Νέο «καμπανάκι» για την ΑΕΚ -Εχασε και από την Χάποελ Ιερουσαλήμ!

Η ΑΕΚ του Λούκας Μπάνκι δεν ήταν έτοιμη, δεν ήταν όσο σκληρή έπρεπε και με νωχελική εμφάνιση στο β’ ημίχρονο έχασε και στο δεύτερο επίσημο ματς φέτος. Ετσι, ηττήθηκε από την εξαιρετική και αποτελεσματική Χάποελ Ιερουσαλήμ του Οντετ Κάτας μέσα στο ΟΑΚΑ με 75-79 στην πρεμιέρα του Basketball Champions League.

Η ΑΕΚ πήγε πολύ καλά στο πρώτο ημίχρονο, αλλά στο β’ ημίχρονο ήταν κάκιστη στην άμυνα, δεν έκανε ούτε… φάουλ και με τα πολλά λάθη της έδωσε το δικαίωμα στην ομάδα του Ισραήλ να πάρει τη νίκη. Η Βασίλισσα στο τέλος του ματς πλησίασε στο σκορ, είχε ευκαιρία να ισοφαρίσει, αλλά ήταν ήδη πολύ αργά με τον Μέις να χάνει και τις δύο βολές.

Χαρακτηριστικό είναι ότι σε ένα τετράλεπτο στο β’ ημίχρονο η Χάποελ έκανε ένα 0-15 (από 45-37 στο 45-52) και σε ένα ακόμη τετράλεπτο ένα ακόμη 0-14! (από 55-53 στο 55-67). Με λίγα λόγια σε 8 λεπτά 0-29!

Σάκοτα, Λαρεντζάκης και Χάντερ έκαναν καλή δουλειά μέχρι το ημίχρονο, στο δεύτερο όμως η ΑΕΚ στο β’ ημίχρονο δεν μπορούσε να παίξει καν… άμυνα, ενώ ο πρώην παίκτης της Μπράουν την «καθάρισε».

Τα 27 ριμπάουντ της ΑΕΚ στο πρώτο μέρος, ήταν ένας εντυπωσιακός αριθμός, ενώ από αυτά, τα εννέα ήταν επιθετικά με τον Βινς Χάντερ να κάνει θραύση σε αυτόν τον τομέα.  Οι κιτρινόμαυροι κέρδισαν κατά κράτος το κομμάτι των “σκουπιδιών”, όμως στο δεύτερο μέρος τα ποσοστά τους στην επίθεση ήταν πολύ άσχημα με τα 15 λάθη να λένε όλη την αλήθεια.

Aρνητική η εικόνα στις εξέδρες του ΟΑΚΑ με περίπου 1.500 οπαδούς που στήριξαν την κάτοχο του τροπαίου.

Τα δεκάλεπτα: 21-16, 42-31, 55-58, 75-79
ΑΕΚ (Μπάνκι): Γκρίφιν 10 (2), Χάντερ 16 (11 ριμπάουντ), Ματσιούλις 1, Ράταν Μέις 17 (2/6 τρίποντα,) Σάκοτα 13 (3/3 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Γιαννόπουλος 2, Καββαδάς 3, Λαρεντζάκης 11 (2/7 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ξανθόπουλος 2

ΧΑΠΟΕΛ ΙΕΡΟΥΣΑΛΗΜ (Κάτας): Μπράουν 21 (3/4 τρίποντα, 8 ασίστ), Μπάτλερ 8 (7 ριμπάουντ), Φελντέιν 9 (2), Τζόνσον 10, Όουενς 10 (10 ριμπάουντ), Μπλατ 9 (2/5 τρίποντα, 7 ασίστ), Τσούμπρεβιτς 4, Ελιγιάχου 4, Οχαγιόν, Στάναταμαϊρ 4 (5 ριμπάουντ)