Α1 μπάσκετ γυναικών: Ο Παναθηναϊκός «καθάρισε» (77-64) τον Ολυμπιακό μέσα στο ΣΕΦ!

Ο Παναθηναϊκός αναδείχτηκε νικητής, με 66-74, στον 3ο τελικό με τον Ολυμπιακό, μέσα στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας, έκανε το 3-2 στη σειρά των τελικών και κατέκτησε τον 5ο τίτλο πρωταθλητή Ελλάδας στην Ιστορία του, στην Α1 γυναικών στο μπάσκετ.

Tο ματς

Οι γηπεδούχες ξεκίνησαν πιο δυνατά στον τελικό και στο τέταρτο λεπτό προηγήθηκαν 11-4 με τρία συνεχόμενα καλάθια της Κόστοβιτς. Ωστόσο οι φιλοξενούμενες αντέδρασαν και με πρωταγωνίστρια την Ριντ ισοφάρισαν σε 14-14 με σερί 8-0, ενώ στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου βρέθηκαν μπροστά στο σκορ με 17-16.

Οι δύο ομάδες ήταν πολύ άστοχες στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, με αποτέλεσμα το σκορ να μείνει σε χαμηλά επίπεδα. Στα μισά του δεκαλέπτου, ο Παναθηναϊκός πέρασε μπροστά και έφτασε στο +9 (19-28) με δύο συνεχόμενα τρίποντα της Χατζηνικολάου. Οι ερυθρόλευκες μείωσαν στους πέντε (25-30) στο 18’ και το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 32-28 υπέρ των πρασίνων.

Με ένα 6-0 στην αρχή του δεύτερου ημιχρόνου, οι γηπεδούχες κατάφεραν να περάσουν μπροστά στο σκορ (34-32), ενώ με αλλεπάλληλα εύστοχα τρίποντα εκατέρωθεν (τέσσερα προσωπικά από την Σταμολάμπρου στη γ’ περίοδο) το σκορ διαμορφώθηκε στο 40-40 στο 25’ και 44-44 στο 28’, με το παιχνίδι να είναι πραγματικό ντέρμπι. Μέχρι τη λήξη της περιόδου, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να αποκαταστήσει την υπέρ του διαφορά του ημιχρόνου (47-51).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενες κατάφεραν στα 7 λεπτά πριν τη λήξη να πάρουν προβάδισμα 7 πόντων με την φοβερή Ριντ (50-57). Η Σταμολάμπρου μείωσε στους πέντε (56-61) στα 4:11 για το τέλος, αλλά η Λύμουρα με τρίποντο στα 3:25 για το τέλος έφερε τις πράσινες στο +9 (56-65). Η Μόργκαν με γκολ-φάουλ έδωσε μάλιστα διψήφιο προβάδισμα στο «τριφύλλι» (58-68) στα 2,5 λεπτά για το τέλος. Οι ερυθρόλευκες κατάφεραν να ρίξουν τη διαφορά μέχρι τους έξι πόντους στα 49” για το τέλος, αλλά όχι να απειλήσουν ακόμη περισσότερο τον Παναθηναϊκό για την εξασφάλιση της νίκης και της κατάκτησης του πρωταθλήματος.

Τα δεκάλεπτα: 16-17, 28-32, 47-51, 66-74