Κούραση, «πειράματα», αλλά νίκη

aek-mietz-αεκ-μιετζΜε νίκη ολοκλήρωσε η ΑΕΚ την προετοιμασία της επί πολωνικού εδάφους. Στο πέμπτο κατά σειρά φιλικό, η Ενωση επικράτησε με 2-0 της Μίετζ (ομάδα β’ κατηγορίας), με γκολάρα του Ανάκογλου και άλλο ένα του Κρισάντους στο δεύτερο μέρος. Οι «κιτρινόμαυροι» έδειξαν – λογικά – πολύ κουρασμένοι, είχαν αρκετά «νεκρά» διαστήματα, αλλά έδειξαν και μικρή βελτίωση σε κάποιους τομείς του παιχνιδιού. Ο Δέλλας πειραματίστηκε αρκετά με δύο διαφορετικές 11άδες, η ΑΕΚ δεν είχε ρυθμό στο γήπεδο, αλλά έκλεισε με νίκη το βασικό στάδιο της προετοιμασίας.

Το ξεκίνημα της ΑΕΚ στο παιχνίδι δεν είχε μεγάλες διαφορές συγκριτικά με το κακό πρόσωπο των τελευταίων αναμετρήσεων. Η Ενωση είχε μεν περισσότερη διάθεση, αλλά και πάλι δεν μπορούσε να κρατήσει τη μπάλα, να γίνει κυρίαρχη στο παιχνίδι και να επιβάλει τον ρυθμό της. Το μοναδικό στοιχείο που εμφάνισαν οι «κιτρινόμαυροι» σε καλό επίπεδο, ήταν η πίεση ψηλά στην αντίπαλη άμυνα. Ο Δέλλας επέλεξε να παίξει με έναν κόφτη (Γιόχανσον) και δύο κεντρικούς χαφ (Ανάκογλου και Γροντή), αλλά οι αποστάσεις μεταξύ των γραμμών ήταν μεγάλες και η ΑΕΚ είχε πολλές δυσκολίες στην ανάπτυξη της.

Μετά το 20’ ο Δέλλας μετέτρεψε το σχήμα σε 4-2-3-1 περνώντας τον Γροντή σε επιτελικό ρόλο. Κίνηση που έδωσε περισσότερη ζωντάνια στην ΑΕΚ, καθώς οι «κιτρινόμαυροι» σταδιακά μπήκαν περισσότερο στο παιχνίδι. Με μοναδικό «όπλο» την πίεση ψηλά στην αντίπαλη άμυνα κατάφερε να προκαλεί προβλήματα στη Μίετζ και κάπως έτσι πήρε προβάδισμα στο σκορ με υπέροχο σουτ του Δημήτρη Ανάκογλου. Φάση που προέκυψε έπειτα από πρέσινγκ του Πλατέλλα, κλέψιμο της μπάλας και την έμπνευση του αρχηγού της ΑΕΚ.

Ωστόσο, έπρεπε να φτάσει το 39ο λεπτό του ματς για να υπάρξει η πρώτη οργανωμένη προσπάθεια της ΑΕΚ με τις γρήγορες εναλλαγές της μπάλας μεταξύ Μπαρμπόσα, Γροντή και το σουτ του Πλατέλλα που πέρασε δίπλα από το δοκάρι. Στην ΑΕΚ έλειπε η ταχύτητα στη σκέψη και την εκτέλεση των φάσεων, αλλά και οι καλές επιλογές στην τελική προσπάθεια που θα μπορούσαν να δημιουργήσουν περισσότερες ευκαιρίες. Επίσης, υπήρχαν πολλά ζητήματα στην άμυνα, ενώ – λογικό έπειτα από 17 μέρες προετοιμασίας – έλειψε και η φρεσκάδα από το παιχνίδι.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Δέλλας άλλαξε τελείως την 11άδα για να πάρουν χρόνο συμμετοχής όλοι οι διαθέσιμοι παίκτες. Διατήρησε τη διάταξη σε 4-2-3-1, έχοντας πλέον τον Κρισάντους σε έναν αδόκιμο ρόλο δεύτερου επιθετικού πίσω από τον Τζεμπούρ και τον Βασιλαντωνόπουλο σε ρόλο δεξιού εξτρέμ. Οι «κιτρινόμαυροι» έδειχναν να έχουν περισσότερη φρεσκάδα, αλλά δεν μπορούσαν να βρουν ρυθμό. Παράλληλα, τα εύκολα λάθη στην άμυνα συνέχισαν να προβληματίζουν.

Ηταν μοιραίο πως η ΑΕΚ δεν θα μπορούσε να αναπτυχθεί δίχως κουμανταδόρο στο παιχνίδι. Ο Κρισάντους προσπαθούσε φιλότιμα, αλλά δεν έχει τα στοιχεία για να μοιράσει τη μπάλα. Οι «κιτρινόμαυροι» κέρδιζαν μπάλες στη μεσαία γραμμή, κυρίως χάρη στα πολλά κλεψίματα του Σιμόες, αλλά δεν είχαν τρόπο να εκμεταλλευθούν την κατοχή τους. Ελειπε η ηρεμία στο παιχνίδι, απουσίαζε ξανά η σωστή κυκλοφορία της μπάλας και δεν υπήρχε ρυθμός.

Όταν η ΑΕΚ έβαλε λίγη υπομονή στο παιχνίδι της και προσπάθησε να παίξει ορθολογικά, ήρθαν και κάποιες φάσεις. Ο Κρισάντους μπορεί να ολιγώρησε στην πρώτη ευκαιρία που του δόθηκε, αλλά στη δεύτερη ευκαιρία από την ασίστ του Ζόριτς, ο Νιγηριανός φορ διπλασίασε τα τέρματα της ΑΕΚ. Η διάθεση των νεαρών Ζόριτς, Σβάρνα, Φαγέ, αλλά και το κέφι του Τζεμπούρ έδιναν ζωντάνια στην Ενωση, αλλά το τρίτο γκολ δεν ήρθε όταν ο Αλγερινός αστόχησε σε τετ α τετ στα τελευταία λεπτά.

Δείτε πως μετέφερε ζωντανά την αναμέτρηση το enwsi.gr πατώντας εδώ

ΑΕΚ (Α’ Ημίχρονο, Τ. Δέλλας, 4-3-3): Μπαρόχα, Γκάλο, Κολοβέτσιος, Αρθο, Σοϊλέδης, Γιόχανσον, Ανάκογλου, Γροντής, Πλατέλλας, Μπαρμπόσα, Αραβίδης

ΑΕΚ (Β’ Ημίχρονο, Τ. Δέλλας, 4-2-3-1): Ανέστης, Σβάρνας, Λαμπρόπουλος, Τζανετόπουλος, Πεταυράκης, Σιμόες, Φαγέ, Βασιλαντωνόπουλος, Κρισάντους, Ζόριτς, Τζεμπούρ

Μίετζ: Σμουγκ, Μπροζίνα, Μιτζιέρκσι, Λαφράνς, Βοζνίτσκι, Φερούγκα, Κιέρτσπκα, Ντάνιελ, Γκαρούχ, Λαμπούκας, Σλοτσάρσκι