Αφεντικό στο ντέρμπι η ΑΕΚ, νίκησε τον Δούκα (1-3)

Μία πολύ σημαντική νίκη πέτυχε η ΑΕΚ η οποία επικράτησε εύκολα στην έδρα του ΑΣΕ Δούκα με 3-1 στο πλαίσιο του εξ’ αναβολής αγώνα για την 5η αγωνιστική της Futsal Superleague.

Η «Ένωση» αρνείται να… χάσει, αφού επέκτεινε το νικηφόρο σερί της στο Πρωτάθλημα στο «7 στα 7» και συνολικά σε αγώνες κανονικής περιόδου από τις 11/11/2018! Παράλληλα, ανάγκασε τους Κυπελλούχους Ελλάδος στην πρώτη τους ήττα και «ξέφυγαν» στο βαθμολογικό πίνακα στο +5.

Όσον αφορά στο αγωνιστικό κομμάτι, οι δύο ομάδες κοίταξαν να… φυλαχθούν στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης και δεν επιδίωξαν βιαστικές επιθέσεις ενώ παράλληλα πρόσεχαν την άμυνα και το… εύκολο γκολ.

Το 0-0 διατηρήθηκε έως το 7′, χωρίς κάποια πολύ μεγάλη ευκαιρία.

Σε εκείνο το σημείο η ΑΕΚ πίεσε την περιοχή της ομάδας των Εκπαιδευτηρίων και τελικώς ο Ντάτης με σουτ μέσα από την περιοχή «έγραψε» το 0-1.

Πριν κοπάσουν οι πανηγυρισμοί, ο «Δικέφαλος» κέρδισε ένα φάουλ έξω από την περιοχή και ο Πάνου με αριστοτεχνική εκτέλεση έκανε το 0-2. Οι γηπεδούχοι αφυπνίστηκαν και με κόντρα στο 13′ μείωσαν σε 1-2 με τον Κάρμη.

Στο δεύτερο μέρος, ο Δούκας προσπάθησε να πιέσει, αλλά έπεσε στην αρχή πάνω στην καλή αμυντική λειτουργία των παικτών του Γιάννη Ζιάβα.

Ο Δούκας στο τελευταίο λεπτό “έριξε” στο παιχνίδι και έξτρα παίκτη μένοντας χωρίς τερματοφύλακα. Έτσι, μετά από μία επέμβαση του Θεοφίλου, ο γκολκίπερ της ΑΕΚ έδωσε πάσα στον Μάνο που δε δυσκολεύτηκε να διαμορφώσει το τελικό 1-3 σε κενή εστία.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την ανδρική ομάδα ποδοσφαίρου σάλας της ΑΕΚ το Σαββατοκύριακο (02-03/11) όταν και θα οριστεί η εκτός έδρας αναμέτρηση με την Επίλεκτη Ακαδημία για την 8η αγωνιστική.