Αλητεία και νοθεία στο ΟΑΚΑ: Ανύπαρκτο πέναλτι έβαλε τον Άρη στο παιχνίδι!

Η ΑΕΚ μπήκε πολύ καλά στον αγωνιστικό χώρο, όμως ο Άρης μπήκε για τα καλά στο παιχνίδι από… ανύπαρκτο πέναλτι.

Η ΑΕΚ κατάφερε να προηγηθεί με τον Μάνταλο στο 8ο λεπτό, ωστόσο τρία λεπτά αργότερα ο Άρης ισοφάρισε με ανύπαρκτο πέναλτι. Ο Λάρσον τρέχει με την μπάλα στην περιοχή της ΑΕΚ, πατάει τα πόδια του και πέφτει. Αλλά ο Πορτογάλος διαιτητής, Αρτούρ Σουάρες δίνει… πέναλτι, βλέποντας ότι ο Σβάρνας τον… ακουμπάει! Ενώ η φάση αν και ήταν πεντακάθαρη ελέγχθηκε από το VAR, χωρίς να αλλάξει κάτι.

Μόνο και μόνο για να μπει και πάλι στο παιχνίδι γρήγορα ο Άρης! Οι Θεσσαλονικείς σκόραραν με τον Γκάμα και έκαναν το 1-1.

Πρέπει να τονίσουμε, ότι υπάρχει χέρι του Βέλεθ στο τρίτο λεπτό. Ο Ισπανός κεντρικός αμυντικός πριν την κεφαλιά – δοκάρι του Αραούχο, βρήκε την μπάλα με το χέρι, ωστόσο ο Πορτογάλος διαιτητής δεν έδωσε τίποτα, ενώ η εν λόγω φάση δεν ελέγχθηκε καν από το VAR.

Από την ΑΕΚ υπήρξε έντονη διαμαρτυρία στο τέλος του ημιχρόνου για το πέναλτι του Πορτογάλου που από τους ανθρώπους της Ένωσης θεωρείται 100% ανύπαρκτο. Είναι κάτι που με τη λήξη του ημιχρόνου το έλεγαν στον Πορτογάλο διαιτητή και ο Μάνταλος και ο Κολονέλο και ο Δημητριάδης μπαίνοντας στα αποδυτήρια.

Δεν δόθηκε κόκκινη στον Σάσα

Για άλλη μία φορά ο Πορτογάλος διαιτητής «έκλεισε» τα μάτια. Ο Σάσα που έχει δεχθεί μία κόκκινη κάρτα στο παιχνίδι από το 33ο λεπτό, έπρεπε να έχει αποβληθεί. Στο 39ο λεπτό έκανε μαρκάρισμα στον Λιβάγια για δεύτερη κίτρινη κάρτα, όμως ο διαιτητής δεν «τιμώρησε» τον Σάσα και ως εκ τούτου τον άφησε να συνεχίσει στον αγώνα.