Η ΑΕΚ ξέσκισε (92-80) τον Παναθηναϊκό και όλο το σύστημα!

Βάλε μέσα τη δεύτερη 5αδα, τους κάναμε ρεζίλι σε όλη την Ελλάδα - Με τρομερό Μέικον, η ΑΕΚ ισοπέδωσε ΠΑΟ και διαιτητές και ισοφάρισε σε 1-1

Η ΑΕΚ διέλυσε τον Παναθηναϊκό με 92-80 και ισοφάρισε 1-1 στα ημιτελικά της Basket League!

Μια τρομερή ΑΕΚ που ξεχείλιζε από πάθος και ενέργεια κέρδισε πέρα για πέρα δίκαια τον Παναθηναικό που δεν κατάλαβε τι τον βρήκε στο 2ο ημίχρονο του αγώνα. Με έναν φανταστικό Μέικον, υδραυλικό Γκίκα και κυρίαρχο Μορέιρα κάτω από τα καλάθια η Ένωση έκανε το 1-1 και πάει με άλλο αέρα στο ματς της Κυριακής. Ο Κόουτς Αγγέλου πήρε το πορτοφόλι του Κάτας και για 2ο παιχνίδι έδειξε ότι ξέρει τον τρόπο για να ρίξει στα σκοινιά τους πράσινους.

H ΑΕΚ ξεκίνησε το ματς με τους Μέικον, Λοτζέσκι Γιάνκοβιτς, Ματσιούλις, Μορέιρα και ο Παναθηναϊκός με τους ΣαντΡος, Χεζόνια, Παπαπέτρου Γουάιτ και Παπαγιάννη. Με ένα δύσκολο ντράιβ του Παπαπέτρου μπήκαν οι πρώτοι πόντοι στον αγώνα για να απαντήσει ο Λοτζέσκι με φλόουτερ για το 2-2. Με το πρώτο τρίποντο του ο Μέικον έκανε το 7-4 για να μειώσει με πολύ δύσκολο σουτ ο Παπαγιάννης σε 7-6. Καλή δημιουργία από τον Μορέιρα που έδωσε ασιστ στην γωνία για τρίποντο του Γιόνας (12-10). Με 2 βολές ισοφάρισε ο ΠΑΟ αλλά με ένα 7-0 της ΑΕΚ, προηγήθηκε για πρώτη φορά με 7 (19-12), έχοντας πολύ καλή κυκλοφορία της μπάλας και συγκέντρωση στην άμυνα της. Με 6 πόντους από Παπαγιάννη  Μπρέι και Παπαπέτρου, οι πράσινοι μείωσαν στον 1 πόντο βγάζοντας 3 καλές άμυνες (19-18). 2 σερί τρίποντα για τον Παπαπέτρου με τους παίκτες του ΠΑΟ να κάνουν ένα 12-0 σερί και να γυρίζουν το ματς, για να το κόψει ο Μέικον με γκολ-φάουλ (22-24). Μπάζερ μπίτερ από τον Παπαπέτρου που είχε ήδη βάλει 11 πόντους, τελείωσε το 1ο δεκάλεπτο με σκορ 22-26.

Με το πρώτο καλάθι του Νίκου Ζήση η ΑΕΚ μείωσε σε 24-31 καθώς ο ΠΑΟ είχε βρει ρυθμό επιθετικά και δεν μπορούσε αμυνθεί σωστά η Ένωση. Επιθετικά η ΑΕΚ κυκλοφορούσε σωστά τη μπάλα και σκόραρε ορθολογικά αλλά αμυντικά είχε χάσει την συγκέντρωση της με τον ΣαντΡος να την τιμωρεί με τρίποντο και να κάνει το 30-39 στο 15’. Κακό τετράλεπτο για την ΑΕΚ που επέτρεψε με τα λάθη της να τρέξει στον αιφνιδιασμό ο Παναθηναικός και να ξεφύγει για πρώτη φορά με 30-43. Η ΑΕΚ έμεινε άποντη για 4 λεπτά μέχρι να σπάσει το σερί ο Ζήσης με τον Ματσιούλις και να μειώσουν σε 36-45. Ο Ντάριλ Μέικον με άλλο ένα εκπληκτικό σόλο σκόραρε για να απαντήσει ο Γουάιτ και να γράψει το τελικό σκορ στο ημίχρονο, 39-47, με την ΑΕΚ να επιστρέφει γρήγορα στο ματς μετά το καταστροφικό μπλακ άουτ που έπαθε. Βέβαια τα πολλά λάθη που είχε και πάλι στο ημίχρονο είχαν αποφέρει 16 πόντους στον ΠΑΟ σκόραρε με ευκολία.

Καλό ξεκίνημα για την ΑΕΚ που με ένα 7-2 από Λοτζέσκι- Ματσιούλις και Μέικον μείωσε σε 47-49 φέρνοντας ξανά την διαφορά σε απόσταση ενός σουτ. Το παιχνίδι είχε πάρει φωτιά με τις ομάδες να σκοράρουν εκατέρωθεν και με τον Μορέιρα να βρίσκει τρόπους να σκοράρει έκανε το 50-54. Ο Γκίκας σκόραρε 4 σερί πόντους, μοίρασε για τρίποντο στον Κατσίβελη και η ΑΕΚ μετά από πάρα πολύ ώρα πέρασε μπροστά στο σκορ με 57-56. 10-0 σερί με νέο τρίποντο του Γκίκα και η ΑΕΚ προηγήθηκε με 62-58 στο 28’. Ο Παναθηναικός απάντησε με ένα γρήγορο 5-0 με Μποχωρίδη για να περάσει ξανά μπροστά η ΑΕΚ με 2 βολές του Μέικον (64-63). Με 2 βολές του Μποχωρίδη τελείωσε το 3ο δεκάλεπτο με σκορ 64-65.

Τρίποντο από τον Μέικον για να απαντήσει αμέσως ο Μπεντιλ για το 67-67. Με τον Γκίκα να κάνει απίθανα πράγματα και τον Μέικον να ευστοχεί σε τρίποντο στο αιφνιδιασμό η ΑΕΚ προηγήθηκε με 6 (74-68) πριν μειώσει ο Μπρέι στους 4. Γκολ-φάουλ από τον Μορέιρα που διαμόρφωσε το 79-73 στο 35’. Ακόμα ένα απίθανο καλάθι από τον Μέικον έφερε την ΑΕΚ στους 6 πόντους στο 37’. Τρίποντο του Ζήση και η ΑΕΚ πήρε την μεγαλύτερη διαφορά του αγώνα με 9 πόντους (84-75) στο 38’. Ο Παπαπέτρου μείωσε στους 7 με τρίποντο αλλά ο Λοτζέσκι με τρομερό τρίποντο από τα 8 μέτρα έκανε το 88-78.

ΑΕΚ – ΠΑΟ 92-80

Δεκάλεπτα: 22-26, 39-47, 64-65, 92-80

ΑΕΚ (Αγγέλου): Μορέιρα 13,Μέικον 23, Ματσιούλις 10,  Κατσίβελης 7, Λοτζέσκι 10, Γιάνκοβιτς 2, Χρυσικόπουλος 3, Ζήσης 9, Γκίκας 11, Μόουζες.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Κάτας): Παπαγιάννης 10,Παπαπέτρου 18, Χεζόνια 3, Γουάιτ 4, Σαντ-Ρος 14, Μακ , Μπρέι 9, Μποχωρίδης 5, Όγκαστ 3, Κασελάκης , Μήτογλου 11, Μπεντίλ 3.