ΑΕΚ: Σάρωσε τα μετάλλια η ποδηλασία

Μεγάλες επιτυχίες για την ποδηλασία της ΑΕΚ

Ένα από τα κορυφαία Σαββατοκύριακα στην ιστορία του πέρασε το ποδηλατικό τμήμα της ΑΕΚ

Τόσο η αγωνιστική ομάδα, όσο και η Ακαδημία του «Δικεφάλου».. γέμισαν μετάλλια και ειδικά χρυσά, βάφοντας κιτρινόμαυρη» την Κάτω Τιθορέα και την Καλαμάτα. Συνολικά η ΑΕΚ κατέκτησε 13 μετάλλια, σε ένα διήμερο που θα μείνει αλησμόνητο!

Στην Κάτω Τιθορέα διοργανώθηκαν 3 αγώνες, με την «Ένωση» να κυριαρχεί και στους 3. Πρόσωπο του διημέρου, φυσικά, ήταν ο Ιάσονας Μαντάς που κατέκτησε την κορυφή και στους 3 αγώνες, MTB Circuit XCC, Δρόμου Ανάβαση και MTB Point to Point στην κατηγορία των Παίδων! Ένα παιδί από… χρυσάφι που κράτησε ψηλά τη σημαία της ΑΕΚ για πολλοστή φορά!

Πάμε να δούμε όμως ξεχωριστά όλους τους αγώνες, όπου θριάμβευσε η ΑΕΚ!

MTB CIRCUIT XCC
Μάστερ Α’: Τάσος Παπαποστόλου – 1ος.
Μάστερ Β’: Αναστάσιοος Καβαλιεράτος – 2ος, Ιωάννης Νανούρης – 6ος.
Παίδες: Ιάσονας Μαντάς – 1ος.
Παμπαίδες: Ευστράτιος Μανωλίδης – 4ος.
Μίνι Μεγάλα Κορίτσια: Σωτηρία Βασιλείου – 3η.
Μίνι Μεγάλα Αγόρια: Αιμίλιος Καβαλιεράτος – 7ος, Ιωάννης Μυλώβας – 12ος, Ιωάννης Τριανταφυλλίδης – 13ος, Ευάγγελος Μαυράκης – 16ος.
Μίνι Μικρά: Ιάσονας Γιαλαμάς – 5ος, Κωνσταντίνος Παπαποστόλου – 6ος.
ΑΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ: 2 ΧΡΥΣΑ, 1 ΑΣΗΜΕΝΙΟ, 1 ΧΑΛΚΙΝΟ, 4ΑΔΑ-6ΑΔΑ: 4.

ΔΡΟΜΟΥ ΑΝΑΒΑΣΗ
Γυναίκες: Αντριάνα Στεργίου – 2η.
Μάστερ Α’: Μανώλης Φακάρος – 1ος, Τάσος Παπαποστόλου – 2ος.
Μάστερ Β’: Αναστάσιος Καβαλιεράτος – 1ος, Ιωάννης Νανούρης – 5ος, Παναγιώτης Καλτάκης – 10ος, Ευάγγελος Σακελλής – 17ος.
Μάστερ Γ’: Κωνσταντίνος Κατσιλιέρης – 1ος, Βασίλης Τριανταφυλλίδης – 5ος.
Έφηβοι: Ιβάν Μαυροθαλασσίτης – 4ος, Γιώργος Ανδρεάδης – 6ος.
Παμπαίδες: Ευστράτιος Μανωλίδης – 5ος, Χρήστος Καρακώστας – 9ος.

ΑΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ: 4 ΧΡΥΣΑ, 2 ΑΣΗΜΕΝΙΑ, 4ΑΔΑ-6ΑΔΑ: 5.

MTB POINT TO POINT

ΑΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ: 2 ΧΡΥΣΑ.

ΣΥΝΟΛΙΚΟΣ ΑΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ: 8 ΧΡΥΣΑ, 3 ΑΣΗΜΕΝΙΑ, 1 ΧΑΛΚΙΝΟ, 4ΑΔΑ-6ΑΔΑ: 9.

Την Κυριακή, ο Χρήστος Σκυλοδήμος ταξίδεψε στην Καλαμάτα εκπροσωπώντας την ΑΕΚ στον Αγώνα Δρόμου Ανάβαση Ταΰγετου, όπου στην κατηγορία Νέων Ανδρών κατέκτησε την 3η θέση και το χάλκινο μετάλλιο, αφήνοντας πίσω του πολλούς αθλητές της κατηγορίας Ανδρών και αποδεικνύοντας ότι έρχεται ένα… λαμπρό μέλλον!

Η ΑΕΚ συγχαίρει όλους τους αθλητές, τις αθλήτριες, το προπονητικό και διοικητικό τιμ για όλες τις επιτυχίες τους, σε ένα Σαββατοκύριακο που θα μείνει στην ιστορία!