ΑΕΚ: Οι προκρίσεις... θρίλερ τα τελευταία 5 χρόνια! (VIDEO)

Τέσσερις από τις πέντε προκρίσεις της ΑΕΚ στον τελικό ήρθαν με... χιτσκοκικό τρόπο

Η ΑΕΚ πανηγύρισε την 5η διαδοχική πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας.

Ωστόσο, για ακόμα μια φορά η πρόκριση της Ένωσης ήρθε με… θρίλερ, όπως έχει συμβεί και τρεις φορές τα προηγούμενα χρόνια!

Δείτε χαρακτηριστικά όλες τις φορές που η ΑΕΚ πήρε την πρόκριση στον τελικό

ΣΕΖΟΝ 2015/16
26/04/2016: Ατρόμητος – ΑΕΚ  1-1

Η ΑΕΚ αγωνίζεται στο Περιστέρι για να διαφυλάξει το υπέρ της 1-0 του πρώτου αγώνα. Όμως λίγα 24ωρα νωρίτερα έχει απομακρυνθεί από την ομάδα ο Γκουστάβο Πογέτ και η εξέλιξή αυτή προκάλεσε τριγμούς. Ο Ατρόμητος παίρνει το προβάδισμα με πέναλτι του Μπρίτο στο 68΄ και ετοιμάζεται για παράταση, όμως ο Τζιμπούρ ισοφαρίζει στο 88΄ και διαμορφώνει το τελικό 1-1. Η ΑΕΚ θα προκριθεί και θα κατακτήσει το κύπελλο επικρατώντας στον τελικό του Ολυμπιακού (2-1).

ΣΕΖΟΝ 2016/17
26/04/2017: ΑΕΚ – Ολυμπιακός  0-1

Ο Μανόλο Χιμένεθ έχει επιστρέψει στον πάγκο και η ΑΕΚ πηγαίνει από το καλό στο καλύτερο. Η νίκη 2-1 στο πρώτο ματς του «Καραϊσκάκης» τη φέρνει «με το ένα πόδι» στον τελικό. Η ρεβάνς κυλάει χωρίς κάτι φοβερό, μέχρι που ο Ρομαό ανοίγει το σκορ στο 83΄ και το ματς γίνεται… ροντέο! Στο 90΄ η κεφαλιά του Όσκαρ Καρντόσο καταλήγει στο δοκάρι, η ΑΕΚ μένει με εννέα παίκτες και τερματοφύλακας για τα τελευταία δευτερόλεπτα παίζει ο Αλμέιδα. Έσπασαν καρδιές, αλλά η Ένωση άντεξε και προκρίθηκε παρά την ήττα.

ΣΕΖΟΝ 2017/18
18/04/2018: ΑΕΚ – ΑΕΛ   1-0

Τα προγνωστικά ανέφεραν ότι ένα γκολ θα το έβρισκε η ΑΕΚ, που είχε ηττηθεί 2-1 στο πρώτο ματς στη Λάρισα. Όμως, το πρωτάθλημα είχε κριθεί, οι «κιτρινόμαυροι» είχαν ανέβει στο θρόνο μετά από 24 χρόνια και το μυαλό βρισκόταν αλλού. Κακή εμφάνιση επί 90 λεπτά και η ΑΕΛ με κορυφαίο τον Βαγγέλη Μόρα πατούσε γερά στα πόδια της και άγγιζε το θαύμα. Μέχρι εκείνο το απίθανο «ψαλίδι» του Λάζαρου Χριστοδουλόπουλου στο 90+4΄ που έστειλε (ξανά) την ΑΕΚ τον τελικό.

ΣΕΖΟΝ 2019/20
24/06/2020: Άρης – ΑΕΚ  2-2 (παρ.)

Οι πιθανότητες να ξαναζήσουν οι φίλοι της ΑΕΚ ένα θρίλερ, ήταν περιορισμένες. Πόσες αγωνίες πλέον; Η πιθανότητα να ζήσουν ένα θρίλερ, πιο αγωνιώδες από τα προηγούμενα, ήταν σενάριο επιστημονικής φαντασίας. Κι όμως έγινε πραγματικότητα, αφού η ρεβάνς του «Κλεάνθης Βικελίδης» θα μείνει στην ιστορία ως ένα από τα πιο «γκραν γκινιόλ» ματς κυπέλλου. Η ΑΕΚ έχει «κληρονομιά» το 2-1 του πρώτου αγώνα, όμως ο Άρης βρίσκει το γκολ πρόκρισης στο 57΄ με τον Μαντσίνι. Στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ντιγκινί γράφει το 2-0 και οι φίλοι του Άρη πανηγυρίζουν την πρόκριση στον τελικό μετά από 10 χρόνια. Έμεναν, όμως, λίγα λεπτά ακόμα…

Στο 90+6΄ ο Μάρκο Λιβάγια σκοράρει και στέλνει το ματς στην παράταση, όπου ξανά ο Κροάτης διαμορφώνει το τελικό 2-2 και διασφαλίζει την 5η συνεχή παρουσία της ΑΕΚ σε τελικό κυπέλλου.

Τα… θρίλερ της ΑΕΚ

Η ΑΝΑΤΡΟΠΗ ΜΕ ΓΙΑΚΟΥΜΑΚΗ ΣΤΟ ΦΑΛΗΡΟ

Ο Σέρχιο Αραούχο, μετά τη νίκη με 3-0 επί του Παναθηναϊκού, χαρακτήρισε το γκολ του Γιώργου Γιακουμάκη απέναντι στον Ολυμπιακό στο “Γ. Καραϊσκάκης” ως την στιγμή της σεζόν. Κι η αλήθεια είναι πως η ιστορία είναι πιθανό να γραφόταν διαφορετικά αν ο 23χρονος στράικερ δεν σημείωνε το συγκεκριμένο γκολ. Ο Ολυμπιακός, για δεύτερη φορά μέσα στη σεζόν, προηγήθηκε επί της ΑΕΚ με γκολ του Καρίμ Ανσαριφάρντ στο 81ο λεπτό του αγώνα. Όμως, οι “κιτρινόμαυροι” έβαλαν ξανά χαρακτήρα, αντέδρασαν, εκμεταλλεύτηκαν την καθίζηση των Πειραιωτών μετά το 1-0 και χάρη στα γκολ των Τσιγκρίνσκι στο 87′ και Γιακουμάκη στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων έκαναν την ανατροπή και πήραν τη νίκη.

Κύπελλο με… Μίτσελ

Η ήττα που πανηγυρίστηκε περισσότερο από κάθε άλλη στην ΑΕΚ. Η Ένωση ήταν μια ανάσα από έναν αποκλεισμό-σοκ από τον Παναθηναϊκό στο Κύπελλο το 2011, καθώς είχε νικήσει 0-2 στο πρώτο ματς και βρέθηκε να χάνει με 1-3 στη ρεβάνς. Το ματς είχε φτάσει στις καθυστερήσεις και το “τριφύλλι” βρισκόταν αγκαλιά με την πρόκριση. Τελευταία φάση του αγώνα, με τον Μίτσελ να εκτελεί φάουλ λίγο μπροστά από το μεσαία γραμμή του γηπέδου. Ο Ισπανός έκανε κάτι μεταξύ γεμίσματος και σουτ, η μπάλα πήρε κατεύθυνση προς το τέρμα, ο Καρνέζης έκανε λάθος εκτίμηση της φάσης και αυτή κατέληξε στα δίχτυα του. Ένα κουβάρι οι παίκτες της ΑΕΚ, ο κόσμος είχε τρελαθεί και στον Παναθηναϊκό δεν μπορούσαν να πιστέψουν ότι αποκλείστηκαν στο 98ο λεπτό.

Σεζόν 2008-09

ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΗ ΦΑΣΗ

ΞΑΝΘΗ – ΑΕΚ 2-1, ΑΕΚ – ΞΑΝΘΗ 1-0

Ο «νόμος» του Μπλάνκο

Η ΑΕΚ προηγείται με πέναλτι του Μπλάνκο (5΄) στον πρώτο προημιτελικό στα Πηγάδια, ωστόσο οι γηπεδούχοι πραγματοποιούν το «come back» και ανατρέπουν το εις βάρος τους σκορ, με γκολ των Αμπραχαμ (43΄) και Ντόσεκ (68΄).

Στον επαναληπτικό του ΟΑΚΑ το γκολ του… killer Μπλάνκο στο 83΄γέρνει την πλάστιγγα της πρόκρισης υπέρ της Ενωσης και στέλνει στο καναβάτσο στην Ξάνθη.

Αστέρας Τρίπολης-ΑΕΚ 2-3: Απόδραση-λύτρωση με… buzzer beater του Σιμόες!

Η ΑΕΚ με γκολ στις καθυστερήσεις απέδρασε από την Τρίπολη.

Με απίστευτα ψυχικά αποθέματα, η ΑΕΚ του Νίκου Κωστένογλου πήρε τη νίκη στην Τρίπολη στις καθυστερήσεις με 3-2 επί του Αστέρα. Το παιχνίδι ήταν συγκλονιστικό σε εξέλιξη, με τους Αρκάδες να προηγούνται στο 3’ με τον Λουίς Φερνάντεθ, αλλά η Ένωση ισοφάρισε στο 15’ με τον Ολιβέιρα. Στο 68’ ο Λιβάγια πέτυχε το 1-2, αλλά στο 72’ ο Μπαράλες με πέναλτι ισοφάρισε σε 2-2. Όμως η ΑΕΚ δεν παράτησε το παιχνίδι και στο 90+2’ ο Σιμόες με κεφαλιά πέτυχε το 2-3. Αυτή είναι η πρώτη νίκη της ΑΕΚ στο πρωτάθλημα, ενώ ο Αστέρας έμεινε χωρίς βαθμό μετά από 2 αγωνιστικές.