«Ανάσα» για την Άστον Βίλα -Ξέφυγε από την ζώνη του υποβιβασμού

Σπουδαίο «διπλό» μέσα στο «Ταρφ Μουρ» πήρε η Άστον Βίλα, που επικράτησε της Μπέρνλι με 2-1 και κατάφερε να αποσπαστεί δύο βαθμούς από την ζώνη του υποβιβασμού από την Premier League!

Στο 27′ ο Γκρίλις και Γουέσλι έπαιξαν το ένα-δύο, ο δεύτερος στόπαρε με το στήθος, σούταρε μέσα από την περιοχή κι έστειλε τη μπάλα κάτω από τα πόδια του Πόουπ, γιο το 0-1…

Μάλιστα, πριν κλείσει το ημίχρονο η Βίλα πέτυχε και δεύτερο τέρμα, αυτή τη φορά με τον πασέρ να χρίζεται σκόρερ και το τέρμα του Γκρίλις στο 41’ να μετράει… κανονικά, δίνοντας τεράστιο προβάδισμα στους φιλοξενούμενους.

Το μόνο που κατάφεραν οι «κλάρετς» που έχασαν για τρίτη σερί αγωνιστική, ήταν να μειώσουν, με το πρώτο σουτ εντός εστίας του μάλιστα, στο 80ο λεπτό. Όταν ο Γουντ εκμεταλλεύθηκε κάποια καραμπόλες στην περιοχή, βρέθηκε αμαρκάριστος και με κεφαλιά μετά τη σέντρα του Γουέστγουντ, διαμόρφωσε το τελικό 1-2, αφού ο Χίτον βρήκε τη μπάλα αλλά δεν την απέκρουσε.