ΑΕΚ-Βόλφσμπουργκ: «Το χαμένο πέναλτι έκανε την ζωή της πιο δύσκολη»

Το σχόλιο των αρθρογράφων του enwsi.gr για το πρώτο ημίχρονο στο ΟΑΚΑ

Η ΑΕΚ κοίταξε στα… μάτια τη Βόλφσμπουργκ, θα μπορούσε να προηγηθεί στο χαμένο πέναλτι του Μάνταλου, αλλά στην τελευταία φάση του πρώτου μέρους δέχθηκε τέρμα.

Πλέον, βρίσκεται με την πλάτη στον τοίχο και το δεύτερο ημίχρονο αναμένεται… καυτό

Διαβάστε το σχόλιο των αρθρογράφων του enwsi.gr για το πρώτο ημίχρονο στο ΑΕΚ-Βόλφσμπουργκ

ΤΑΣΟΣ ΚΑΠΕΤΑΝΑΚΟΣ: Η Βόλφσμπουργκ είναι 2-3 κλικ πάνω ως ομάδα σε ταχύτητα, συνεργασίες και άμεσο παιχνίδι με την μπάλα στα πόδια. Και σε όλο το 45λεπτο το κάνει ξεκάθαρο απέναντι στην ΑΕΚ που επί της ουσίας μπορεί να προβληματίσει μόνο με την ταχύτητα του Λιβάι Γκαρσία στον χώρο ή στο 1vs1. Η άμυνα δεν είναι καλά χαμηλά και ψηλά και μεταφέρει ανασφάλεια. Πολύ κακό βράδυ για τον Ινσούα μέχρι στιγμής. Καλή εικόνα από τα χαφ που δουλεύουν πολύ για το ματς. Ο Ολιβέιρα είναι χαμένος, ο Μάνταλος εκεί που παίζει δύσκολα να φανεί. Το χαμένο πέναλτι έκανε την ζωή της ΑΕΚ πιο δύσκολη και ψυχολογικά… Ακόμη περισσότερο το 0-1 στο 45’. Πρέπει να αλλάξει μυαλό γρήγορα.

ΠΑΝΟΣ ΛΟΥΠΟΣ: Τα δύο χειρότερα πράγματα που μπορείς να πάθεις σε ένα τέτοιο ματς. Να χάσεις πέναλτι και να φας γκολ στο τελευταίο λεπτό πριν το ημίχρονο. Κρίμα γιατί η ΑΕΚ στέκεται καλά στο ματς.

ΤΑΣΟΣ ΤΣΑΤΑΛΗΣ: Δεν υπάρχει κάποιο σχόλιο να κάνεις για τον τρόπο που αυτό το ημίχρονο κλείνει με την ΑΕΚ πίσω στο σκορ. Είναι υπεράνω σχολιασμού. Το μόνο που θα πω είναι πως αν γινόταν η ζημιά θα γινόταν από την αριστερή αμυντική πλευρά της ΑΕΚ, όπου μόνιμα ο Μάνταλος λείπει από την βοήθεια στον Ινσούα. Μια δυο τρεις, κάποτε εκμεταλλεύθηκαν την υπεραριθμία και έφτιαξαν μια φάση,. Την μοναδική. Φέρει ευθύνη και ο Βασιλαντωνόπουλος, ενώ έχει γίνει φάουλ στον Ινσούα στο ξεκίνημα της φάσης. Η ΑΕΚ έκανε ένα εξαιρετικό ματς τακτικά, έχει και τους τρεις κεντρικούς χαφ σε μεγάλη βραδια και με μια φάση του αντιπάλου χάνει. Το πέναλτι είναι τραγική στιγμή φυσικά. Ο Μάνταλος το εκτέλεσε χωρίς να κοιτάξει καθόλου το τέρμα. Αν κοίταγε θα έβλεπε πως ο γκολκίπερ είχε αρχίσει να πέφτει στην γωνία που έστειλε την μπάλα.

ΚΩΣΤΑΣ ΤΣΙΛΗΣ: Όταν σ’ ένα ευρωπαϊκό «τελικό», που μάλιστα κυνηγάς να κάνεις την υπέρβαση, χάνεις πέναλτι και τρως γκολ όταν ο διαιτητής έχει βάλει την σφυρίχτρα στο στόμα για να λήξει το ημίχρονο, τότε όσα μπορούν να πάνε στραβά, έχουν πάει. Σοφή κίνηση του Καρέρα με την επιλογή της συγκεκριμένης τριάδας χαφ, διότι τον ρυθμό τον έλεγξε. Δεν είναι φόβητρο η Βόλφσμπουργκ, αλλά τώρα καλείται η ΑΕΚ να δείξει διπλό χαρακτήρα.

ΣΤΑΜΑΤΗΣ ΒΟΥΛΓΑΡΗΣ: Η τεράστια χαμένη ευκαιρία του Μάνταλου με το πέναλτι που απέκρουσε ο Περβάν και η ολιγωρία του Βασιλαντωνόπουλου ο οποίος άφησε τον Μεχμέντι αμαρκάριστο φέρνουν την ΑΕΚ στο καναβάτσο! Είναι αδιανόητο να έχεις κρατήσει το 0 για 44′ και 59” και να τρως τέτοιο γκολ στο τελευταίο δευτερόλεπτο του ημιχρόνου. Ο Μάνταλος έχει κάνει κακό παιχνίδι ειδικά μετά το χαμένο πέναλτι. Αρνητικός ο Ινσούα. Πολύ καλό παιχνίδι από τον Κρστίτσιτς, καλός ο Σιμόες, δεν είχαν πρόβλημα Τσιγκρίνσκι και Σβάρνας από τον Βέγκχορστ… Υπάρχουν 45′ η ΑΕΚ πρέπει να εμφανιστεί πολύ καλύτερη…