Αυτοκτονία για την ΑΕΚ, ήττα με 3-2 σετ από τους Μακεδόνες στη Θεσσαλονίκη

Οι ευχές στον Δέλλα από την Μαστροκώστα

ÌÁÊÅÄÏÍÅÓ - ÁÅÊ (ÃÕÍÁÉÊÅÓ)Τα πολλά λάθη σε υποδοχή και άμυνα, την έλλειψη αυτοσυγκέντρωσης και τις κακές επιλογές σε κρίσιμα σημεία του παιχνιδιού πλήρωσε η ΑΕΚ στην αποψινή της αναμέτρηση κόντρα στους Μακεδόνες στη Θεσσαλονίκη, όπου ηττήθηκε με 3-2 σετ.

Οι «κιτρινόμαυρες» δεν κατάφεραν να νικήσουν ούτε τον κακό τους εαυτό και οδηγήθηκαν σε «αυτοκτονία» η οποία μπορεί να κριθεί επικίνδυνη για τη διατήρηση της τέταρτης θέσης στο βαθμολογικό πίνακα του πρωταθλήματος.

Σε ένα παιχνίδι για γερά νεύρα η ΑΕΚ παρότι έκανε την ανατροπή και προηγήθηκε με 2-1 δεν κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμα της, έχασε με κάτω τα χέρια το τέταρτο σετ και οδηγήθηκε στο τάι μπρέικ όπου πλήρωσε τα πολλά λάθη της και ηττήθηκε με 17-15.

Τo παιχνίδι:

Η ΑΕΚ ξεκίνησε με ψυχρολουσία στο πρώτο σετ όπου ηττήθηκε με 25-21, εξαιτίας της πολύ κακής άμυνας αλλά και της αδυναμίας που έδειξε στο μπλοκ. Στο δεύτερο σετ η Ένωση ξεκίνησε καλύτερα, με περισσότερη συγκέντρωση και παρουσιάστηκε αρκετά βελτιωμένη στο μπλοκ και έτσι κατάφερε να ισοφαρίσει τα σετ με 14-25. Το τρίτο σετ πήρε τη μορφή ντέρμπι με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι στο παιχνίδι. Η Ένωση δείχνοντας χαρακτήρα κατάφερε να κατακτήσει το τρίτο σετ με 24-26 παρά την σθεναρή αντίσταση των Μακεδόνων.

Και ενώ όλα κυλούσαν υπέρ της, η Ένωση οδηγήθηκε στην αυτοκτονία και ηττήθηκε με κάτω τα χέρια στο τέταρτο σετ με σκορ 14-25, με τους Μακεδόνες να κάνουν τα 2-2 και να στέλνουν το παιχνίδι στο τάιμ μπρέικ.

Και στο πέμπτο σετ η έλλειψη αυτοσυγκέντρωσης και σωστών επιλογών πρωταγωνίστησε στις αθλήτριες της Ένωσης οι οποίες αν και είχαν σαφές προβάδισμα δεν κατάφεραν να κερδίσουν γνωρίζοντας την ήττα από την ομάδα των Μακεδόνων.

Τα σετ: 25-21, 14-25, 24-26, 25-14, 17-15

Μακεδόνες (Σκουλικάρης): Αλεξάκου 12 (11/33 επ., 1 μπλοκ, 56% υπ. – 41% άριστες), Νέβιλ 19 (15/41 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Πολυνοπούλου 15 (6/17 επ., 6 άσοι, 3 μπλοκ), Δρακουλίδου 5 (2/7 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Γάτση 21 (13/32 επ., 5 άσοι, 3 μπλοκ, 38% υπ. – 32% άριστες), Γιαννούλη 8 (5/10 επ., 3 μπλοκ), Αναγνώστου –λ (48% υπ. – 36% άριστες) / Μυρίδου –λ, Χαραβελούλη, Καραφουλλίδου.

ΑΕΚ (Ρουμελιώτης): Νικούλη 3 (1/5 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Πατέλη 1 (1/1 επ.), Ιβάνοβα 11 (7/43 επ., 4 άσοι, 62% υπ. – 38% άριστες), Γιακουμή 16 (9/22 επ., 7 μπλοκ), Κατσαντώνη 15 (13/40 επ., 2 μπλοκ), Αργυροπούλου 26 (22/43 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ, 45% υπ. – 16% άριστες), Κακουράτου –λ (54% υπ. – 38% άριστες) / Μπελλιά –λ, Κουνάδη 2 (1 άσο, 1 μπλοκ), Τοντάι (1/1 επ.), Φάκη 1 (1 μπλοκ), Ρίζου,

Δείτε εδώ πως μετέδωσε το enwsi.gr την ροή της αναμέτρησης.