Μία... απογοήτευση η ΑΕΚ, έκανε δώρο το ματς στον ΠΑΟΚ (81-73) και πάει σε 3ο τελικό!

Κάκιστη εμφάνιση από την ΑΕΚ στη Θεσσαλονίκη, έχασε παιχνίδι που ήταν στα μέτρα της και πάει σε τρίτο ματς ροντέο

Η ΑΕΚ ηττήθηκε στη Πυλαία από τον ΠΑΟΚ με 81-73 και πάει πλέον για τρίτο ματς στα πλέι οφ της Basket League.

Ήττα με κάτω τα χέρια από την ΑΕΚ που είχε μια πάρα πολύ κακή εικόνα στο ματς. Δεν θα μπορούσε να ζητήσει κάτι παραπάνω από αυτό το παιχνίδι έχοντας μόνο τον Μορέιρα ουσιαστικά για διακριθέντα και κάνοντας 19 λάθη που απέφεραν στον ΠΑΟΚ 29 πόντους. Η περιφερειακή άμυνα για άλλο ένα ματς ήταν απούσα με τους Θεσσαλονικείς να σκοράρουν 13 τρίποντα με αρκετούς παίκτες. Πλέον όλα θα κριθούν στο 3ο ματς του ΟΑΚΑ το Σάββατο στις 17:00.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε με βασική πεντάδα-έκπληξη με τους Ζήση, Γκίκα, Λοτζέσκι, Χρυσικόπουλο και Μορέιρα, ενώ ο ΠΑΟΚ με Γκρίφιν, Λαβ, Κάρτερ, Μαργαρίτη και Κακλαμανάκη.

Καλό ξεκίνημα για την ΑΕΚ που με τρίποντο του Λοτζέσκι και ένα γκολ-φάουλ του Λίνου προηγήθηκε νωρίς με 5-8. Δεύτερο τρίποντο για τον ΠΑΟΚ πολύ νωρίς με τον Λαβ για να απαντήσει ο Γκίκας με σουτ για το 8-10. Η ΑΕΚ είχε πρόβλημα στο ξεκίνημα με το μαρκάρισμα του Λαβ που σούταρε σχεδόν ανενόχλητος από της περιφέρεια και γενικά με την περιφερειακή άμυνα. Με ένα τρίποντο του Λίνου η ΑΕΚ πήρε για πρώτη φορά διαφορά 4 πόντων (11-15) στο 6ο λεπτό. Με τον Γιανίκ Μορέιρα να κυριαρχεί στις 2 ρακέτες, η Ένωση έκανε το 13-16. Με τον ρυθμό να ανοίγει και οι ομάδες να σκοράρουν συνεχώς, ο ΠΑΟΚ κατάφερε με 3 σερί σουτ τριών πόντων να περάσει μπροστά και να κλείσει το δεκάλεπτο με 26-22.

Με ένα τρίποντο του Μέικον και τον Παπαντωνίου να ευστοχεί σε μια προσευχή ξεκίνησε το 2ο δεκάλεπτο με το σκορ στο 28-25. Η ΑΕΚ σε μόλις 13 λεπτά είχε κάνει 9 λάθη δίνοντας ευκαιρίες στον ΠΑΟΚ να τρέξει στο γήπεδο για εύκολους πόντους. Με την Ένωση να έχει κολλήσει επιθετικά ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε για πρώτη φορά με 5 (30-25). Ο Μέικον δημιουργούσε εξαιρετικά στην επίθεση αλλά τα πολλά λάθη δεν επέτρεπαν να πάρει προβάδισμα χάνοντας αρκετές επιθέσεις με το σκορ στο 32-32. Με τον Κάρτερ να πετυχαίνει ένα ακόμα τρίποντο ο ΠΑΟΚ κρατούσε το προβάδισμα με 6 πόντους (40-34) στο τέλος του ημιχρόνου. Το βασικό πρόβλημα που είχε στο πρώτο ημίχρονο η ΑΕΚ ήταν τα λάθη (14) που είχαν δώσει 22 εύκολους πόντους στον ΠΑΟΚ.

Δεν πίεσε στο 2ο ημίχρονο

Mε 4 πόντους της ΑΕΚ και ένα τρίποντο του Γκρίφιν σε μόλις 1 λεπτό ξεκίνησε το 2ο ημίχρονο (43-38). Με 4 σερί πόντους του Λοτζέσκι και ένα λέι-απ του Λίνου η ΑΕΚ μάζεψε στους 2 πόντους την διαφορά. Η ΑΕΚ κατάφερε να κάνει ήρωα τον Παπαντωνίου που πέτυχε 7 σερί πόντους για το 52-45 για τον ΠΑΟΚ που συνέχιζε να έχει το προβάδισμα και να ελέγχει το ματς. Οι κιτρινόμαυροι κατάφεραν να βγάλουν κάποιες άμυνες και με 2 βολές του Ζήση μείωσαν σε 56-53 στο 28’. Mε τον Λαβ να είναι ασταμάτητος και να ταλαιπωρεί την άμυνα της τελείωσε το 3ο δεκάλεπτο με 60-55.

Ο Μέικον μείωσε σε 60-57 για να αρχίσει το τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα για να απαντήσει ο Μπίτς και να φέρει την διαφορά στους 6. Ο Κατσίβελης με γωνιαίο τρίποντο μείωσε σε 64-60 αλλά ακόμα μερικά συνεχόμενα λάθη έδωσαν την ευκαιρία στον ΠΑΟΚ να τρέξει στο τρανζίσιον και να πάρει διαφορά 8 πόντων (68-60). Με τρίποντο του Γκρίφιν και άλλο ένα του Μπιτς, η διαφορά έφτασε την μεγαλύτερη τιμή της, τους 10 πόντους (74-64) και την άμυνα της ΑΕΚ να αδυνατεί να σταματήσει την περιφέρεια του ΠΑΟΚ. Ο Κατσίβελης προσπάθησε να ξαναβάλει την ΑΕΚ στο παιχνίδι με 5 σερί πόντους αλλά ο ΠΑΟΚ έκανε απλά συντήρηση της διαφοράς που κυμαινόταν στους 8-10 πόντους στα τελευταία λεπτά του αγώνα. Με βολές εκατέρωθεν, το τελικό σκορ έγινε 81-73 με τις 2 ομάδες να οδηγούνται σε 3ο παιχνίδι στο ΟΑΚΑ.

ΠΑΟΚ-ΑΕΚ 81-73

Δεκάλεπτα: 26-22, 40-34, 60-55, 81-73

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Μπιτς 6, Κονατέ 1, Λαβ 16, Γκρίφιν 13, Τσαλμπούρης 11, Μαργαρίτης, Κακλαμανάκης 11, Ιατρίδης, Καμπερίδης 3, Παπαντωνίου 9, Κάρτερ 8, Τέρνερ 3.

ΑΕΚ (Αγγέλου): Μορέιρα 19, Μέικον 11, Ματσιούλις 2, Γιάνκοβιτς , Κατσίβελης 12, Χρυσικόπουλος 8, Ζήσης 3, Γόντικας, Γκίκας 7, Λοτζέσκι 9, Μόουζες 2.