Αναμενόμενη ήττα για την εικόνα της ΑΕΚ

Εικόνες από το Προμηθέας Πατρών - ΑΕΚ

Δεν ξέρω αν κάποιοι αιφνιδιάστηκαν για την χθεσινή ήττα της ΑΕΚ στην Πάτρα, αλλά από αυτό εδώ το blog σας είχαμε προϊδεάσει για το τι έρχεται. Η εικόνα της ομάδας είναι προβληματική, σε αντίθεση με του Προμηθέα που δείχνει να είναι σε εξαιρετική κατάσταση, οπότε μόνο έκπληξη δεν ήταν.

Καλή στο 1ο ημίχρονο, κατέρρευσε στο 2ο.

Έχοντας δει την περιφερειακή πίεση των παικτών του Προμηθέα στο πρώτο ματς, ο κόουτς Μπάνκι αποφάσισε να αφήσει τον Γιορκ στον πάγκο, για να αλλάξει ένα σχήμα που δεν …τσούλαγε και έβαλε μέσα τον Λαρεντζάκη για να υπάρχει και δεύτερος χειριστής-δημιουργός. Σαν σκέψη το να φέρνεις από τον πάγκο έναν παίκτη όπως ο Γιορκ που μπορεί να σου προσφέρει instant scoring δεν είναι άσχημη, ειδικά αν παίζει με το δεύτερο ροτέισον, όποτε θα μπορεί να παίρνει και περισσότερες προσπάθειες. Ίσως ο κόουτς θα έπρεπε να το έχει δοκιμάσει νωρίτερα για να μην χαλάσει και την χημεία της βασικής πεντάδας. Όλα αυτά του βγήκαν και η ΑΕΚ στο 1ο ημίχρονο ήταν αρκετά καλή, συγκεντρωμένη, σκληρή στην άμυνα και με τον Χάντερ πρωταγωνιστή στην επίθεση. Παρόλα αυτά βρέθηκε πίσω στο σκορ στο ημίχρονο για 2 λόγους. Πρώτον ήταν πάρα πολύ άστοχη σε ελεύθερα σουτ και δεύτερον ο Προμηθέας χτύπησε πολύ τον Σάκοτα στο ποστ. Αυτό που λείπει όσο τίποτα για την ΑΕΚ, δηλαδή η δημιουργία και η εκτέλεση από το ποστ που δημιουργούσε ο Ματσιούλις, το εφάρμοσε ο κόουτς Γιατράς όποτε ήταν στο παρκέ ο αρχηγός της ΑΕΚ. Έστελνε συνέχεια την μπάλα στον Τσαϊρέλη με πλάτη, ο Σάκοτα δεν μπορούσε να τον αντιμετωπίσει στο ένας εναντίον ενός, μοιραία ερχόταν βοήθεια αφού έκλεινε όλη η ομάδα στην ρακέτα και με μια απλή πάσα στην αδύνατη πλευρά δημιουργούταν είτε ελεύθερο σουτ είτε ανισορροπία στην άμυνα.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η πίεση στα γκαρντ της ΑΕΚ εντάθηκε με τον Θίοντορ να είναι σε πολύ κακή μέρα για άλλη μια φορά. Ο κόουτς Γιατράς άλλαξε την άμυνα επάνω του μετά το πρώτο ματς που του έκανε μεγάλη ζημιά και επέλεξε να παίξει με δυναμικό hedge out στο πικ εν ρολ που έστηνε είτε με Χάντερ είτε με τον Εμπάκουε. Ο Θίοντορ δεν το διάβασε σωστά, κρατούσε πολύ την μπάλα, με αποτέλεσμα να μην έχει επιλογή ελεύθερης πάσας ή ξεκάθαρο σουτ κάποιος συμπαίκτης του.

Σε αυτές τις περιπτώσεις 2 πράγματα πρέπει να γίνονται. Πρώτον να φύγει γρήγορα η μπάλα από τα χέρια του χειριστή που δέχεται το hedge out, να γυρίσει γρήγορα και να φτάσει στον ελεύθερο παίκτη για σουτ. Δεύτερη επιλογή και πιο δύσκολη είναι να περάσεις μέσα από την πίεση (split the screen) κάτι που δοκιμάζει αρκετές φορές ο Λαρεντζάκης. Με αυτό τον τρόπο ο Προμηθέας απενεργοποίησε το πικ εν ρολ της ΑΕΚ, δηλαδή το βασικό της παιχνίδι. Δημιουργία από το ποστ δεν μπορεί να έχει με τους υπάρχοντες παίκτες, από την περιφέρεια ήταν άστοχη οπότε μοιραία ο Προμηθέας άρχισε να παίρνει διαφορά που έφτασε μέχρι και τους 12 πόντους στο 4ο δεκάλεπτο. Το πρόβλημα βέβαια εκτός από την επίθεση, συνεχίζει να υπάρχει και στην άμυνα και ειδικά στην περιφέρεια αφού για δεύτερο συνεχόμενο ματς ο Προμηθέας σκοράρει 10/21 τρίποντα μετά το 12/29 του πρώτου αγώνα. Δηλαδή για να γίνει κατανοητό, η ομάδα της Πάτρα σε 2 ματς με την ΑΕΚ έχει 22/50 τρίποντα, ένα ποσοστό της τάξης του 44% ενώ στην κανονική περίοδο η ΑΕΚ επέτρεπε στους αντιπάλους της να σουτάρουν με 30%. Το ίδιο έγινε και με τον Χολαργό (38,2%) για να αποδειχτεί ότι η δυνατή περιφερειακή άμυνα της ΑΕΚ πλέον δεν υπάρχει μετά τις αλλαγές και τον τραυματισμό του Ματσιούλις. Η Ένωση έκανε μια απέλπιδα προσπάθεια στο τέλος να μειώσει αλλά με ένα τρίποντο ο εξαιρετικός εχθές Χολ τελείωσε το ματς και την υπόθεση νίκη κάνοντας το 1-1 στην σειρά.

Ο κόουτς Μπάνκι εγκλωβίστηκε από την άμυνα των Πατρινών και δεν μπόρεσε να αλλάξει τον τρόπο που έκανε επίθεση η ΑΕΚ. Θέλω να πιστεύω ότι θα δουλέψει πολύ σε αυτό τον τομέα και να εξηγήσει στους παίκτες του ότι με αυτήν την συγκεκριμένη άμυνα η γρήγορη μεταφορά της μπάλας είναι το κλειδί. Επίσης θα πρέπει να βρει έναν τρόπο να σταματήσει το περιφερειακό σουτ των παικτών του Προμηθέα που είναι αυτό που κάνει τη ζημιά μέχρι στιγμής στην σειρά.

Η εικόνα του Θίοντορ στο χθεσινό ματς ήταν πολύ κακή για να μην πω εκνευριστική. Δεν πιστεύω ότι είναι θέμα διάθεσης καθώς ο παίκτης προσπαθεί αλλά δεν του βγαίνουν οι προσπάθειες. Δεν αισθάνεται άνετα στο γήπεδο αυτό είναι ξεκάθαρο και αναλώνεται αποκλειστικά και μόνο στην δημιουργία και καθόλου στην εκτέλεση. Σίγουρα για αυτό φταίει και το μπέρδεμα που υπάρχει στους ρόλους αυτή την στιγμή αλλά και ο ίδιος πρέπει να ανεβάσει κατακόρυφα την απόδοσή του στα επίπεδα πριν τραυματιστεί αν θέλει να έχει ελπίδες η ΑΕΚ.

Να πούμε και κάτι για τον Γιορκ. Ο Αμερικάνος ξέρουμε ότι είναι παίκτης ρυθμού και ψυχολογίας κάτι που φάνηκε από τους συνεχόμενους πόντους που έβαλε στο 2ο δεκάλεπτο. Το θέμα είναι ότι η επιλογή των σουτ που κάνει είναι πολύ κακή και μικραίνει τις πιθανότητες ευστοχίας του. Εχθές εκτέλεσε 10 τρίποντα αν βγάλουμε και ένα στο τέλος του ημιχρόνου και ευστόχησε σε 3. Από αυτά μόνο τα 2 ήταν σωστά εκτελεσμένα μετά από σύστημα. Όσο εμπιστοσύνη και να έχει στον εαυτό του, πρέπει να καταλάβει ότι αν βγαίνει μετά από σκριν στα 8-9 μέτρα δεν είναι ένα καλό σουτ που πρέπει να πάρει. Αντίθετα σε όσα βγήκε σωστά, παίρνοντας καλό σκριν στα 6,75 ευστόχησε με μεγάλη άνεση και αυτό είναι που πρέπει να έχει στο μυαλό του.

Δεν γίναμε σοφότεροι από τον χθεσινό αγώνα, άλλωστε σε αυτό εδώ το blog τα έχουμε καταγράψει από το 2ο ματς με τον Χολαργό. Η ομάδα έχει χάσει την συνοχή και την χημεία της, οι ρόλοι έχουν μπερδευτεί, κάποιοι παίκτες είναι σε κακή κατάσταση, η άμυνα δεν έχει την σκληράδα που είχε και επιθετικά έχει γίνει μονοδιάστατη. Χωρίς επιλογή από το ποστ που ήταν μια λύση στις μέρες που ήταν άστοχη από την περιφέρεια και με το 70% των επιθέσεων μέσα από πικ εν ρολ δράση γίνεται προβλέψιμη και εύκολα αντιμετωπίσιμη από μια σοβαρή και δεμένη ομάδα όπως είναι ο Προμηθέας. Όλα αυτά έχουν κάνει την ΑΕΚ σαν ομάδα, να παίζει πολύ πιο κάτω από τις δυνατότητες της, οι παίκτες κλειδιά να μην αποδίδουν όπως θα έπρεπε και στην γενική εικόνα να μοιάζουν κατώτεροι από τον Προμηθέα. Αν θέλουμε να είμαστε ειλικρινείς έχοντας δει και τα 2 ματς το σκορ θα έπρεπε να ήταν 2-0, με την ομάδα της Πάτρας να έχει μπασκετικά πολύ καλύτερη εικόνα και ροή στο παιχνίδι της σε αντίθεση με την ΑΕΚ που ψάχνεται και δεν παίζει το ορθολογικό μπάσκετ που μας είχε συνηθίσει. Ας ελπίσουμε κάτι να αλλάξει αλλά δεν είμαι καθόλου αισιόδοξος καθώς το momentum είναι ξεκάθαρα με τον Προμηθέα.

ΥΓ. Γνωρίζετε ότι διαβάζω όλα τα σχόλια και προσπαθώ να απαντάω και σε αρκετά. Θα παρακαλούσα να είστε κόσμιοι στα γραφόμενα σας χωρίς μειωτικούς χαρακτηρισμούς και ειρωνείες προς άλλους για να μπορούμε να έχουμε έναν εποικοδομητικό διάλογο όπως όλη τη χρονιά. Σεβαστείτε την πολιτική του σάιτ που περνάει όλα τα σχόλια αρκεί να μην είναι υβριστικά, στην τελική όλοι ΑΕΚ είμαστε.