ΑΕΚ: Επίδειξη δύναμης για την ΑΕΚ- Συνέτριψε με 32-22 τον Ιωνικό Νέας Φιλαδέλφειας

Η ΑΕΚ έκανε το καθήκον της κερδίζοντας με 32-22 τον Ιωνικό Ν.Φ και πλέον στρέφει την προσοχή της στην Ευρώπη

Η ΑΕΚ επέστρεψε στα νικηφόρα αποτελέσματα, κλείνοντας με τον καλύτερο τρόπο την παρένθεση στη Νέα Κίο, επικρατώντας του Ιωνικού Νέας Φιλαδέλφειας με 32-22 στην αίθουσα «Γ. Κασιμάτης» για την 11η αγωνιστική της Handball Premier.

Η ομάδα του Δημήτρη Δημητρούλια πραγματοποίησε επιβλητική εμφάνιση, έφτασε σε μια άνετη νίκη και πλέον στρέφει αποκλειστικά την προσοχή της στον πρώτο ημιτελικό με την Γκορένιε για το EHF CUP.  Το παιχνίδι λειτούργησε περισσότερο σαν πρόβα τζενεράλε για την ΑΕΚ με τον προπονητή να κάνει αρκετές δοκιμές σε πρόσωπα και συστήματα.

Η εξέλιξη του αγώνα

Σε ότι αφορά το καθαρά αγωνιστικό κομμάτι στο πρώτο ημίχρονο ο Ιωνικός προηγήθηκε με 2-0 αλλά ήταν και η τελευταία φορά που είχε το προβάδισμα στο σκορ. Με πολύ καλή άμυνα και εξαιρετικά τρεξίματα μέσα στο γήπεδο η «Ένωση»  με ένα σερί 4-0 πήρε το προβάδισμα και φρόντισε όσο περνούσε η ώρα να διευρύνει την διαφορά της. Βρίσκοντας δίχτυα από την περιφέρεια αλλά και από τα εξτρέμ η «Ένωση» έκανε γρήγορα το 6-3 με τον Κεδέρη ενώ ο Τζηράς ανέβασε την διαφορά σε 8-4 με την συμπλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου. Ακολούθησε ένα ακόμη παραγωγικό πεντάλεπτο για τους «κιτρινόμαυρους» που με την πίεση τους ανάγκασαν τους φιλοξενούμενους να κάνουν πολλά λάθη. Έτσι ο Κεδέρης σε κενή εστία έκανε το 12-4 ενώ στο 20′ το σκορ ήταν 14-6 υπέρ της ΑΕΚ. Ο Ιωνικός προσπάθησε να «ψαλιδίσει» την διαφορά και με τρία σερί τέρματα μείωσε σε 15-9 αλλά η «Ένωση» με δύο γκολ των Τζηρά και Καλόμοιρου πήγε στα αποδυτήρια προπορευόμενη με 17-10.

Απόλυτο «αφεντικό»

Η ΑΕΚ μπήκε πολύ συγκεντρωμένη και στο δεύτερο ημίχρονο  και με τρία σερί τέρματα των Καλόμοιρου και δύο του Αραμπατζή ανέβασε κι άλλο την διαφορά φτάνοντας (20-10). Ήταν ξεκάθαρο πως το παιχνίδι αποτελούσε πλέον προπόνηση για την ΑΕΚ που ήθελε να βγάλει στο γήπεδο αυτά που είχε ζητήσει ο προπονητής όσον αφορά την άμυνα και την αλληλοκάλυψη μέσα στο γήπεδο. Στο 40′ οι «κιτρινόμαυροι» ήταν μπροστά με 23-15 και πάλι έδειχναν να διατηρούν την διαφορά στο +10 (27-17) και 28-18 στο 50′. Τα τελευταία δέκα λεπτά ήταν περισσότερο διαδικαστικά με τους παίκτες της ΑΕΚ να κάνουν και συντήρηση δυνάμεων. Το τελικό 32-22 ήρθε απόλυτα φυσιολογικά για την «Ένωση» που πήρε την 8η νίκη της στο πρωτάθλημα.

AEK – IΩΝΙΚΟΣ Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑΣ 32-22

Τα πεντάλεπτα: 4-2, 8-4, 12-5, 14-6, 15-9, 17-10 (ημίχρονο), 21-12, 23-15, 26-15, 28-18, 30-19, 32-22

ΑΕΚ: Μπάουερ, Αραμπατζής 4, Γιάντσα 1, Τζηράς 7, Δομπρής, Νικολαΐδης, Κοσάνοβιτς, Μυλωνάς 2, Στάθης 1, Φλορίδο 1, Κοτσιώνης, Νούιτς 3, Αραπακόπουλος 3, Καλόμοιρος 3, Μπουνέτα 3, Κεδέρης 4

ΙΩΝΙΚΟΣ Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑΣ: Τσακνής, Παπανικολάου 4, Αϊβαλιώτης 6, Αργυράκης 1, Ζαχάρης, Μπραουδάκης, Συγγάρης, Αποστολίδης, Βασιλείου-Τσάφος 1, Τσακουλής 1, Σιάτρας, Μπούτος, Καραμασιώτης, Μαντζόπουλος, Λιόλιος 3, Γιόσμου 5

Διαιτητές: Κινατζίδης – Φωτακίδης, Δίλεπτα: 5-3, Πέναλτι: 2/2-2/2