Η κορυφή «αγρίεψε» την ΑΕΚ, διέλυσε τον Κολοσσό στη Ρόδο

Εικόνες από το Κολοσσός Ρόδου-ΑΕΚ

Σε ένα ματς που… κρινόταν η κορυφή της Betshop Basket League, η ΑΕΚ «διέλυσε» τον Κολοσσό στο Βενετόκλειο με 106-69 για την 26η αγωνιστική της Betshop Basket League.

Το σύνολο του Λούκα Μπάνκι ήταν… αγριεμένο και έψαχνε ένα… ξέσπασμα, με την ομάδα της Ρόδου να πληρώνει τη… νύφη.

Κορυφαίος για τη «Βασίλισσα» ήταν ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης που σημείωσε 19 πόντους με μόλις ένα χαμένο σουτ (1/1β., 6/7δ., 2/2τρ.) ενώ είχε και 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 3 κλεψίματα. Εξαιρετικός ήταν ο… ανανεωμένος Τζόρνταν Θίοντορ που είχε 17 πόντους και 9 ασίστ ενώ πολύ καλό ντεμπούτο πραγματοποίησε ο Γκέιμπ Γιορκ που είχε 15 πόντους.

Διψήφιοι ήταν επίσης οι Ντελρόι Τζέιμς και Βινς Χάντερ με 13 και 11 πόντους αντίστοιχα ενώ ο Τρέβορ Εμπάκουε είχε θετικά στοιχεία στο παιχνίδι του σημειώνοντας 4 πόντους.

Σε ένα ματς που μέχρι την τελευταία στιγμή δεν ήξερε αν θα πραγματοποιηθεί, η ΑΕΚ αντιμετώπισε τον υποβιβασμένο στην Α2, Κολοσσό στη Ρόδο στο πλαίσιο της 26ης και τελευταίας αγωνιστικής της Betshop Basket League. Η τελευταία αγωνιστική δράση της «Ένωσης» ήταν πριν από την διακοπή για το Πάσχα, εκεί όπου υποδέχθηκε τον Ολυμπιακό και ηττήθηκε με 101-75 και έψαχνε μία νίκη προκειμένου να ανέβει ψυχολογικά ενόψει των Play Offs.

Στο διάστημα που προηγήθηκε, η ΑΕΚ ενισχύθηκε με την απόκτηση των Γκέιμπ Γιορκ και Τρέβορ Εμπάκουε, ενώ ο Λούκα Μπάνκι υπολόγιζε ξανά στις υπηρεσίες του Τζόρνταν Θίοντορ που ξεπέρασε το πρόβλημα τραυματισμού του. Όσον αφορά στην αρχική πεντάδα, ο Ιταλός κόουτς παρέταξε την ομάδα του στο «Βενετόκλειο» ως εξής: Τζόρνταν Θίοντορ, Γκέιμπ Γιορκ, Γιαννούλης Λαρεντζάκης, Ντελρόι Τζέιμς και Βινς Χάντερ.

Μετά τις τελευταίες εξελίξεις, η «Βασίλισσα» μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι αφού με νίκη θα «σκαρφάλωνε» στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα, αφού ο Παναθηναϊκός θα τιμωρούταν με -6 λόγω της μη συμμετοχής του στο ματς. Το σύνολο του Λούκα Μπάνκι ήταν μπροστά στο σκορ από τα πρώτα κιόλας λεπτά με τέσσερις πόντους διαφορά (0-4, 3′), ενώ λίγο αργότερα ακολούθησαν και οι πρώτοι πόντοι των γηπεδούχων (6-9, 4′). Η Ένωση, διατήρησε τη διαφορά ασφαλείας και στα επόμενα λεπτά (10-13, 6′), μέχρι που οι γηπεδούχοι βρήκαν χώρους να φέρουν στα ίσα το ματς (14-14, 7′), με τα χαμόγελα να μην κρατάνε για πολύ αφού ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης απάντησε άμεσα (14-17). Λίγο αργότερα, η… ψαλίδα άνοιξε ξανά με +7 υπέρ της ΑΕΚ (17-24, 9′), ενώ το αποτέλεσμα της περιόδου ήταν 19-26.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε, αφού ο «Δικέφαλος» είχε σταθερά τα ηνία της αναμέτρησης. Ύστερα από τα πρώτα λεπτά, η ΑΕΚ έφτασε για πρώτη φορά σε διψήφια διαφορά με +10 (26-36, 14′) δια χειρός Σάκοτα, ενώ ένα ενδιαφέρον στοιχείο είναι πως σε αυτό το σημείο του αγώνα η ΑΕΚ είχε 80% ευστοχία στα τρίποντα (4/5). Λίγο αργότερα η διαφορά ανέβηκε στο +11 υπέρ της «Βασίλισσας», ενώ έφτασε και στη μέγιστη τιμή της μέχρι εκείνο το σημείο με +13 (34-47, 19′). Οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με την Ένωση να έχει διαφορά +11 (40-51).

Στην τρίτη περίοδο η «Βασίλισσα» ήταν καταιγιστική αφού έβαλε ένα… τέλος στην υπόθεση νίκης. Πιο συγκεκριμένα, το… τρένο του Λούκα Μπάνκι αρχικά έφτασε στο +17 (47-64, 25′), ενώ στιγμές μετά πήγε για πρώτη φορά στο +20 (47-67) με τον Τζέιμς να σημειώνει γκολ φάουλ. Η διαφορά ολοένα και μεγάλωνε υπέρ των «κιτρινόμαυρων» με τους γηπεδούχους να κάθονται και να… χαζεύουν το ορεξάτο μπάσκετ της Ένωσης, με τον Τρέβορ Εμπάκουε να σημειώνει τους πρώτους πόντους για το +25 (47-72, 27′). Το εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με την ΑΕΚ να είναι στο +37 (50-87, 30′) με το τέταρτο δεκάλεπτο να έχει διαδικαστικό χαρακτήρα.

Στην τελευταία περίοδο, οι γηπεδούχοι ήταν απόλυτα συμβιβασμένοι με την ροή που είχε πάρει το παιχνίδι και ήδη σκεφτόντουσαν την επόμενη σεζόν που θα τους βρει στην δεύτερη εθνική κατηγορία, με την ΑΕΚ να μην σταματάει το… σφυροκόπημα. Μετά τα πρώτα λεπτά, η «Βασίλισσα» έφτασε στο +42 (50-92, 32′) με τον Γκέιμπ Γιορκ ο οποίος πήρε σημαντικά λεπτά συμμετοχής και απόκτησε μεγάλη ψυχολογία ενόψει των Play Offs. Η «κατοστάρα» δεν άργησε να έρθει για τους «κιτρινόμαυρους» με τον Γιώργο Τσαλμπούρη να καρφώνει για το 59-101. Το τελικό αποτέλεσμα του αγώνα ήταν 69-106 με την ΑΕΚ να φτάνει στην πιο άνετη νίκη της σεζόν.

Τα δεκάλεπτα: 19-26, 40-51, 50-87, 69-106.

Κολοσσός (Κουφός): Λι 15, Μπράουνιγκ 9 (1), Δημάκος 3 (1), Ντεμπς 5 (1), Γεωργαλλής, Γεωργάκης 1, Τσούπκοβιτς 3, Μαυροειδής 10, Παπαδάκης 6 (2), Πίνκστον 17.

ΑΕΚ (Μπάνκι): Γιορκ 15 (3), Τζέιμς 13 (2), Ξανθόπουλος 4 (1), Σάκοτα 7, Τσαλμπούρης 4, Λαρεντζάκης 19 (2 τρ. – 3 κλεψ.), Μωραϊτης 2, Θίοντορ 17 (3 τρ. – 7 ασ), Σαντ-Ρος 5 (1), Ρογκαβόπουλος 5 (1), Χάντερ 11 (9 ριμπ.), Εμπάκουε 4.