Η ΑΕΚ στην 4αδα με σούπερ Γκίκα-Μέικον, άνετη νίκη (87-81) κόντρα στον ΠΑΟΚ!

Εκπληκτική εμφάνιση από τον Γκίκα, μεγάλη κλάση ο Μέικον, οδήγησαν την ΑΕΚ στο 2-1 και την πρόκριση στα ημιτελικά

Η ΑΕΚ κέρδισε τον ΠΑΟΚ με 87-81 στο κλειστό του ΟΑΚΑ και προκρίθηκε στα ημιτελικά.

Η ΑΕΚ σε ένα ματς που έδειχνε ότι θα το καθαρίσει εύκολα από το πρώτο ημίχρονο, τελικά το έκανε ντέρμπι στο τέλος αλλά κράτησε το προβάδισμα και πέρασε στην επόμενη φάση. Κορυφαίοι για την ΑΕΚ ο Μέικον με τον Νίκο Γκίκα που σκόραραν όποτε χρειάστηκε για την ΑΕΚ και δεν επέτρεψαν στον ΠΑΟΚ να ισοφαρίσει.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε το παιχνίδι με πεντάδα Κατσίβελη, Μέικον, Λοτζέσκι, Ματσιούλις και Μορέιρα ενώ ο ΠΑΟΚ με Γκρίφιν, Λαβ, Τέρνερ Μαργαρίτη και Κακλαμανάκη. Οι 2 ομάδες ήταν εύστοχες στις πρώτες τους προσπάθειες με τον ΠΑΟΚ να προηγείται με 4-5 με τρίποντο του Τέρνερ. Η ΑΕΚ προσπάθησε να βάλει την μπάλα κοντά στο καλάθι για να εκμεταλλευτεί τον Μορέιρα που έκανε το 7-5. Με τον Μέικον να μοιράζει πολύ σωστά την μπάλα και τον Ματσιούλις να ευστοχεί για τρεις, η ΑΕΚ προηγήθηκε για πρώτη φορά με 5 πόντους με 12-7 στο 5’. Με ακόμα μια ασιστ του Μέικον ο Μορέιρα διαμόρφωσε το σκορ στο 16-12 για να κάνει το 17-12 ο Λίνος με μία βολή. Ο Νίκος Γκίκας με το που μπήκε στο γήπεδο χτύπησε την αδυναμία του ΠΑΟΚ στην πικ εν ρολ άμυνα και έκανε το 22-15 στο 9’. Με άλλο ένα δύσκολο καλάθι του Γκίκα και 2 βολές του Ζήση η Ένωση απάντησε στις βολές του ΠΑΟΚ και έκλεισε το δεκάλεπτο με 26-20.

Με εύστοχο σουτ του Ζήση άρχισε το 2ο δεκάλεπτο και με δίποντο του Ματσιούλις η ΑΕΚ δημιούργησε την μεγαλύτερη διαφορά του αγώνα (30-20). Κλέψιμο και καλάθι από από τον Γκρίφιν που σταμάτησε το 7-0 σερί της ΑΕΚ και έκανε το σκορ 33-22. 4 σερί πόντοι από τον Κατσίβελη και η διαφορά όλο και μεγάλωνε με την ΑΕΚ να έχει κυριαρχήσει στο γήπεδο και να ελέγχει ξεκάθαρα τον ρυθμό (41-27). Με εξαιρετική άμυνα η ΑΕΚ και σωστές επιλογές στην επίθεση έκλεισε το ημίχρονο με τρίποντο του Ματσιούλις και το σκορ στο 49-29 που είναι η μεγαλύτερη διαφορά που υπήρξε στο πρώτο ημίχρονο.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με ένα γρήγορο 5-0 του ΠΑΟΚ με καλάθι του Γκρίφιν και τρίποντο του Μπιτς για να μειώσει το σκορ σε 49-34, με την ομάδα της Θεσσαλονίκης να μπαίνει δυνατά στο ματς. Καλάθι και φάουλ του Λίνου που πέτυχε τους πρώτους πόντους της ΑΕΚ στο 3ο δεκάλεπτο (52-34). Έξι σερί πόντοι του Μέικον έκαναν το 58-40 και η ΑΕΚ διατηρούσε εύκολα το προβάδισμα παρόλο που ο Λαβ είχε πάρει μπροστά και σκόραρε μόνο εκείνος για τον ΠΑΟΚ. Οι Θεσσαλονικείς έπαιζαν πιο δυνατά στην άμυνα κόβοντας τον ρυθμό της ΑΕΚ και αποτέλεσμα να μειώσουν σε 58-44 με λέι-απ του Κακλαμανάκη. Με τρίποντο του Λίνου και δύο βολές του Γιάνκοβιτς η διαφορά ξαναπήγε στους 17 (65-48) στο 29’.Ο Μαργαρίτης απάντησε με γωνιαίο τρίποντο και ο Κονατέ με 2 βολές μείωσε σε 65-52. Με καλάθι του Γκρίφιν ο ΠΑΟΚ έριξε την διαφορά στους 10 αλλά ένα πολύ κρίσιμο τρίποντο ψυχολογίας του Γκίκα στην λήξη του δεκαλέπτου έγραψε το 68-55.

Με δίποντο του Ματσιούλις και τρίποντο του Γκρίφιν ξεκίνησε το τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα με το σκορ στο 70-58. Τρομερό τρίποντο του Γκίκα στον αιφνιδιασμό πήγε ξανά την διαφορά στους 14 (76-62). Το ματς είχε γίνει αρκετά σκληρό με τον ΠΑΟΚ να προσπαθεί να ξαναμπεί στο παιχνίδι αλλά κάθε φορά την ΑΕΚ να έχει απάντηση και να διατηρεί την διαφορά πάνω από τους 10 πόντους. Με 2 τρίποντες βόμβες του Καμπερίδη ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 78-72 για να απαντήσει ο Γκίκας με κρύο αίμα και να κάνει το 81-72. Καλάθι του Κακλαμανάκη και πλέον ο ΠΑΟΚ είχε φτάσει σε απόσταση 2 κατοχών (81-75). Ο Ζήσης ευστόχησε στο τέλος του χρόνου της επίθεσης αλλά στην επόμενη φάση ο Γκρίφιν του πήρε την μπάλα μέσα από τα χέρια και έκανε το 83-79 με 40 δεύτερα στο ρολόι. Οι τελευταίες φάσεις δεν ήταν για καρδιακούς με τον Λαβ να ξανακλέβει να τον κόβει ο Μέικον και να παίρνει τεχνική ποινή ο Λυκογιάννης για διαμαρτυρία. Ο Μέικον ευστόχησε τις βολές και έκανε το 85-79 για να απαντήσει και ο Καμπερίδης με άλλες δύο, με τις 2 ομάδες να πηγαίνουν στην ρουλέτα των βολών. Ο Μέικον ήταν απόλυτα εύστοχος και έτσι η ΑΕΚ κέρδισε με 87-81 και πέρασε στην επόμενη φάση.

ΑΕΚ – ΠΑΟΚ 87-81

Δεκάλεπτα: 26-20, 49-29, 68-55, 87-81

ΑΕΚ (Αγγέλου): Μορέιρα 7, Μέικον 19, Μαυροειδής, Ματσιούλις 12, Γιάνκοβιτς 2, Κατσίβελης 4, Χρυσικόπουλος 9, Ζήσης 7, Γόντικας, Γκίκας 14, Λοτζέσκι 6, Μόουζες 7.

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Μπιτς 5, Κονατέ 5, Λαβ 13, Γκρίφιν 18, Τσαλμπούρης 6, Μαργαρίτης 3, Κακλαμανάκης 12, Ιατρίδης, Καμπερίδης 8, Παπαντωνίου, Κάρτερ 3, Τέρνερ 8.