Ντόρτμουντ-Χόλσταϊν Κίελ 5-0: Στον τελικό με άνεση οι Βεστφαλοί (VIDEO)

Θέση στον τελικό του Κυπέλλου Γερμανίας έκλεισε η Ντόρτμουντ, με τους Βεστφαλούς να διαλύουν με 5-0 εντός έδρας την έκπληξη του θεσμού Χόλσταϊν Κίελ σε νοκ-άουτ ματς και πλέον θα τα δώσει όλα κόντρα στη Λειψία για το τρόπαιο!

Η ομάδα του Έντιν Τέρζιτς δεν συνάντησε καμία αντίσταση, καθαρίζοντας το παιχνίδι από πρώτο ημίχρονο. Πιο συγκεκριμένα, ο Ρέινα χτύπησε δύο φορές μέσα σε έξι λεπτά (16’,22’), ενώ στο 26’ ο Ρόις «κλείδωσε» την πρόκριση.

Η Ντόρτμουντ δεν σταμάτησε να πιέζει, με τους Αζάρ (32’) και Μπέλινγχαμ (41’) να διαμορφώνουν το τελικό 5-0. Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να μην δεχτούν άλλο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο, με την «παραμυθένια» ιστορία τους να διακόπτεται άγρια στην Βεστφαλία.