Σάκοτα: «Mε την Μπάμπεργκ θα παίξουμε για τη... ζωή μας»

Εικόνες από το Μπάμπεργκ-ΑΕΚ

Η ΑΕΚ υποδέχεται την προσεχή Τετάρτη την Μπάμπεργκ στο ΟΑΚΑ (04/03, 19:30) στον επαναληπτικό προημιτελικό του Βasketball Champions League σε ένα ματς ζωής και… θανάτου.

Ο Ντούσαν Σάκοτα, μιλώντας στο podcast της διοργανώτριας αρχής υπογράμμισε πως όλοι στην ομάδα είναι έτοιμοι για αυτό το ματς αφού πρόκειται για ίσως τον πιο κρίσιμο «τελικό» για τη διοργάνωση της FIBA έως τώρα στη σεζόν.

Έπειτα, ο 32χρονος φόργουορντ υπογράμμισε πως η «Βασίλισσα» πρέπει να χρησιμοποιήσει την ενέργεια που θα δώσουν οι «Ενωσίτες» οι οποίοι αναμένεται να… βουλιάξουν το Ολυμπιακό Στάδιο των Αθηνών.

Αναλυτικά, οι δηλώσεις του αρχηγού της ΑΕΚ έχουν ως εξής:

Για το πρώτο σκέλος των αναμετρήσεων με την Μπάμπεργκ: «Φυσικά ήταν ένα ματς με μεγάλη πίεση. Έμοιαζε πολύ με το πρώτο ματς που δώσαμε εδώ. Πολλές σκληρές «μάχες» και επαφές, ήταν ένα κλειστό παιχνίδι στην άμυνα. Δεν ξέρουμε πως μπορεί να πάει, είχαμε μία… αργή αρχή, ωστόσο καταφέραμε να ισορροπήσουμε το ματς και να πάρουμε μετά και κεφάλι στο σκορ. Ξεκινήσαμε πολύ καλά στο 3ο δεκάλεπτο, πιστεύω όμως πως ήμασταν επηρεασμένοι από την μεγάλη απουσία του Γιόνας Ματσιούλις καθώς είναι ένας παίκτης που καλύπτει δύο θέσεις και είναι πολύ σημαντικός για εμάς και η απουσία του μας κόστισε πολύ».

Για την διαφορά των 4 πόντων: «Σίγουρα, όπως έχουμε δει και στο παρελθόν, είτε κερδίσεις με 4 είτε χάσεις με 4 δεν σημαίνει απολύτως τίποτα. Αυτό ήταν μόνο το πρώτο ημίχρονο. Έχουμε άλλα 40 λεπτά στο «σπίτι» μας, πρέπει να χρησιμοποιήσουμε την ενέργεια των οπαδών μας και να είμαστε πιο πιεστικοί στην άμυνα, να είμαστε καλύτεροι στην επίθεση και ελπίζουμε για το καλύτερο. Θα είμαστε έτοιμοι».

Για το πως διαχειρίστηκαν την πρώτη αναμέτρηση: «Πιστεύω πως ο Σαντ-Ρος έκανε εξαιρετική δουλειά. Κράτησε… χαμηλά τον καλύτερο τους παίκτη, τον Ταϊρίς Ράις και αυτό είναι κάτι που πρέπει να το κάνουμε ξανά. Πιστεύω πως σαν σύνολο, ήμασταν πολύ συγκεντρωμένοι στην άμυνα καθώς ακόμα και οι παίκτες «κλειδιά» είχαν μερικά πολύ δύσκολα σουτ. Φυσικά, πάντα υπάρχει περιθώριο βελτίωσης, αν κρατήσουμε την ίδια αποδοτικότητα και στην έδρα μας θα είμαστε μια χαρά».

Για τον επαναληπτικό της Αθήνας: «Δεν έχω να πω κάτι παραπάνω. Πρέπει να αναλύσουμε το πρώτο ματς και να δούμε σε βίντεο τι κάναμε λάθος. Έχουμε ένα ματς ακόμα στην έδρα μας, σε ένα γεμάτο γήπεδο και δεν έχουμε τίποτα να χάσουμε, θα μπούμε και θα παίξουμε για τη… ζωή μας».