Άθλος της Ανόρθωσης-Νίκησε με 26-24 την Ίσταντς και βλέπει τελικό!

Μεγάλη νίκη της Ανόρθωσης στον πρώτο ημιτελικό

Aλλη μια χρυσή σελίδα στην ιστορία της έγραψε η Ανόρθωση, που συνεχίζει την ονειρεύεται τον τελικό του EHF European Cup.

Η ομάδα της Αμμοχώστου υπέταξε στο «Σωτήρειο Αθλητικό Κέντρο Ανόρθωσης Αμμοχώστου» τη Σουηδική Ystads με 26-24 και απέκτησε μικρό μεν, σημαντικό δε προβάδισμα πρόκρισης στον τελικό που θα διεξαχθεί στις 15 Μαΐου. Ήταν η έβδομη φετινή ευρωπαϊκή νίκη για την ομάδα του Γιώργου Ζαραβίνα, σε συνολο εννιά αγώνων.

Καραμπουρνιώτης με επτά γκολ, Κρητικός με έξι και Χρίστος Αργυρού με πέντε έσυραν το χορό για την ομάδα του Γιώργου Ζαραβίνα, που προηγήθηκαν 13-12 στο ημίχρονο. Οι γηπεδούχοι διατήρησαν προβάδισμα 1-2 γκολ στο α’ ημίχρονο, όμως βρέθηκαν να χάνουν 11-12, για να το γυρίσουν σε 13-12.

Στο β’ ημίχρονο η Sabbianco Ανόρθωση προηγήθηκε 16-12 με συνολικό σερί 5-0. Έχτισε διαφορά έως και 5 γκολ (21-16) όμως οι έμπειροι Σουηδοί μείωσαν. Θα μπορούσε να κερδίσει με τρία γκολ καθώς προηγήθηκε 25-22 και 26-23 για να δεχτεί γκολ στην τελευταία επίθεση.

Sabbianco Ανόρθωση (Γ. Ζαραβίνας): Κοτανίδης (τ), Καραμπουρνιώτης 7, Κρητικός 6, Ασβεστάς 2, Μωραΐτης 2, Κάνδυλας 1, Χρ. Αργυρού 5, Ι. Αργυρού 1, Τότος 1, Ολιβέιρα 1, Κεσίδης, Φωτίου, Μπάρμπας, Μιμίκος, Ιωάννου, Χριστοδούλου