Λάρυ…Μπερντ και…Μάτζικ μαζί, «καθάρισε» για την ΑΕΚ στην Κρήτη!

Είναι «καυτός». Είναι φοβερός. Είναι το σημείο αναφοράς για την ΑΕΚ στο ξεκίνημα της σεζόν. Εστω και αν έπαιζε με πρόβλημα στη μέση και εξασθενημένος από ίωση, ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης ήταν ξανά απολαυστικός. Με σούπερ εμφάνιση, καθοριστικά σουτ στην επίθεση και φοβερή άμυνα, ήταν ο καταλύτης και για το πέρασμα από το Ρέθυμνο. Η ΑΕΚ επικράτησε στην Κρήτη με 66-57 και έκανε σεφτέ μακριά από το ΟΑΚΑ για το πρωτάθλημα.

Με δεδομένη την απουσία του Σάκοτα, αλλά και την ανετοιμότητα του Λαρεντζάκη (πρόβλημα στη μέση και γαστρεντερίτιδα), ο Μπάνκι ξεκίνησε το ματς με τους Ξανθόπουλο, Γκρίφιν, Γιαννόπουλο, Ματσιούλις, Καββαδά. Ο στόχος ήταν να ελέγξει το ρυθμό και να βάλει την μπάλα κοντά στο καλάθι, έχοντας τον πρώτο λόγο κάτω από το καλάθι. Ωστόσο, αυτό δεν βγήκε παρά σε ελάχιστες στιγμές.

Η ΑΕΚ ήταν πολύ άστοχη, με χαμένα σουτ και κακές επιλογές. Το Ρέθυμνο πήρε προβάδισμα από νωρίς και ήταν σταθερά μπροστά στο σκορ σε όλη την πρώτη περίοδο. Η είσοδος του Χάντερ έδωσε αέρα στην επίθεση της ΑΕΚ, με τον Αμερικανό να δίνει πόντους. Ο Μπάνκι έριξε στο γήπεδο και τον Μέις για να παίξει πιο γρήγορα, αλλά το φινάλε του δεκαλέπτου βρήκε το Ρέθυμνο να προηγείται με 17-15.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η είσοδος του Σαντ Ρος (παρθενική με τη φανέλα της ΑΕΚ), έδωσε ισορροπία στην ομάδα. Με τον Τσαλμπούρη στο «4», είτε μαζί με τον Χάντερ, είτε με τον Ρόμπερσον, η Ενωση επέβαλε το ρυθμό της. Σταδιακά έκλεισε τη διαφορά και πέρασε για πρώτη φορά μπροστά με 29-29, 2’ πριν το τέλος του ημιχρόνου.

Ωστόσο, οι επιθέσεις της ΑΕΚ στο υπόλοιπο του ημιχρόνου ήταν βεβιασμένες. Το Ρέθυμνο μπόρεσε να πάρει έστω και ισχνό προβάδισμα με 31-30. Βέβαια, οι αποφάσεις των διαιτητών προκάλεσαν την οργή του Μπάνκι, που διαμαρτυρήθηκε έντονα και δέχτηκε τεχνική ποινή από τον Αναστόπουλο.

Ο Μπάνκι ξεκίνησε με Λαρεντζάκη και Ρόμπερσον στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά οι γηπεδούχοι είχαν αντοχές και κατάφερναν να διατηρούν ισχνό προβάδισμα. Η απάντηση της ΑΕΚ, ήταν ξανά ο φοβερός και τρομερός Λάρυ…Μπερντ. Αρχικά με τρεις βολές και έπειτα με εύστοχο τρίποντο, έφερε το παιχνίδι στα ίσια (38-38), στα μισά της τρίτης περιόδου.

Το ζήτημα για την ΑΕΚ ήταν η αδυναμία να σκοράρει με ευκολία και να βρει δημιουργία στο παιχνίδι της. Πέραν των Χάντερ και Λαρεντζάκη δεν υπήρχε άλλος που να δίνει το εύκολο καλάθι. Οι «κιτρινόμαυροι» ήταν άστοχοι ακόμα και στις βολές, αλλά ισοφάρισαν (44-44) με τον Μέις, 1:30 πριν το φινάλε και με τρίποντο του Αμερικανού κατάφεραν να μπουν στην τελευταία περίοδο με +3 (49-46).

Οσο περνούσε ο χρόνος, το Ρέθυμνο ξέμενε από λύσεις. Αν η ΑΕΚ είχε καθαρό μυαλό μόνο με τις βολές, θα μπορούσε να πάρει διαφορά, αλλά υπήρχε αστοχία και εκεί (14/23). Οι Κρητικοί επιχείρησαν να σταματήσουν τους «κιτρινόμαυρους» με άμυνα ζώνης, αλλά η ΑΕΚ με τρίποντο του Λαρεντζάκη και αιφνιδιασμό του Μέις κατάφερε να πάρει – για πρώτη φορά στο παιχνίδι – διαφορά πέντε πόντων (56-51, 7’ πριν το τέλος).

Με νέο τρίποντο του Λαρεντζάκη η ΑΕΚ έφτασε στο +8 και με αιφνιδιασμό του Γιαννόπουλου, έκανε για πρώτη φορά διψήφια διαφορά πόντων (61-51). Με εξαιρετική άμυνα από Σαντ Ρος και Λαρεντζάκη η Ενωση είχε βιδώσει τους Αμερικανούς του Ρεθύμνου και με σύνεση στην επίθεση, κατάφερε να πάρει τη νίκη.

Δείτε πως μετέφερε ζωντανά την αναμέτρηση το enwsi.gr πατώντας εδώ

ΑΕΚ (Λ. Μπάνκι): Ξανθόπουλος, Καββαδάς 2, Γιαννόπουλος 5, Ματσιούλις 2, Γκρίφιν 2, Λαρεντζάκης 15, Τσαλμπούρης 2, Χάντερ 10, Ρογκαβόπουλος, Ρόμπερσον 8, Σαντ Ρος 7, Μέις 13

Ρέθυμνο (Σ. Μυκονιάτης): Γλυνιαδάκης 4, Μπαρτ 17, Ραζής 4, Ντάνιελς, Μπρέισι Ντέιβις 10, Σιγκούνας, Καλογιαννίδης 2, Κλάντον 8, Κουρέπης, Γκάιτον 12.