Θέλει πολλή δουλειά ακόμα η ΑΕΚ

aek-hapoel-αεκ-χαποελΑν και οι δύο πρώτες παρουσίες της ΑΕΚ σε φιλικά προετοιμασίας επί πολωνικού εδάφους είχαν δημιουργήσει θετική εικόνα (έστω και αν ήταν μόνο από ένα ημίχρονο σε κάθε παιχνίδι), η γεωμετρική πρόοδος στη βελτίωση δεν συνεχίστηκε. Απέναντι στη Χάποελ Ιερουσαλήμ (μικρομεσαία ομάδα Β’ Εθνικής), οι «κιτρινόμαυροι» δεν έδειξαν καλό πρόσωπο, έστω και αν πήραν τη νίκη με 1-0. Σε ελάχιστα χρονικά σημεία του ματς η ΑΕΚ είχε ρυθμό, δεν υπήρχε κίνηση και φαντασία με αποτέλεσμα να μη βγαίνουν στο γήπεδο όσα δουλεύουν καθημερινά οι παίκτες του Δέλλα.

Ο τεχνικός της ΑΕΚ επέλεξε να ξεκινήσει το παιχνίδι με τη «δεύτερη» 11άδα που δοκίμασε στις τελευταίες προπονήσεις. Μοιραία, με δεδομένο πως υπήρχαν πολλοί παίκτες που δεν είχαν πολλές κοινές παραστάσεις, η ΑΕΚ δεν είχε συνοχή στο ξεκίνημα. Τα λάθη ήταν αρκετά, οι προσπάθειες έμεναν ημιτελείς και ό,τι καλό υπήρχε, προέκυπτε από ατομικές προσπάθειες. Το πρόβλημα στη μετάβαση από την άμυνα στην επίθεση και το ανάποδο εμφανίστηκε ξανά, με τους «κιτρινόμαυρους» να έχουν αργές επιστροφές.

Μετά το πρώτο 20λεπτο και κυρίως χάρη στην άνοδο των Γιόχανσον, Ανάκογλου στη μεσαία γραμμή, η ΑΕΚ κυριάρχησε στο γήπεδο. Οι Ισραηλινοί δεν είχαν δυνάμεις, η Ενωση άρχισε να παίρνει τα ηνία του ματς και με τις συνεχείς κινήσεις των τριών μεσοεπιθετικών, να δημιουργεί ρήγματα στην αντίπαλη άμυνα. Ετσι ήρθε η ωραία προσπάθεια του Βασιλαντωνόπουλο και το εξαιρετικό πλασέ του Κρισάντους που απέκρουσε ο τερματοφύλακας της Χάποελ.

Παρά τις ευκαιρίες που δημιουργούσε πλέον με περισσότερη άνεση η ΑΕΚ – και αρκετές ακόμα που δεν ολοκληρώθηκαν λόγω κακών επιλογών στην τελική πάσα – γκολ δεν ήρθε. Στο πρώτο 45λεπτο η ΑΕΚ είχε ως θετικά την καλή συνεργασία των κεντρικών χαφ, τις εμπνεύσεις (αν και με πολλά λάθη) του Μπαρμπόσα, την κινητικότητα του Κρισάντους και την εξαιρετική παρουσία των Βασιλαντωνόπουλου και Λαμπρόπουλου.

Για πρώτη φορά στην περίοδο της προετοιμασίας, ο Δέλλας διατήρησε σε μεγάλο ποσοστό ίδια την 11άδα στο δεύτερο μέρος, κάνοντας πέντε αλλαγές (κυρίως μεσοεπιθετικά). Ωστόσο, η εικόνα της ομάδας δεν βελτιώθηκε. Η ΑΕΚ δεν είχε ρυθμό στο παιχνίδι της, δεν μπορούσε εύκολα να δημιουργήσει και παράλληλα γίνονταν εύκολα τα λάθη στην άμυνα που έφερναν σε θέσεις βολής τους Ισραηλινούς. Οι «κιτρινόμαυροι» δεν έβαζαν τη μπάλα κάτω και προσπαθούσαν μόνο με μακρινές μεταβιβάσεις να φτάσουν στην αντίπαλη περιοχή.

Όταν η μπάλα κυκλοφόρησε και υπήρξαν κινήσεις στους κενούς χώρους, ήρθε και το γκολ. Ο Γκάλο ήταν εκείνος που συνδυάστηκε με τον Γροντή, που του γύρισε τη μπάλα και ο Βραζιλιάνος με δυνατό βολέ μέσα από την περιοχή την έστειλε στα δίχτυα της Χάποελ. Η ΑΕΚ προσπάθησε να αποκτήσει ρυθμό, αλλά οι πολλές διακοπές λόγω τραυματισμών και το σκληρό παιχνίδι των Ισραηλινών, δεν επέτρεψε να συμβεί αυτό και οι αξιόλογες φάσεις ήταν μετρημένες στα δάχτυλα του ενός χεριού. Η ΑΕΚ είχε ημιτελείς προσπάθειες κυρίως από εμπνεύσεις του Πλατέλλα και τελικά έμεινε το 1-0 ως τελικό αποτέλεσμα, με τελευταία σημαντική στιγμή το δοκάρι από την κεφαλιά του Αρθο στο φινάλε του ματς έπειτα από κόρνερ του Σοϊλέδη.

Δείτε πως μετέφερε ζωντανά την αναμέτρηση το enwsi.gr πατώντας εδώ

ΑΕΚ (Τ. Δέλλας, 4-2-3-1, Α’ Ημίχρονο): Ανέστης, Βασιλαντωνόπουλος, Λαμπρόπουλος, Τζανετόπουλος, Πεταυράκης, Ανάκογλου, Γιόχανσον, Μπαρμπόσα, Γροντής, Ζόριτς, Κρισάντους

ΑΕΚ (Τ. Δέλλας, 4-2-3-1, Β’ Ημίχρονο): Ανέστης (56’ Βούρας), Γκάλο, Λαμπρόπουλος (56’ Κολοβέτσιος), Τζανετόπουλος (56’ Αρθο), Πεταυράκης (56’ Σοϊλέδης), Ανάκογλου (56’ Σιμόες), Κορδέρο, Πλατέλλας, Γροντής (73’ Φαγέ), Αραβίδης, Τζεμπούρ

Χάποελ Ιερουσαλήμ (4-2-3-1): Σαϊντοφ, Νίμνι, Ερμον, Λέρμαν, Κοέν, Στάιν, Ναορ Σαμπαγκ, Χανταντ, Οζ Σαμπαγκ, Μπρουχιαν, Μπεν Λουλου, ενώ έπαιξαν και οι Γιακοφ, Χαουαλ, Χουτς, Κοεν, Ορεν, Ζαντα, Μαζορ, Μαμαν, Οβεντ, Νίτσκο, Μιζραχι