Αίσχος και αηδία! -Ξεφτιλίστηκαν ξανά τα «κοράκια» για να χάσει η ΑΕΚ από τον ΠΑΟ (94-83)

Αυτοί θα μας τρελάνουν, με το έτσι θέλω σπρώχνουν τον ΠΑΟ στον τελικό, ελεεινή διαιτησία οδήγησε την ΑΕΚ στην ήττα και το 1-2

Η ΑΕΚ ηττήθηκε από τον Παναθηναϊκός με 94-83 στον τρίτο ημιτελικό της Basket League στο ΟΑΚΑ, με τη σειρά να είναι πλέον 2-1 υπέρ των «πράσινων».

Η ΑΕΚ διόρθωσε την κακή εμφάνιση του πρώτου ημιχρόνου στο δεύτερο, πλησίασε σε απόσταση αναπνοής αλλά η κακή της άμυνα στα τεσσάρια του Παναθηναϊκού στην περιφέρεια δεν την επέτρεψε να διεκδικήσει κάτι παραπάνω μέχρι τέλους. Για ακόμα ένα ματς έκανε 15 λάθη που έδωσαν 22 πόντους στους Πράσινους. Από κοντά και οι γκρι βοήθησαν όποτε χρειάστηκε τους γηπεδούχους με αποκορύφωμα το επιθετικό φάουλ του Μορέιρα που εκτός από ανύπαρκτο ήταν και το 5ο του φάουλ κάτι που τον έκανε και έξαλλο.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε το ματς με τους Μέικον, Λοτζέσκι, Γιάνκοβιτς, Ματσιούλις και Μορέιρα ενώ ο Παναθηναικός με τους Μποχωρίδη, Σαντ-Ρος, Παπαπέτρου, Μήτογλου και Παπαγιάννη. Πρώτο καλάθι του αγώνα από το ποστάρισμα του Μήτογλου για να απαντήσει με καλάθι και φάουλ ο Μορέιρα (2-3). Ντράιβ του ΣαντΡος στον αιφνιδιασμό έκανε το 4-6 για ισοφαρίσει ο Χεζόνια με δίποντο σε 6-6. Ένα 10-0 του ΠΑΟ που βρήκε ρυθμό έκανε το σκορ 16-8 για να το διακόψει ο Λίνος με λέι-απ 16-10. Η ΑΕΚ ήταν πολύ άστοχη στο ξεκίνημα και δεν μπορούσε να βρει εύκολους πόντους κάτι που εκμεταλλεύτηκε ο ΠΑΟ και πήρε διαφορά (20-10).

Καλάθι και φάουλ από τον Μήτογλου και η διαφορά μεγάλωνε με τον Παναθηναϊκό να έχει αποκόψει από το παιχνίδι της ΑΕΚ τον Μέικον βραχυκυκλώνοντας την λειτουργίας της (23-10). Με τους πρώτους πόντους του Μέικον και ένα τρίποντο του Λοτζέσκι η ΑΕΚ ξαναμπήκε στο ματς μειώνοντας σε 25-19. Με περίεργα σφυρίγματα η Ένωση έχασε την συγκέντρωση της, εκνευρίστηκε επιτρέποντας στον ΠΑΟ να ξεφύγει και πάλι με 35-26, παρόλα αυτά με ένα καλάθι από επιθετικό ριμπάουντ του Μορέιρα μείωσε και πάλι στους 6 (35-29). 4 σερί τρίποντα, 2 από κάθε ομάδα διαμόρφωσε το σκορ σε 48-37. Η Ένωση είχε κακές επιλογές στην επίθεση χάρις στην επιθετική άμυνα του ΠΑΟ ενώ και στην άμυνα δεν μπορούσε να βγάλει στοπ. Για άλλο ένα ημίχρονο έκανε 9 λάθη και πολύ αστοχία που είχαν ως αποτέλεσμα το 50-37 του ημιχρόνου.

Με 4 πόντους του Γόντικα και ένα μακρινό τρίποντο του Μέικον το σκορ έγινε 54-44 στο ξεκίνημα του 2ου ημιχρόνου. Τρίποντο του Μήτογλου για να απαντήσει ο Λοτζέσκι με 2 σερί για το 57-52 στο 26’. Ωραίο χάι-λόου από Ζήση και Μορέιρα και η ΑΕΚ μείωσε στους 5 για να δεχτεί καλάθι και φάουλ από τον Μήτογλου (63-55). Με 2 τρίποντα εκατέρωθεν και 2 βολες του Μορέιρα η ΑΕΚ μείωσε σε 66-60. Άλλο ένα τρίποντο από τον Μήτογλου σε πικ εν ποπ κατάσταση που κλείνει το σκορ του δεκαλέπτου (69-60).

Άσχημο ξεκίνημα για την ΑΕΚ που δέχτηκε 2 τρίποντα από τον Χεζόνια, ένα από τον Μήτογλου και ξαναέφυγε στο σκορ με 78-62. Με ακόμα ένα τρίποντο του Λοτζέσκι που είχε πάρει φωτιά στο 2ο ημίχρονο η ΑΕΚ μείωσε σε 78-67 στο 33’. 5/5 στα τρίποντα στην τελευταία περίοδο από τον ΠΑΟ που ξέφυγε χάρις στην κακή περιφερειακή άμυνα την ΑΕΚ (82-69). Τρίποντο του Κατσίβελη μείωσε στους 7 για την ΑΕΚ και 4 πόντοι του Γιόνας έκαναν το 86-83. Η δέχτηκε ακόμα ένα τρίποντο, το 4ο με τον ίδιο ακριβώς τρόπο από τον Μήτογλου και με 2 βολές και τρίποντο του Γουάιτ ουσιαστικά κλείδωσε την νίκη (94-83).

ΠΑΟ – ΑΕΚ 94-83

Δεκάλεπτα : 20-10, 50-37, 69-60, 94-83

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Κάτας): Παπαγιάννης 12,Παπαπέτρου 12, Χεζόνια 20, Γουάιτ 5, Σαντ-Ρος 4, Μακ , Μπρέι , Μποχωρίδης 1, Όγκαστ , Κασελάκης , Μήτογλου 23, Μπεντίλ 17.

ΑΕΚ (Αγγέλου): Μορέιρα 21,Μέικον 13, Ματσιούλις ,14  Κατσίβελης 3, Λοτζέσκι 16, Γιάνκοβιτς , Χρυσικόπουλος 3, Ζήσης 3, Γκίκας 2, Μόουζες 2.