Σας σιχαθήκαμε! -Νοθεία και αλητεία για να χάσει η ΑΕΚ (78-72) από τον ΠΑΟ

Η παράγκα του Παναθηναϊκού στα χειρότερα της οδήγησε την ΑΕΚ σε ήττα στον πρώτο ημιτελικό, με αλήτικα σφυρίγματα

Η ΑΕΚ ήταν αυτή που όλοι περίμεναν κόντρα στον Παναθηναϊκό, κόντραρε το παιχνίδι αλλά δεν έπαιζε κόντρα σε πέντε, αλλά κόντρα σε οκτώ.

Μια καταπληκτική ΑΕΚ βρέθηκε σήμερα στο παρκέ του ΟΑΚΑ, άψογα στημένη και διαβασμένη από τον προπονητή της, αλλά δεν κατάφερε να παίξει απέναντι σε 8 παίκτες. Οι διαιτητές σφυρώντας με εντελώς διαφορετικά κριτήρια χρέωναν την ΑΕΚ συνεχώς με φάουλ όποτε πλησίαζε στο σκορ. Είναι χαρακτηριστικό ότι σε μας 78 πόντων τα φάουλ ήταν 19-31 και οι βολές 37-17(!!). Παρόλα αυτά η Ένωση ήταν μέσα στο παιχνίδι μέχρι το τέλος και αν ευστοχούσε ο Ματσιούλις στο τρίποντο θα είχε άλλη εξέλιξη το ματς. Κορυφαίοι για την ΑΕΚ ήταν οι Μέικον, Ματσιούλις με 14 και 10 πόντους αλλά τα πολλά λάθη της ομάδας (17) αλλά και η εχθρική διαιτησία έγειραν την πλάστιγγα για τους Πράσινους.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε το ματς με Κατσίβελη, Μέικον, Ματσιούλις, Γιάνκοβιτς και Μορέιρα ενώ ο Παναθηναικός με μια πολύ ψηλή πεντάδα με τους ΣαντΡος, Χεζόνια, Παπαπέτρου, Γουάιτ και Παπαγιάννη. Με 2 βολές του Ματσιούλις και καλάθι και φάουλ του Χεζόνια μπήκαν οι πρώτοι πόντοι της αναμέτρησης (3-2). Οι άμυνες κυριάρχησαν στα πρώτα λεπτά με τις 2 ομάδες να έχουν πετύχει μόλις 7 πόντους σε 4 λεπτά αγώνα (3-4). Ο ΠΑΟ έδινε το τρίποντο στον Κατσίβελη και αυτός τους τιμώρησε με 2/2 τρίποντα για να απαντήσει άμεσα ο Παπαπέτρου για το 10-12 στο 7’. Ο Παναθηναϊκός σκοράροντας κυρίως με βολές πέρασε μπροστά με 15-14 που ήταν και το τελικό σκορ του δεκαλέπτου.

Ο Γκίκας με pull-up πέτυχε το πρώτο καλάθι της δεύτερης περιόδου με τον Μήτογλου να απαντάει και να γράφει το 17-16. Με ένα εκπληκτικό σόλο του Μέικον που πέτυχε το πρώτο του καλάθι στον αγώνα το σκορ έγινε 17-22 για να ισοφαρίσει ο ΣαντΡος με σουτ και 3 βολές σε 22-22. Παρόλο που η ΑΕΚ στεκόταν πολύ καλά αμυντικά τα πολλά λάθη στην επίθεση δεν της επέτρεψαν να πάρει διαφορά ενώ ο ΠΑΟ συνέχιζε να σκοράρει από βολές (26-22). Με 2 βολές ο Μέικον διέκοψε το 9-0 σερί του Παναθηναϊκού κάνοντας το 26-24 στο 15’. Ο Κατσίβελης με το 3ο του τρίποντο ξαναέβαλε την ΑΕΚ μπροστά στο σκορ και ο Ζήσης με 2 βολές έκανε το 28-31. Με το δέκατο λάθος της ΑΕΚ ο Παπαγιάννης έκανε το 34-33 στο 18’. Δεύτερο συνεχόμενο λάθος του Μέικον που οδηγεί σε τρίποντο του Μποχωρίδη με τους πράσινους να ξεφεύγουν στο σκορ με 45-35 μετά από συνεχόμενες βολές. Στα 4 δευτερόλεπτα ο Μέικον με ένα απίστευτο τρίποντο ολοκλήρωσε το ημίχρονο με το σκορ στο 45-38. Αξιοσημείωτο ότι ο Παναθηναϊκός είχε προλάβει να σουτάρει ήδη 22 βολές σε ένα ημίχρονο, τις διπλάσιες από την ΑΕΚ (11).

Με καλάθι στον αιφνιδιασμό από τον Μορέιρα και τρίποντο από τον ΣαντΡος ξεκίνησε το 2ο ημίχρονο (50-40). Με τρίποντο του Λίνου και γκολ φάουλ του Μορέιρα η ΑΕΚ μείωσε στους 5 (50-45).Παπαπέτρου γκολ φάουλ ανέβασε την διαφορά στους 8 (55-47). Με τον Λίνο να έχει πάρει φωτιά στο 3ο δεκάλεπτο και να έχει σκοράρει 8 πόντους με 2 τρίποντα η ΑΕΚ μείωσε και άλλο σε 55-52. Η Ένωση για άλλη μια φορά έχασε την συγκέντρωση της και δέχτηκε ένα σερί 7-0 για να το σταματήσει ο Μέικον με καλάθι και φάουλ (62-55). Με 2 βολές του Γιόνας το δεκάλεπτο έκλεισε με την ΑΕΚ να είναι κοντα στο σκορ (62-57).

Ο Κατσίβελης πίεσε και έκλεψε την μπάλα δίνοντας ασιστ για εντυπωσιακό κάρφωμα του Γόντικα που μείωσε στους 3 (62-59). Mε 3 ακόμα βολές του ΠΑΟ μετά από λανθασμένο φάουλ και τεχνική ποινή στον πάγκο της ΑΕΚ το σκορ ξέφυγε και πάλι (70-64). Ο Χεζόνια που είναι ασταμάτητος όταν πατάει στην ρακέτα έκανε το 72-66. Με 4-0 σερί από Ζήση και Μέικον η ΑΕΚ μείωσε στους 3 πόντους αλλά ο ΣαντΡος με καλάθι και φάουλ πήγε ξανά στους 6 (76-70). Η ΑΕΚ μειώνει ξανά με τον Χρυσικόπουλο σε 76-72 που χάνει την ευκαιρία στον αιφνιδιασμό να φέρει την Ένωση σε απόσταση βολής. Ο Γιόνας Ματσιούλις αστόχησε απελπιστικά σε τρίποντο και ο Γουάιτ με κάρφωμα έκανε το 78-72 και έδωσε ανάσα στον ΠΑΟ που κλείδωσε το ματς και έκανε το 1-0.

Παναθηναϊκός – ΑΕΚ 78-72

Δεκάλεπτα: 15-14, 45-38, 62-57, 78-72

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Κάτας): Παπαγιάννης 7,Παπαπέτρου 16, Χεζόνια 14, Γουάιτ 2, Σαντ-Ρος 18, Μακ , Μπρέι 2, Μποχωρίδης 8, Όγκαστ 2, Κασελάκης , Μήτογλου 8, Μπεντίλ

ΑΕΚ (Αγγέλου): Μορέιρα 8,Μέικον 14, Ματσιούλις 10,  Κατσίβελης 9, Λοτζέσκι, Γιάνκοβιτς , Χρυσικόπουλος 10, Ζήσης 11, Γκίκας 5, Μόουζες 1.