ΑΕΚ από τα παλιά

niki volou-aek-νικη βολου-αεκΑΠΟΣΤΟΛΗ ΣΤΟ ΠΗΛΙΟ: ΚΩΣΤΑΣ ΤΣΙΛΗΣ

Η εικόνα της ΑΕΚ ήταν πραγματικά απολαυστική, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο. Μια ομάδα που έγινε αφεντικό από το πρώτο λεπτό της αναμέτρησης, είχε πολλούς και διαφορετικούς τρόπους για να αναπτυχθεί, «έπνιγε» τον αντίπαλο της πρεσάροντας ψηλά, έβγαλε αυτοματισμούς, είχε αμυντική συνοχή. Η Ενωση έδειξε πως είναι μία ομάδα δουλεμένη, έβγαλε στο γήπεδο όσα κάνει στις προπονήσεις και φανέρωσε εικόνες που παραπέμπουν σε ΑΕΚ από τα παλιά.

Η εντυπωσιακή εμφάνιση της ΑΕΚ φάνηκε πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό στην αναμέτρηση άνοιξε το σκορ. Εντυπωσιακή ανάπτυξη της ΑΕΚ από δεξιά, όταν Κορδέρο, Πλάτελλας και Μπακάκης έκρυψαν τη μπάλα, με τον δεξιό μπακ της Ενωσης να δίνει την ασίστ και ο Αραβίδης να πλασάρει εύστοχα. Η ΑΕΚ μπήκε δυνατά και συνέχισε στον ίδιο ρυθμό. Πότε από δεξιά, πότε από αριστερά και άλλοτε από τον άξονα, με κινητήριο μοχλό τον σούπερ Μάνταλο, η ΑΕΚ έκανε τη μία ευκαιρία πίσω από την άλλη.

Ο Μάνταλος με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι διπλασίασε τα τέρματα της Ενωσης (πέναλτι που κέρδισε ο Πλατέλλας σε ανατροπή του), αλλά το σκορ θα μπορούσε εύκολα να ήταν υπερδιπλάσιο του 2-0. Την ίδια στιγμή, αμυντικά η ΑΕΚ δεν είχε κανένα πρόβλημα, αφού Λαμπρόπουλος και Κολοβέτσιος ήταν απροσπέλαστοι, ενώ – στη μία φορά που χρειάστηκε – ο Ανέστης ήταν εντυπωσιακός.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Δέλλας φρέσκαρε την ομάδα με τρεις αλλαγές στο αρχικό σχήμα (Φαγιέ, Μ. Ντούνης και Ντακόλ). Ωστόσο, αυτό ουδόλως επηρέασε την εικόνα της ΑΕΚ. Οι παίκτες του Δέλλα συνέχισαν να είναι απόλυτα κυρίαρχοι μέσα στον αγωνιστικό χώρο και παρά την προσπάθεια των γηπεδούχων να γίνουν πιο απειλητικοί, δεν είχαν κανένα πρόβλημα. Αντίθετα, η ΑΕΚ συνέχισε να είναι εκείνη που απειλούσε: το σουτ του Μπαρμπόσα, το φάουλ του Ντακόλ, η ατομική προσπάθεια του Ντούνη ήταν ευκαιρίες για ακόμα ένα γκολ.

Η ΑΕΚ είχε τον έλεγχο στη μεσαία γραμμή, δεν απειλήθηκε σε καμία περίπτωση, αλλά δεν είχε τον καταιγιστικό ρυθμό του πρώτου μέρους στην παραγωγή των ευκαιριών. Ο Δέλλας έδωσε χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες και στο τελευταίο ημίωρο άλλαξε όλη την 11άδα, με την ΑΕΚ να ικανοποιεί με την εμφάνιση της. Η Νίκη Βόλου κατάφερε να μειώσει στο 74’ με υπέροχη λόμπα του Σκούρτη, αλλά δεν είχε συνέχεια.

Δείτε πως μετέφερε ζωντανά την αναμέτρηση το enwsi.gr πατώντας εδώ

ΑΕΚ (Τ. Δέλλας, 4-2-3-1): Ανέστης (63’ Καραγκιολίδης), Μπακάκης (55’ Γεωργέας), Λαμπρόπουλος (63’ Σβάρνας), Κολοβέτσιος (63’ Σαρρής), Πεταυράκης (55’ Γροντής), Κορδέρο (46’ Φαγιέ), Ανάκογλου (55’ Ρόβας), Πλατέλλας (46’ Μ. Ντούνης), Μάνταλος (63’ Μπρέσεβιτς), Μπαρμπόσα (63’ Ζόριτς), Αραβίδης (46’ Ντακόλ)

Νίκη Βόλου (Γ. Βλουτ, 4-4-1-1): Ταμπάκης, Παπουτσογιαννόπουλος (46’ Μαρινάκης), Σωτηράκος, Ιβενς (46’ Μαχλελής), Καρασαλίδης, Λάουξ, Γιαννιτσάνης (62’ Μέτσε), Κοτσαρίδης (82′ Κορέτα), Μουζακίτης (62’ Νικλιτσιώτης), Μάρτινς, Τζιώρας (73’ Σκούρτης)

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Σκουλάς (Θεσσαλίας), με βοηθούς τους Κόκκαλη, Πετρόπουλο και 4ο τον Ρούση