Κατάρρευση στο β' ημίχρονο για την Κ19 της ΑΕΚ, 2-2 με τον ΟΦΗ!

Η ομάδα Κ19 της ΑΕΚ αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2 με την αντίστοιχη του ΟΦΗ στον εντός έδρας αγώνα για την 25η αγωνιστική του Πρωταθλήματος Κ19 της Super League 2019-20 που πραγματοποιήθηκε στο Δημοτικό Στάδιο Γαλατσίου.

Οι δύο ομάδες είχαν από ένα ημίχρονο, με την ΑΕΚ να σκοράρει 9′ με τον Μιχάλη Τόλιο από ασίστ του Θεοδόση Μαχαίρα και στο 45, από ασίστ του Τόλιου και πλασέ του Μιχάλη Κοσίδη που έφτασε έτσι τα δέκα γκολ εφέτος. Ο ΟΦΗ, όμως ήταν καλύτερος στο δεύτερο ημίχρονο και έφτασε στην ισοφάριση με δύο τέρματα του Γιάννη Κουράκη στο 58′ και στο 75′. Η ΑΕΚ προσπάθησε να ανακτήσει το προβάδισμα και έχασε μια καλή ευκαιρία με κεφαλιά του Ηλία Βαφειάδη στο 90.

Από μία κίτρινη κάρτα είδαν οι Κορομηλάς (ΑΕΚ) και Καλαϊτζάκης (ΟΦΗ).

Να σημειωθεί ότι για μία ακόμα φορά η ομάδα του Ηλία Καλοπήτα παρατάχθηκε με σύνθεση ανάγκης, καθώς δεν ήταν διαθέσιμοι για διάφορους λόγους οι Αρβανίτης (τιμωρημένος) Λιωνής, Τσαρούχας, Τσιγαρίδης, Σαρδέλης (τραυματίες) Χριστόπουλος, Μπότος (στην πρώτη ομάδα) Σταμούλης (άρρωστος) και δηλώθηκε 16άδα αντί για 18άδα και μάλιστα με την ενίσχυση από τους Βαφειάδη και Παντελαίο που δεν είχαν ακολουθήσει την αποστολή της Κ17 στην Κρήτη.

Οι συνθέσεις των ομάδων
ΑΕΚ (Ηλίας Καλοπήτας): Καλούδης, Κάτσικας, Κώτσιος, Καραβίδας, Μαντζουρανάκης, Ποζατζίδης, Ρουκουνάκης (68′ Δημητρίου) Τόλιος, Κορομηλάς (84′ Βαφειάδης) Μαχαίρας, Κοσίδης
ΟΦΗ (Μανώλης Πατεμτζής): Σηφάκης, Δολαψάκης, Γαϊτάνης (46′ Παπαδάκης) Μακρυδάκης, Αυγουστάκης, Ψαρράς, Καλαϊτζάκης (78′ Μπέκου) Μαρινάκης, Κουράκης, Νοικοκυράκης, Παπιομήτογλου (78′ Σταυρακάκης)

Διαιτητής: Χατζηγιάννης (Πειραιά)
Βοηθοί: Καρακελές (Πειραιά) Μπουμπογιατζόγλου (Πειραιά)