτ άνοιξε το σκορ, ισοφαρίζοντας το αποτέλεσμα της πρώτης αναμέτρησης.

Οι παίκτες του Χιμένεθ προσπάθησαν να συνέλθουν και να μην υπάρξει τρικυμία. Ισορρόπησαν το παιχνίδι, αλλά δεν μπορούσαν να πετύχουν το χρυσό γκολ που θα έδινε την πρόκριση. Η λύση ήρθε στην παράταση. Ο Γκουντγιόνσεν έφυγε στην πλάτη της άμυνας των Γεωργιανών και ανατράπηκε πεντακάθαρα μέσα στην περιοχή. Η μπάλα έκαιγε, αλλά ο Λεονάρντο είχε την ψυχραιμία να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα και την ΑΕΚ στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ.