Ηττα για την ΑΕΚ με... κάτω τα χέρια από τον ΠΑΟ

Η ΑΕΚ ανήμπορη να αντιδράσει έχασε με 95-104 άνετα από τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ

Η ΑΕΚ έχασε με κάτω τα χέρια από τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ με 95-104.

Η ΑΕΚ στο πρώτο επίσημο παιχνίδι του Βαγγέλη Αγγέλου προσπάθησε όσο μπορούσε να αντισταθεί στον Παναθηναϊκό, αλλά ο γρήγορος ρυθμός του αγώνα δεν την βοήθησε αφού ναι μεν σκόραρε πολύ αλλά δέχτηκε και πολλούς πόντους στην άμυνα της και έτσι έχασε φυσιολογικά με 95-104 . Ο κόουτς Αγγέλου δοκίμασε κάποια καινούργια πράγματα που θα του φανούν χρήσιμα για την συνέχεια αλλά σίγουρα η ΑΕΚ χρειάζεται σημαντική βελτίωση στην άμυνα.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε με τους Ζήση, Μέικον, Λοτζέσκι, Ματσιούλις και Μόουζες ενώ ο ΠΑΟ με τους ΣαντΡος, Παπαπέτρου, Μποχωρίδη, Γουάιτ, Παπαγιάννη. Η Ένωση ξεκίνησε με εύστοχο σουτ του Λοτζέσκι και με 2 βολές του Μέικον έκανε το 4-1 σε ένα αρκετά μουδιασμένο ξεκίνημα για τις 2 ομάδες. Με ένα σουτ του Μέικον και ένα καλάθι και φάουλ του Παπαγιάννη ο Παναθηναϊκός πέρασε μπροστά (6-7). Με σερί πόντους του Παπαπέτρου οι πράσινοι πέρασαν για πρώτη φορά με 11 πόντους (6-17) κάνοντας ένα σερί 13-0 στο 7’. Η Ένωση χτυπώντας μέσα στο καλάθι με Χρυσικόπουλο και Μαυροειδή κατάφερε να μειώσει αλλά στην άμυνα δεν μπορούσε να σταματήσει την περιφέρεια των πρασίνων που είχε ήδη σκοράρει 5 τρίποντα για το 17-24. Με ένα τρίποντο του Γκίκα και 2 βολές του Χεζόνια το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 20-28.

Με 4 πόντους από τους Γκίκα και Χρυσικόπουλο η ΑΕΚ μείωσε σε 24-28 αλλά ο Μακ με εύκολο ντράιβ σκόραρε για το 24-30. Ο Ματσιούλις έβαλε χαμηλά τον Κασελάκη και σκόραρε κερδίζοντας και το φάουλ μειώνοντας ακόμα περισσότερο (27-30). Με τον Χεζόνια σε πολύ καλή ημέρα ο ΠΑΟ έκανε το 27-35 για να απαντήσει αμέσως ο Λίνος κάνοντας το 29-35 στο 15’. Με τον Χεζόνια να είναι άλυτο πρόβλημα για την άμυνα της ΑΕΚ, ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 9 πόντους (29-38) στο 17΄. Με τρίποντα του Γιάνκοβιτς-Γκίκα και 2 βολές του Παπαγιάννη το σκορ έγινε 36-44 με την ΑΕΚ να μην μπορεί να βγάλει άμυνες και να μειώσει.  Με ακόμα ένα τρίποντο του Γκίκα που είναι ο καλύτερος παίκτης της ΑΕΚ  στο πρώτο μέρος και άλλο ένα του Μέικον το ημίχρονο έκλεισε με 44-50.

Με συνεχόμενα καλάθια και από τις 2 ομάδες ξεκίνησε το 2ο ημίχρονο με τις άμυνες να είναι κάπως χαλαρές και το σκορ 51-57. Με τον Μέικον να παίρνει μπρος και να σκοράρει συνεχόμενους πόντους η ΑΕΚ προσπάθησε να μειώσει αλλά αμυντικά δεν μπορούσε να ακολουθήσει με αποτέλεσμα το παιχνίδι να είναι μία σου και μία μου, με το σκορ στο 54-64 στο 25’. Το ματς συνέχισε να είναι ροντέο με τις δυο ομάδες να μην δίνουν μεγάλη σημασία στις άμυνες. Με καλάθι και φάουλ του Μόουζες μετά από φανταστική πάσα του Γκίκα το σκορ έγινε 66-76. Ο γρήγορος ρυθμός φυσικά δεν ευνοούσε την ΑΕΚ που λογικό ήταν να μην μπορεί να ακολουθήσει τον ΠΑΟ στο σκοράρισμα με το σκορ να γίνεται 66-82 στο 29’. Σε ένα 3ο δεκάλεπτο που οι άμυνες ήταν απούσες το σκορ έκλεισε στους 16 πόντους (70-86) διαφορά, με σκορ δεκαλέπτου 26-36.

Με άλλους 3 πόντους του Χεζόνια ξεκίνησε ο ΠΑΟ το 4ο δεκάλεπτο για να απαντήσει ο Γκίκας (72-92). Με 4 πόντους του Ματσιούλις η Ένωση μείωσε σε 80-94 αλλά αμυντικά και πάλι δεν μπορούσε να σταματήσει τον ΠΑΟ. Με ένα καλό σερί η ΑΕΚ μείωσε μετά από πολύ ώρα στους 10 (86-96) αρνούμενη να παραδοθεί αλλά ο ΠΑΟ αντέδρασε με τον Μακ που πέτυχε 5 σερί πόντους και καθάρισε την υπόθεση νίκη (90-101). Με ένα τρίποντο του Μέικον γράφτηκε το τελικό σκορ 95-104.

ΑΕΚ – ΠΑΟ: 95-104

Δεκάλεπτα: 20-28, 44-50, 70-86, 95-104

ΑΕΚ (Αγγέλου): Μέικον 19, Ματσιούλις 7, Γιάνκοβιτς 10, Κατσίβελης 7, Χρυσικόπουλος 12, Ζήσης 2, Γόντικας 2, Γκίκας 18, Μωραίτης, Μαυροειδής 2, Λοτζέσκι 9, Μόουζες 7.

Παναθηναϊκός (Kάτας): Μακ 11, Παπαγιάννης 13, Μποχωρίδης 6, Όγκαστ, Παπαπέτρου 17, Χεζόνια 22, Δίπλαρος, Κασελάκης 9, Γουάιτ 5, Μήτογλου 3, Μπεντίλ , ΣαντΡος 4.