Απαράδεκτη ΑΕΚ, έχασε από τον Κολοσσό (79-72) στη Ρόδο με θλιβερή εμφάνιση!

Εικόνες από το Κολοσσός Ρόδου-ΑΕΚ

Τραγική η εικόνα της ΑΕΚ στη Ρόδο, έκανε ακατανόητα κακό παιχνίδι και βάζει μπουρλότο στη χρονιά της

Η ΑΕΚ ηττήθηκε από τον Κολοσσό Ρόδου με 79-72 και βάζει μπουρλότο στη χρονιά της!

Οδυνηρή ήττα για την ΑΕΚ που έχασε από τον Κολοσσό και πλέον αποχαιρετάει και την 3η θέση της βαθμολογίας. Με ένα πολύ κακό πρώτο ημίχρονο, αναγκάστηκε να κυνηγάει στο σκορ, μπόρεσε να ισοφαρίσει αλλά στην συνέχεια δεν είχε καλές επιλογές απέναντι στην δυνατή άμυνα του Κολοσσού και έχασε με 79-72.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε το ματς με πεντάδα Γκίκα, Λάνγκφορντ, Γιάνκοβιτς, Ματσιούλις και Μορέιρα. Πολύ απρόσεκτα ξεκίνησε το παιχνίδι η ΑΕΚ με 2 λάθη στην επίθεση της και με 7 πόντους του Καντέρ το σκορ έγινε 7-0 στο 3’. Μετά το 3ο λάθος της ΑΕΚ ο Κολοσσός πέτυχε άλλο ένα τρίποντο κάνοντας το 10-0 και αναγκάζοντας την ΑΕΚ να πάρει τάιμ-άουτ. Μετά από σχεδόν 5 λεπτά η ΑΕΚ πέτυχε τους πρώτους πόντους της με τρίποντο του Μέικον  για να απαντήσει ο Ξανθόπουλος και να κάνει το 16-3 στο 6’. Ο Καντέρ συνέχισε το πάρτι του κάνοντας το 21-5. Με τον Μέικον να είναι ο μόνος που έδινε λύσεις επιθετικά η Ένωση μείωσε σε 22-8, 2,5 λεπτά πριν το τέλος του δεκαλέπτου. Με συνεχόμενους πόντους των παικτών του Κολοσσού και 2 βολές του Χρυσικόπουλου το 1ο δεκάλεπτο έκλεισε με το απίθανο σκορ 30-11 με την ΑΕΚ να έχει θλιβερή απόδοση.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε το 2ο δεκάλεπτο με τρίποντο του Λίνου και δύο δίποντα του Μόουζες και μείωσε σε 30-18. Με 11-0 σερί η Ένωση μείωσε σε 30-20 στο 14’. Με τρίποντο του Ζάρα ο Κολοσσός πέτυχε τους πρώτους του πόντους στο 2ο δεκάλεπτο και έκανε το 33-22 στο 16’. Με τον Μέικον να σκοράρει και πάλι η ΑΕΚ μείωσε στους 10 για το 37-27 στο 18’. Με ένα καλάθι του Καντέρ και 4 πόντους του Λάνγκφορντ το ημίχρονο έληξε 41-31.

Με τρίποντο του Μέικον και 2 βολές του Λάνγκφορντ η ΑΕΚ μείωσε σε 41-36 στο ξεκίνημα της 3ης περιόδου. Με 10-0 σερί η Ένωση ισοφάρισε τον αγώνα για πρώτη φόρα με ένα καλάθι και φάουλ του Λάνγκφορντ που έδειξε να ξυπνάει για τα καλά. Με τρίποντο του Μέικον πέρασε για πρώτη φορά για να απαντήσει ο Καντέρ με το σκορ να γινεται 45-45. Με τρίποντο του Λάνγκφορντ και καλάθι του Μορέιρα η ΑΕΚ μπόρεσε να προηγηθεί πρώτη φορά με 5 πόντους αλλά με 2 τρίποντα στον αιφνιδιασμό από τον Ζάρα και τον Άντριτς ο Κολοσσός μείωσε στον 1 πόντου, 51-52 στο 27’. Με 4 πόντους του Ζάρα ένα καλάθι του Κατσίβελη και με μπάζερ μπίτερ του Γουότσον το δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 58-57.

Με 2 βολές του Μέικον η ΑΕΚ πέρασε μπροστά για να απαντήσει ο Γουότσον για το 60-59. Με σερί πόντους του Γουότσον ο Κολοσσός πέρασε και πάλι μπροστά με 65-61. Με τρίποντο του Λάνγκφορντ και απάντηση από τον Ξανθόπουλο το σκορ έγινε 67-66 στο 36’. Με καλάθι του Καντέρ και 2 βολές του Αντριτς ο Κολοσσός προηγήθηκε 70-66, λεπτά πριν το τέλος. Με τον Γουότσον να είναι ασταμάτητος οι Ροδίτες προηγήθηκαν με 5 για να μειώσει σε 75-72 ο Κιθ Λάνγκφορντ. Με 2 βολές του Καντέρ το σκορ έγινε 77-72 με 30 δευτερόλεπτα στο χρονόμετρο. Με ακόμα 2 βολές του Γουότσον το παιχνίδι τελειώνει με τον Κολοσσό να παίρνει μια μεγάλη νίκη από την τραγική ΑΕΚ με 79-72.

Κολοσσός Ρόδου – ΑΕΚ 79-72

Δεκάλεπτα: 30-11, 41-31, 58-57,79-72

Κολοσσός Ρόδου (Γκατζούρης):  Καμαριανός, Ξανθόπουλος 7, Γουότσον 25, Άρτις 3, Άντριτς 9, Λιάπης, Καντέρ 22, Μπιλλής, Ζάρας 13, Σπάισερ, Αγγελάκος

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Μέικον 22, Ματσιούλις , Ζήσης 4, Μωραΐτης , Μόουζες 12, Μορέιρα 3, Λάνκφορντ 20, Γιάνκοβιτς , Χρυσικόπουλος 6, Μαυροειδής, Γκίκας, Κατσίβελης 5.