Είδαμε ξανά την ΑΕΚ του Μανόλο -Με... αριθμούς

Με τη νίκη στην Ξάνθη κόντρα στην τοπική ομάδα για την 27η αγωνιστική του ελληνικού πρωταθλήματος, η ΑΕΚ διεύρυνε το νικηφόρο της σερί σε όλες τις διοργανώσεις στις τέσσερις νίκες. Η ομάδα του Μανόλο Χιμένεθ παρέδωσε… μαθήματα επιθετικού ποδοσφαίρου στο δεύτερο ημίχρονο του αγώνα με τους Ακρίτες, πήρε το τρίποντο με τα γκολ των Οικονόμου, Πόνσε και Μπογέ και τώρα ατενίζει με μεγαλύτερη αισιοδοξία το μέλλον, ενόψει και του εκτός συγκλονιστικού απροόπτου τρίτου… ραντεβού με τον ΠΑΟΚ στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδος.

Το τρίποντο κόντρα στην Ξάνθη, πιστοποίησε με τον καλύτερο τρόπο πως οι «κιτρινόμαυροι» βρίσκονται σε συνεχόμενη αγωνιστική άνοδο με τον Μανόλο Χιμένεθ στην άκρη του πάγκου. Μπορεί το ματς στα Πηγάδια να ήταν αδιάφορο βαθμολογικά, ωστόσο η ΑΕΚ ήθελε τη νικη για να διατηρήσει την πολύ καλή της ψυχολογία. Ο τρόπος που κέρδισε η «Ένωση» τον αγώνα κόντρα στην ομάδα του Ράσταβατς, ανέδειξε ακόμη ένα γεγονός μετά την διακοπή για τις υποχρεώσεις των εθνικών ομάδων. Η Πρωταθλήτρια πλέον ανεβάζει… στροφές στα δεύτερα ημίχρονα των αγώνων και το Enwsi.gr αναλύει τα δεδομένα της «κιτρινόμαυρης» μεταμόρφωσης.

Από τα εννιά γκολ, τα οχτώ στα δεύτερα ημίχρονα!

Όπως είπαμε, η ΑΕΚ έδωσε συνέχεια στο νικηφόρο της σερί. Η «Ένωση» έχει κλειδώσει την τρίτη θέση του πρωταθλήματος, ενώ έχει… σχεδόν σφραγίσει την τέταρτη συνεχόμενη παρουσία της στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδος. Την… δουλειά θα την τελειώσει την Μεγάλη Πέμπτη 25 Απριλίου στο ΔΑΚ της Λαμίας.

Μετά την διακοπή για τις υποχρεώσεις των εθνικών ομάδων, η «Ένωση» παρουσιάζει μια διαφορετική εικόνα με τον Μανόλο Χιμένεθ στην άκρη του πάγκου. Παρά τους συνεχόμενους τραυματισμούς και το rotation από τον Ανδαλουσιανό τεχνικό, η ΑΕΚ εμφανίζει διαφορετική εικόνα, κυρίως στα δεύτερα ημίχρονα των αγώνων της. Στα τελευταία τρία ματς, σε πρωτάθλημα και Κύπελλο, η ΑΕΚ έχει τρεις νίκες με γκολ 9-1. Οι «κιτρινόμαυροι» κέρδισαν 4-0 τον Παναιτωλικό του Δέλλα, 2-0 την Λαμία για το Κύπελλο και 3-1 την Ξάνθη στα Πηγάδια. Από τα εννιά τέρματα που πέτυχαν οι παίκτες του Μανόλο Χιμένεθ, τα οχτώ τα σημείωσαν στα δεύτερα ημίχρονα των αγώνων! Αν συνυπολογίσουμε και τον αγώνα πριν την διακοπή με τον Ατρόμητο, όπου η ΑΕΚ σκόραρε στο δεύτερο μέρος με τον Αλμπάνη, τότε φτάνουμε στα εννιά στα δέκα!Μόλις, μια φορά ο «Δικέφαλος» ευτύχησε να πετύχει κάποιο τέρμα στο πρώτο ημίχρονο. Στο 4-0 επί του Παναιτωλικού, ο Μάριος Οικονόμου σημείωσε το πρώτο γκολ της ομάδας, έξι λεπτά πριν οι δυο σύλλογοι πάνε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου. Τα υπόλοιπα οχτώ τέρματα σημειώθηκαν στα δεύτερα ημίχρονα, δείγμα ότι κάτι έχει αλλάξει στην ΑΕΚ.

Απέδωσε καρπούς η μίνι προετοιμασία

Σημαντικό ρόλο στο να αλλάξει η εικόνα της ΑΕΚ, εχει η απόφαση που πήρε ο Μανόλο Χιμένεθ κατά την διάρκεια που δεν υπήρχε αγωνιστική δράση. Στις 20 και 21 Μαρτίου, ο Ανδαλουσιανός τεχνικός έβαλε στο πρόγραμμα διπλή προπόνηση. Μια το πρωί και μια το απόγευμα. Και αυτή η κίνηση του τεχνικού της ΑΕΚ αποδεικνύεται… ματ! Η «Ένωση» μετά την διακοπή, καταφέρνει να διατηρεί υψηλό ρυθμό στον τρόπο παιχνιδιού της. Οι «κιτρινόμαυροι» έχουν μεγαλύτερη ένταση στα τρεξίματα τους, με αποτέλεσμα στα τελευταία παιχνίδια, εκεί που οι άλλοι… σκάνε, η ΑΕΚ ανεβάζει στροφές, σημειώνοντας συνεχώς φάσεις προς την αντίπαλη εστία. Τρανά παραδείγματα οι αναμετρήσεις με Παναιτωλικό και Ξάνθη. Οι δυο επαρχιακοί σύλλογοι έμειναν από βενζίνη στο δεύτερο μέρος, με την «Ένωση» να ανεβάζει στροφές στο πλέον σημαντικό χρονικό διάστημα των παιχνιδιών.

Επιστρέφει η… περσινή ΑΕΚ του Μανόλο!

Τα τελευταία δείγματα, αποτυπώνουν πλήρως την αλήθεια. Η περσινή ΑΕΚ του Μανόλο Χιμένεθ επιστρέφει με γοργούς ρυθμούς. Ο Ανδαλουσιανός τεχνικός βάζει για ακόμα μια φορά την σφραγίδα του. Πέρυσι, ο Ισπανός κόουτς καμάρωνε για το γεγονός πως οι παίκτες του δε σταμάταγαν να παλεύουν μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή. Και αυτός ήταν ο μεγαλύτερος του καημός, κατά την τρίτη επιστροφή του στον «κιτρινόμαυρο» πάγκο. Είχε εκλείψει αυτό το στοιχείο. Ωστόσο, στα τελευταία ματς η ΑΕΚ εμφανίζει τα περσινά χαρακτηριστικά της ομάδας του Χιμένεθ, που κατέκτησε το πρωτάθλημα μετά από 24 ολόκληρα χρόνια. Εκεί που στα προηγούμενα ματς, οι «κιτρινόμαυροι» έσκαγαν, τώρα εμφανίζουν το περσινό εντυπωσιακό στοιχείο, που τους οδήγησε και στις επιτυχίες. Η ταυτότητα που έδωσε ο Μανόλο Χιμένεθ στην περσινή ΑΕΚ, κάνει ξανά την εμφάνιση της, δημιουργώντας… προσδοκίες!