ΑΕΚ: 42,5% κατοχή στα 4 τελευταία παιχνίδια σε Ελλάδα-Ευρώπη!

Μόλις σε ένα ημίχρονο από τα οκτώ τελευταία είχε το «πάνω χέρι» η ΑΕΚ

Η ΑΕΚ ηττήθηκε με 3-0 στην έδρα της Μπράγκα και μπήκε με τον χειρότερο δυνατό τρόπο στους ομίλους του Europa League.

Το αποτέλεσμα της Ενωσης θα μπορούσε κάλλιστα να είναι καλύτερο, αλλά πλήρωσε την αστοχία του Νέλσον Ολιβέιρα, τα λάθη του Μάρκο Λιβάγια στο 2ο και στο 3ο γκολ και τα κενά στην άμυνα.

Ως εκ τούτου, η ΑΕΚ συμπλήρωσε τρία ματς χωρίς νίκη σε πρωτάθλημα και Ευρώπη (Ατρόμητος, ΠΑΟΚ, Μπράγκα) και έχει… μείνει στην μεγάλη νίκη επί της Βόλφσμπουργκ που της έδωσε το εισιτήριο για μια θέση στους ομίλους του Europa League.

Συντριπτική κατοχή οι αντίπαλοι της ΑΕΚ

Στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια, η ΑΕΚ δυσκολεύεται να ακολουθήσει τον ρυθμό των αντιπάλων και σε συνδυασμό με την αμυντικογενή τακτική που επιλέγει ο Μάσιμο Καρέρα, οι κατοχές των αντιπάλων στα τελευταία τέσσερα παιχνίδια είναι υψηλές έως και συντριπτικές.

Μέσα σε αυτά τα 4 ματς είναι κι αυτό με τον Ατρόμητο, όπου η Ενωση έμεινε με δέκα παίκτες στο 39′ λόγω της αποβολής του Πέτρου Μάνταλου.

Πιο συγκεκριμένα, στον «τελικό» με τη Βόλφσμπουργκ, η ΑΕΚ -σωστά- προτίμησε να περιμένει την αντίπαλο και παρότι είχε μόλις 42% κατοχή (43% στο πρώτο ημίχρονο-41% στο δεύτερο), η εικόνα της ήταν σαφώς πιο καλή σε σχέση με την εικόνα που είχε -κυρίως- με τον ΠΑΟΚ και χθες με την Μπράγκα.

Στο Περιστέρι, η ΑΕΚ είχε ξεκινήσει δυνατά, αλλά ο τραυματισμός του Λιβάι Γκαρσία και η αποβολή του Πέτρου Μάνταλου άλλαξαν πολύ τις ισορροπίες. Το πρώτο μέρος έκλεισε με την ΑΕΚ να έχει 45% και στην επανάληψη που βγήκε η κούραση από το ματς με τη Βόλφσμπουργκ και από τον παίκτη λιγότερο, η κατοχή έκλεισε στο 37%.

Η πιο απογοητευτική εικόνα ήταν στο ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ. Ο Μάσιμο Καρέρα παρέταξε την ομάδα με φουλ αμυντική νοοτροπία κι αυτό αποτυπώθηκε, τόσο στην εικόνα, όσο και στην κατοχή. Η ΑΕΚ στο ματς αυτό, δημιούργησε μόλις 2 ευκαιρίες (το γκολ του Ανσαριφάρντ και η φάση με τον Αλμπάνη) και είχε κατοχή 41% στο πρώτο 45λεπτο και 39% στο δεύτερο! Μάλιστα, η τακτική αυτή δεν είχε αποτέλεσμα, καθώς στο 89′ δέχθηκε την ισοφάριση.

Τι έκανε η ΑΕΚ στην Πορτογαλία

Στη χθεσινή αναμέτρηση, η εικόνα της ΑΕΚ ήταν σαφώς πιο ισορροπημένη και βελτιωμένη σε σχέση με το ματς κόντρα στον ΠΑΟΚ, καθώς και κράτησε αρκετά περισσότερα την μπάλα και δημιούργησε πιο πολλές ευκαιρίες. Παρότι στο πρώτο μέρος η κατοχή ήταν 61-39 υπέρ των Πορτογάλων, στην επανάληψη, η Ενωση κέρδισε μέτρα, έψαξε την ισοφάριση και πήρε τα ηνία, κλείνοντας το 2ο μέρος, έχοντας υπέρ της την κατοχή (55%).

Συγκεντρωτικά, η ΑΕΚ στα τελευταία 4 ματς έχει μ.ο κατοχής 42,5% που δείχνει… πολλά.

Όπως και να χει, τα παραπάνω στοιχεία αποτυπώνουν ότι η ΑΕΚ μόλις σε ένα ημίχρονο από τα οκτώ τελευταία είχε το «πάνω χέρι» κι αυτό θα πρέπει να το δει για τη συνέχεια. Δεδομένα, σε κάποια ματς θα χρειαστεί να «χτυπήσει» στις αντεπιθέσεις, αλλά ιδιαίτερα στα παιχνίδια του πρωταθλήματος δεν υπάρχει δικαιολογία για τόσες μεγάλες διαφορές στις κατοχές.