"Αυτοκτονία" στον Βύρωνα

Εικόνες από το ΑΕΚ - Δούκας

Ήττα που την απομακρύνει από την τετράδα (μετά και την νίκη του Δικέα επί του Πανελληνίου) υπέστη η ΑΕΚ, που έπειτα από την νίκη με τον Αρχέλαο την Τετάρτη, ηττήθηκε με 25-22 από τον Δούκα στο κλειστό του Βύρωνα για την 10η αγωνιστική της Α1 χαντμπολ.

Στο πρώτο ημίχρονο οι παίχτες του Γιάννη Αρβανίτη, πήραν από νωρίς προβάδισμα τριών τερμάτων, με 3-0 και 7-4, κρατώντας το σχετικά εύκολα μέχρι την λήξη του (10-7).

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Δούκας έκανε την αντεπίθεσή του και με επιμέρους σκορ 5-1 στα τρία πρώτα λεπτά, πέρασε μπροστά με 12-11. Μέχρι το 16-16, καμία ομάδα δεν μπορούσε να πάρει προβάδισμα πάνω από ένα τέρμα, μέχρι που ο Δούκας, 14 λεπτά πριν το τέλος ξέφυγε με 3 τέρματα (19-16). Όσο κι αν προσπαθούσαν να αντιστρέψουν την κατάσταση οι “μάγκες”, ο Δούκας απαντούσε στα τέρματα της ΑΕΚ κρατώντας ως το τέλος τη διαφορά.

Τα πεντάλεπτα: 1-0, 3-1, 4-1, 5-3, 8-4, 10-7 (ημχ.), 11-11, 13-13, 16-17, 17-21, 20-22, 22-25

ΑΕΚ (Γιάννης Αρβανίτης): Μπακαούκας 4, Δούγιας 1, Γεωργιάδης 2, Φάμπατς, Δημοσθένους 2, Νικολαϊδης 5, Αργυράκης , Εμμανουήλ, Χατσίκας 1, Αντωνιάδης, Γκατφί 4, Γρηγοριάδης 1, Φίλης, Πλέχ, Στούμπης 2, Κουμαραδέλης.

ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ (Γιώργος Κρανάκης): Κυρκίτσος, Μωραϊτης 3, Τόμπρος 3, Αϊβαλιώτης, Πάνου, Κάλλης, Μανουσέλης, Σαμαράς, Μπραουδάκης, Αντωνόπουλος 1, Μισαηλίδης 6, Ντούνης 5, Μπάγιος 4, Μαγκαφουράκης, Αραπακόπουλος 3, Τριανταφυλλίδης.

Διαιτητές: Τσάμος- Φωκίτης, Κόκκινη: 56:32 Αραπακόπουλος (τρία δίλεπτα), δίλεπτα: 6-5, πέναλτι: 2/5-5/6